Niezależnie od pory roku przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Istotne jest, aby było ono zgodne z zaleceniami producenta pojazdu – konkretne wartości znajdują się m.in. na słupku przy drzwiach kierowcy. Zbyt niskie, tak samo jak zbyt wysokie ciśnienie sprawi, że ogumienie nie będzie oferowało pełni swoich właściwości.
Obowiązkowo należy też przyjrzeć się oponom, sprawdzając, czy nie ma na nich widocznych uszkodzeń, a bieżnik nie jest zużyty. Zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, jednak rekomenduje się, aby w przypadku opon używanych zimą było to nie mniej niż 3-4 mm. Poniżej tej wartości drastycznie spada przyczepność, a droga hamowania znacząco się wydłuża w porównaniu do nowego kompletu.
Wymiana opon na zimowe to jedna z najważniejszych czynności, jakie można zrobić, aby w chłodnych miesiącach zwiększyć swoją mobilność, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Nawet najcieńsza warstwa lodu lub śniegu może przyczynić się do utraty kontroli nad kierunkiem jazdy oraz wydłużenia drogi hamowania. Opony zimowe wpływają na panowanie kierowcy nad pojazdem.
Do produkcji opon zimowych używa się specjalnych mieszanek gumowych, które w niskich temperaturach nie twardnieją, jak ma to miejsce w przypadku modeli letnich. Kluczowa jest również rzeźba bieżnika, z licznymi nacięciami i lamelami. Z jednej strony zwiększają one przyczepność auta na ośnieżonej nawierzchni, a z drugiej pomagają usuwać spod kół wodę czy błoto pośniegowe, zmniejszając ryzyko wpadnięcia w poślizg. Wszystko to przekłada się na nasze bezpieczeństwo – mówi Michał Pawlak z OPONEO.PL.
Zimą wcześnie robi się ciemno, więc upewnij się, że oświetlenie działa prawidłowo. Wymień przepalone żarówki i zaopatrz się w zapasowe. Na wszelki wypadek do schowka włóż działającą latarkę. Wymień również stare pióra wycieraczek, aby mieć pewność, że będą działać, gdy będziesz ich potrzebować.
Kontrola poziomu płynów w aucie to podstawa. Napełnij zbiornik spryskiwacza szyb płynem, który nie zamarznie, gdy temperatura spadnie. Zadbaj o płyn hamulcowy i odpowiedni płyn chłodzący przeciw zamarzaniu. Upewnij się również, że wymieniasz olej silnikowy i filtr zgodnie z zaleceniami producenta. W miesiącach zimowych należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj używanych produktów.
Nie daj się zaskoczyć i zanim wyruszysz w podróż, przygotuj się na wszelkie ewentualności. Wyposaż się m.in. w kable rozruchowe – niska temperatura może wpłynąć na pracę akumulatora, unieruchamiając auto. Aby temu zapobiec, przed wyjazdem sprawdź, w jakim stanie jest urządzenie.
W samochodzie nie powinno też zabraknąć akcesoriów takich jak szczotka do ośnieżania oraz skrobaczka do szyb. Tę drugą możesz zastąpić dobrej jakości odmrażaczem. Przydatny może okazać się również płyn, który poradzi sobie z zamarzniętym zamkiem.
Jeżdżąc zimą, nawet na niedalekich dystansach, zawsze warto zabierać ze sobą kurtkę, a w bagażniku trzymać koc. Awarie często występują się w chwilach najmniej spodziewanych, a przyjazd pomocy drogowej może się przedłużać.
Więcej porad znajdziesz na blogu oponeo.pl.
Źródło: Oponeo.pl