Zakład w San Giovanni Valdarno będzie produkował szereg modeli stacji ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym (DC), w tym urządzenia do użytku domowego, systemy instalowane w przestrzeni publicznej oraz systemy obsługujące pojazdy transportu zbiorowego.
ABB od ponad dekady jest inicjatorem postępu w sektorze elektromobilności. Nowy obiekt będzie miał znaczący udział w procesie przechodzenia na zeroemisyjną mobilność w skali globalnej.
szef działu obszaru inteligentnego zasilania w ABB - Giampiero Frisio
Włoski zakład ma być zintegrowany z platformą cyfrowych rozwiązań ABB Ability. Umożliwić mają one pełny podgląd i optymalizację wytwarzania każdego z produktów oraz połączyć systemy zarządzania magazynem z poszczególnymi wydziałami w fabryce. Zautomatyzowany montaż płytek drukowanych oraz systemy monitoringu i testowania mają być podłączone do zakładowego systemu informatycznego.
Działalność badawczo-rozwojowa, na potrzeby której wyznaczono strefę o powierzchni 3200 m2, ma koncentrować się na opracowywaniu prototypów, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, nowego oprogramowania i narzędzi do zarządzania cyklem życia produktów. Jak informuje ABB, pozwoli to na pełną integrację badań i rozwoju z działalnością produkcyjną – zarówno wewnętrzną, jak i realizowaną przez kooperantów.
Z kolei wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (panele słoneczne na dachu), zoptymalizowany system ogrzewania i chłodzenia oraz wprowadzenie floty elektrycznych pojazdów dla pracowników oraz zespołów logistyki, sprzedaży i serwisu, ma zminimalizować negatywny wpływ obiektu na środowisko.
Nowa fabryka pozwoli ABB zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania zrównoważonego transportu i utrzymać pozycję preferowanego dostawcy.
dyrektor biznesu elektromobilności ABB - Frank Muehlon
Obiekt o powierzchni 16 tys. m2 ma zostać otwarty pod koniec 2021 r. Wartość inwestycji wyniesie 30 mln dolarów.
ABB przeznaczyła również 10 mln dolarów na budowę nowego centrum swojego biznesu e-mobility w Holandii, które pełni jednocześnie rolę ośrodka badawczo-rozwojowego. Oficjalne otwarcie obiektu położonego na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Delft nastąpi jeszcze w 2020 r.
Od momentu wejścia na rynek ładowania pojazdów elektrycznych dziesięć lat temu, ABB sprzedała ponad 14 tys. stacji szybkiego ładowania prądem stałym w ponad 80 krajach. W listopadzie ubiegłego roku firma otrzymała przyznaną przez PSPA oraz PwC nagrodę Global E‑mobility Leader 2019 za swoją rolę w popularyzacji rozwiązań dla zrównoważonego transportu w skali globalnej.
Źródło: orpa.pl