Celem spotkania było przedstawienie potencjału śląskich firm i środowisk akademickich do dalszej współpracy w ramach Stowarzyszenia Śląska Dolina Wodorowa. Śląsk, wykorzystując instrumenty zapisane w Polskim Ładzie oraz Krajowym Planie Odbudowy może stać się kluczowym regionem w rewolucji przemysłowej, której celem jest przestawienie obecnego modelu gospodarki na gospodarkę niskoemisyjną.
W spotkaniu wzięli udział: Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, śląscy parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki i biznesu oraz Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
ARP S.A. aktywnie włącza się w promowanie rozwiązań dla wykorzystania wodoru w polskich przedsiębiorstwach. W Grupie Kapitałowej ARP są spółki, które zajmują się produkcją bezemisyjnych środków transportu jak również produkują szereg urządzeń mogących znaleźć zastosowanie w całym łańcuchu dostaw gospodarki wodorowej. ARP S.A. jest biznesowo zainteresowana inwestycjami w rozwój innowacyjnych technologii wytwarzania, magazynowania oraz wykorzystywania energii.
Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. przedstawił możliwości sfinansowania transformacji Śląska w kierunku projektów innowacyjnych jakie dawać ma Polski Ład i Krajowy Plan Odbudowy. Wyraził nadzieję, iż obecne na Śląsku uczelnie, instytucje badawcze, a przede wszystkim śląskie firmy będą aplikowały po środki finansowe przeznaczone na tworzenie ekosystemu wodorowego.
Gospodarz spotkania, wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek podkreślił znaczenie jakie premier ma przykładać do Śląska i jak istotna jest transformacja sektora węglowego dla unowocześnienia całej Polskiej gospodarki.
Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy powstać ma w Polsce co najmniej pięć dolin wodorowych. Paweł Kolczyński, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podkreślił rolę jaką ARP S.A. odgrywa w transformacji energetycznej polskiego przemysłu.
Ważne jest aby dostarczać jak najwięcej zielonej energii inwestorom w obszarze nowoczesnych technologii, których chcemy zachęcić do lokowania przedsiębiorstw na Górnym Śląsku.
- Paweł Kolczyński
Pierwszy list intencyjny, którego sygnatariuszem jest Agencja został podpisany 18 maja br. Zakłada on powołanie Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Rzeszowie. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. bierze także czynny udział w zakładaniu Doliny Wodorowej na Dolnym Śląsku.
Siedzibą kolejnej doliny wodorowej ma być Śląsk. Pozwolić ma ona wykorzystać jego potencjał w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii.
Źródło: ARP SA