Przedstawiamy drugą część relacji z targów Automechanika 2024 we Frankfurcie.
Pierwsza część relacji znajduje się pod poniższym linkiem:
Część trzecia znajduje się pod linkiem:
Obejmująca pięć kontynentów i 111 krajów, międzynarodowa sieć skupia ponad 2000 dystrybutorów, ponad 8400 warsztatów i ponad 16100 punktów sprzedaży.
Dla klientów indywidualnych, firm i zarządzania flotą niezależni dystrybutorzy i warsztaty naprawcze GROUPAUTO, wraz z ponad 60 partnerskimi dostawcami oryginalnych części, stanowią alternatywę dla sieci serwisowych producentów pojazdów, zapewniając równoważną jakość i szybką dostawę przy niższych kosztach. Na targach firma prezentowała swoje portfolio oraz nawiązywała kolejne kontakty biznesowe.
Oferta firmy Hengst prezentowana na targach we Frankfurcie to filtry oleju, powietrza, paliwa oraz filtry kabinowe do samochodów osobowych i użytkowych.
Herth+Buss Fahrzeugteile zaprezentował się ze swoimi markami Jakoparts i Elparts. Pierwsza z nich oferuje szeroki asortyment części elektrycznych i elektronicznych, takich jak czujniki, przełączniki czy przekaźniki. Druga to części zamienne z grupy eksploatacyjnej, czyli między innymi oświetlenie, wycieraczki, przewody zapłonowe.
Producent wyposażenia diagnostycznego i warsztatowego – amerykańska firma HUNTER – zaprezentowała system Ultimate ADAS® nominowany do nagrody Innovation Awards.
Ponadto prezentowała system do geometrii HawkEye® XL, wyważarki do kół Road Force® Elite i SmartWeight® oraz automatyczny system kontroli Quick Check® Commercial. Ten ostatni jest finalistą konkursu Automechanika Innovation Awards w roku 2022.
Dopełnieniem prezentowanych nowości jest montażownica opon Revolution™ Walkway, która poradzi sobie z każdym kołem w czasie krótszym niż 2 minuty.
Firma AL-KO, znana między innymi z asortymentu amortyzatorów, podczas tej edycji targów Automechanika wystawiała swoje produkty na wspólnym stoisku z K&W Fahrwerktechnik – jednym z liderów, jeśli chodzi o sportowe zawieszenia oraz właścicielem AL-KO.
W dziale samochodów ciężarowych firma Knorr-Bremse połączyła swoje działania aftermarketowe w sektorze pojazdów użytkowych pod marką Knorr-Bremse TruckServices. Portfolio aftermarketowe jest stale poszerzane, dodawane są nowe obszary specjalizacji, a gama produktów i usług jest oferowana dla pojazdów użytkowych wszystkich typów i wieku. Pod hasłem „Future Ready Aftermarket – Produkty i usługi na dziś. Rozwiązania na jutro” firma prezentowała swoje portfolio dla dystrybutorów, warsztatów i operatorów flot.
LAUNCH Europe GmbH, założona w 2003 roku, jest specjalistą w zakresie wyposażenia warsztatów samochodowych. Firma jest oficjalnym importerem produktów LAUNCH w Europie i oferuje profesjonalny sprzęt warsztatowy w następujących obszarach:
Na stoisku firmowym Launch oprócz swojej standardowej oferty prezentował portfolio produktów diagnostycznych dla samochodów elektrycznych.
Znany producent olejów w tym roku na targach Automechanika we Frankfurcie oprócz gamy środków smarnych, dodatków do oleju i specyfików czyszczących prezentował nowość w postaci zestawów do naprawy szyb samochodowych.
Potentat w obrocie częściami zamiennymi na targach prezentował między innymi system zarządzania nauką (LMS), LKQ Academy, który oferuje technikom elastyczność w poszerzaniu wiedzy cyfrowo lub poprzez immersyjne kursy offline.
Na targach Autmiechanika 2024 Philips postawił na oświetlenie LED. Jedną z nowości były retrofity, które dzięki odpowiednio ukształtowanemu radiatorowi wewnątrz klosza lampy samochodowej powodują rozmrażanie lodu i szronu osadzającego się na szkłach reflektora.
Kolejną nowością były retrofity o zwiększonym kącie rozsyłu światła wokół elementu świetlnego, co jest wymuszone przez europejskie warunki homologacyjne.
Ponadto na stoisku można było zapoznać się z gamą oświetlenia samochodowego, lamp warsztatowych, lamp akcesoryjnych i roboczych, lamp czołowych, a także produktami marki NARVA, która należy także do koncernu Lumileds.
W tym roku producent maszyn z siedzibą główną i zakładami produkcyjnymi w południowych Niemczech zaprezentował pionierskie rozwiązania, które fundamentalnie zmienią przepływy pracy i procesy w warsztatach i organizacjach testowych.
Urządzenia autonomicznie przejmują to, co wcześniej musiały opanować osoby korzystające ze specjalnych narzędzi i wysokiego poziomu wiedzy specjalistycznej. Skanują, sprawdzają, mierzą i oferują użytkownikowi niemal nieograniczone możliwości zastosowań. Nowoczesne systemy wspomagania kierowcy są również ważnym tematem.
