Warty 10 milionów dolarów obiekt o powierzchni 3600 m2, którego ukończenie zaplanowano na czerwiec 2019 roku, podkreśla zaangażowanie ABB w rozwój zrównoważonej mobilności. W ostatnim czasie ważnym dowodem uznania dla ABB w skali globalnej było sklasyfikowanie firmy przez magazyn Fortune na 8. miejscu wśród przedsiębiorstw, które „zmieniają świat” — za rozwój poczyniony w dziedzinie elektromobilności i ładowania pojazdów elektrycznych.
Inwestycja w nową siedzibę i centrum badawczo-rozwojowe wpisuje się w zaangażowanie firmy w przywództwo technologiczne i wyznaczanie standardów w zakresie zrównoważonej mobilności. Obiekt pozwoli nam przyspieszyć tempo badania i rozwijania produktów, abyśmy mogli jeszcze szybciej wprowadzać na rynek nasze innowacyjne rozwiązania.
dyrektor biznesu ładowania pojazdów elektrycznych w ABB - Frank Muehlon
Budynek usytuowany w południowej części kampusu Uniwersytetu Technicznego w Delft pomieści do 120 osób. ABB sygnalizuje w ten sposób powrót swojego biznesu ładowania pojazdów elektrycznych do źródeł. Założyciele firmy Epyon (startupu zajmującego się ładowaniem pojazdów elektrycznych, zakupionego przez ABB w 2011 r.) to byli absolwentami Uniwersytetu Technicznego w Delft.
W pracach nad stacjami ładowania ABB stawia przede wszystkim na interoperacyjność. Dlatego też budynek zostanie wyposażony w najnowsze technologie, zapewniające kompatybilność ładowarek ABB ze wszystkimi rodzajami pojazdów. Właśnie w tym celu zbudowano specjalne symulatory, a 95% prób będzie przeprowadzanych na cyfrowej kopii pojazdu wgranej do takiego urządzenia.
Symulator nie pozwala jednak na badanie samochodów i ładowarek w warunkach upalnej lub mroźnej pogody, dlatego ABB opracowuje specjalne komory klimatyczne, w których instalacje zostaną wystawione na działanie skrajnych warunków, w tym temperatury od -40 do +40 stopni Celsjusza i wysokiej wilgotności.
W obiekcie będą również prowadzone prace nad systemami ładowania dla szybko rozwijającego się segmentu autobusów elektrycznych. Pomieszczenia testowe będą na tyle duże, aby umożliwić wjazd autobusu miejskiego.
W ramach zaangażowania firmy ABB na rzecz życia bez zużywania zasobów Ziemi, kluczową kwestią było nie tylko zaprojektowanie budynku, w którym można by pracować nad zrównoważoną mobilnością, ale również takiego, który sam byłby w stu procentach zgodny ze standardami zrównoważonego rozwoju.
Ogrzewanie i chłodzenie kompleksu ABB będzie zapewnione dzięki połączeniu z elektrociepłownią geotermalną Uniwersytetu Technicznego w Delft. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne z falownikami ABB, przekształcającymi prąd stały uzyskany w ogniwach na prąd zmienny, który można wykorzystać do zasilania obiektu.
ABB wykorzysta w całym budynku również własne rozwiązania, w tym transformatory, rozdzielnice, produkty dla inteligentnych budynków i elementy zabezpieczeń, w tym wyłączniki instalacyjne, wyłączniki różnicowoprądowe, ograniczniki przepięć oraz akcesoria sterujące, sygnalizacyjne i pomiarowe.
Nowy budynek stanowi istotny krok w ciągłym rozwoju naszego biznesu ładowania pojazdów elektrycznych. Najważniejszym czynnikiem napędzającym rozwój technologiczny są utalentowane kadry. Nie moglibyśmy marzyć o bardziej inspirującej lokalizacji niż kampus Uniwersytetu Technicznego w Delft, gdzie będzie nas otaczało przyszłe pokolenie inżynierów elektryków i specjalistów w dziedzinie inżynierii przemysłowej.
- Frank Muehlon
W ramach współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Delft nowy obiekt ABB zaoferuje praktyki jego studentom kształcącym się na poziomie magisterskim i doktoranckim.
Źródło: ABB