Jedna stacja EKOEN obejmuje co najmniej 5 punktów ładowania o różnych mocach i z różnymi złączami szybkiego i ultraszybkiego ładowania, pozwalającymi uzupełnić energię w pojeździe w maksymalnym czasie 30 minut. Odwiedzający stację może skorzystać z kawiarni, a także specjalnej strefy lounge przeznaczonej dla kierowców samochodów elektrycznych i dostępnej 24 godziny na dobę. Korzystanie z usług ładowania jest proste, nie wymaga dedykowanych aplikacji, specjalnych kart lub konieczności wcześniejszej rejestracji.
Otwierając na początku 2020 roku pierwszą stację EKOEN w Zielonej Górze, chcieliśmy przede wszystkim pokazać i przetestować rozwiązanie, które zmieni podejście do elektromobilności, w centralnym punkcie umieścić użytkownika samochodu elektrycznego. Zmiana pojazdu na bardziej przyjazny dla środowiska musi się wiązać z komfortem jego użytkowania. Dzisiaj już wiemy, że to był bardzo dobry krok. Rok temu zielonogórski EKOEN był eksperymentem, pierwszą taką stacją w Europie. Jego użytkownicy utwierdzili nas w przekonaniu, że tego typu stacja to właściwe rozwiązanie, które daje komfort i bezpieczeństwo użytkowania samochodu elektrycznego, dlatego podjąłem decyzję o rozpoczęciu dynamicznego rozwoju naszej sieci. Rynek potwierdza słuszność tego kierunku, podobne stacje otwierają się już w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy we Włoszech.
prezes EKOEN, a także założyciel Ekoenergetyka – Polska S.A. - Bartosz KubikJak zapowiada prezes Kubik w ciągu najbliższych pięciu lat w Polsce i za granicą ma powstać 100 stacji EKOEN. Już wkrótce pierwsze stacje mają pojawić się w polskich miastach.
Od 2009 roku jako współzałożyciel Ekoenergetyki wraz z zespołem budowałem rynek elektromobilności w Polsce i Europie, głównie w segmencie transportu publicznego. Doświadczenia tamtych lat i błyskawicznie rozwijający się rynek pojazdów elektrycznych utwierdzają mnie w przekonaniu, że to właściwy moment, aby jeszcze bardziej wpłynąć na rynek elektromobilności i przyspieszyć wzrost liczby użytkowników samochodów elektrycznych. Wybierając "elektryka" chcemy mieć poczucie bezpieczeństwa i pewność, że mamy dostępne i niezawodne stacje, że nie musimy czekać w kolejce. Nasze stacje zapewniają nie tylko to, ale także szybkość, prostotę i komfort - "Ładujesz, płacisz, odjeżdżasz".
- Bartosz KubikSto stacji ładowania typu EKOEN może obsłużyć nawet do 9 mln pojazdów rocznie. Tylko w samym 2020 roku zielonogórski EKOEN obsłużył blisko 10 000 pojazdów.
Stacje tego typu pomogą w zachowaniu miejsc parkingowych w miastach, które dla użytkowników aut są na wagę złota. Wybudowanie jednej stacji EKOEN na nowej działce "uratuje" nawet do stu miejsc, ponieważ nie blokujemy miejskich parkingów. Partnerem technologicznym EKOEN jest Ekoenergetyka – Polska S.A, która będzie dostarczała najnowsze systemy szybkiego i ultra-szybkiego ładowania. Na wybranych EKOENach planujemy wdrażać takie nowości, jak stacje o mocach 750 kW i 1500 kW („NeU” - Network of Ultrachargers). Będą przeznaczone głównie dla segmentu pojazdów ciężarowych, a w przyszłości również osobowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy z Ekoenergetyką, EKOEN będzie opierał się zawsze o najnowsze rozwiązania technologiczne.
- Bartosz Kubik
Źródło: Ekoenergetyka-Polska