Trzy innowacje produktowe MAHA zostały nominowane do Automechanika Innovation Awards. Obejmują one MAHA Autonomous Inspection Assistant (MAIA) do ustawiania zbieżności kół i RADAR-ADAS do ustawiania zbieżności kół jako światowe nowości. Trzeci produkt, MAHA Adaptive System Tester (MAST), jest pierwszym stanowiskiem testowym, które pokazuje, że testowanie ADAS może być opłacalne. Jest ono wykorzystywane do testowania asystentów pasa ruchu i do symulacji radarowej celu dla funkcji odległości i hamowania.
„Warsztat jest tylko tak dobry, jak ludzie w nim pracujący…” – te słowa Philippa Grosse Kleimanna, członka Komitetu Zarządzającego MAHLE i szefa jednostki biznesowej Aftermarket, mogą być mottem kampanii „MAHLE Workshop Heroes”, która zadebiutowała podczas targów Automechanika 2024. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na osoby obsługujące pojazdy, które w niedalekiej przyszłości będą mieszanką napędów bateryjno-elektrycznych, hybrydowych, spalinowych i wodorowych oraz będą kształtować zarówno mobilność, jak i sposób prowadzenia działalności warsztatowej.
Firma zaprezentowała również najważniejsze produkty z działu oryginalnego wyposażenia MAHLE, które demonstrują zróżnicowaną wiedzę technologiczną Grupy.
Dwukondygnacyjne stoisko zawierało interaktywne ekspozycje produktów motoryzacyjnych i zaawansowanych narzędzi diagnostycznych.
Sieć warsztatów Checkstar Magneti Marelli zaprezentowała najnowsze propozycje sprzętu diagnostycznego, zapewniając mechanikom kompleksowe narzędzia do obsługi najnowszej generacji pojazdów.
Nowością był Project 5.0, czyli inicjatywa transformacji cyfrowej, obejmująca innowacyjne usługi cyfrowe, które zwiększają wydajność usług i zaangażowanie interesariuszy w całym globalnym łańcuchu dostaw.
Dostawca części zamiennych w tym roku na targach we Frankfurcie zaprezentował płyn chłodniczy z kontrastem UV. Dzięki kontrastowi ułatwione jest znalezienie nawet najdrobniejszych wycieków z układu chłodzenia. Wystarczy użyć latarki UV oraz okularów.
Firma Melett prezentowała gamę części obejmujących najpopularniejsze modele turbosprężarek, a także wiele mniej popularnych modeli. Oprócz turbosprężarek i zespołów rdzeni, oferta firmy Melett obejmuje wszystko, od pojedynczych części turbosprężarek, części do modernizacji i zestawów naprawczych, po szeroki zakres kół turbin i sprężarek, obudów łożysk, płyt uszczelniających, osłon termicznych, siłowników elektronicznych i pneumatycznych, zespołów pierścieni dyszy o zmiennej średnicy oraz duży wybór nadwymiarowych łożysk ślizgowych i pierścieni tłokowych.
Metzger Autoteile to firma rodzinna, która działa na niezależnym rynku części zamiennych od ponad 40 lat jako specjalista w zakresie podzespołów elektronicznych i części samochodowych. W czasie targów Automechanika prezentowano produkty, które można znaleźć w gamie 35 000 części zamiennych do elektroniki, hamulców, układu kierowniczego, podwozia, nadwozia i silnika.
MEYLE po raz kolejny prezentowało części i rozwiązania dla niezależnego rynku części zamiennych. Wśród prezentowanych produktów znalazły się rozwiązania z zakresu układu kierowniczego i zawieszenia, układu napędowego, hamulców, filtrów i tłumienia oraz elektroniki.
Szczególnym punktem na głównym stoisku był moduł dla Tesli Model S. Odwiedzający mogli nie tylko zobaczyć, jak zbudowana jest platforma Modelu S, ale także gdzie wykorzystywane są części Meyle.
Podczas targów Automechanika Frankfurt, firma NEXUS Automotive International (N!) ogłosiła otwarcie nowej siedziby głównej w Dallas w Ameryce Północnej. NEXUS w ciągu ostatnich kilku lat umocnił swoją obecność na rynku północnoamerykańskim. Teraz firma zostanie dodatkowo wzmocniona poprzez utworzenie północnoamerykańskiego oddziału w Dallas w Teksasie, którym pokieruje Thierry Mugnier. Ta druga główna lokalizacja zwiększy wsparcie i jeszcze bardziej pogłębi relacje z dostawcami z rynku północnoamerykańskiego.
Nissens po raz pierwszy na targach frankfurckich przygotował stoisko wspólnie z markami AVA oraz Highway Automotive. Części tych marek uzupełnia portfolio Nissensa w zakresie układów chłodzenia dla samochodów ciężarowych i elektrycznych oraz w zakresie czujników i zaworów EGR.
Producent akumulatorów, ładowarek do akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz litowo-jonowych stosowanych w niskonapięciowych (12V) układach elektrycznych prezentował także tak zwane Jump-startery. Dzięki urządzeniom rozruchowym możliwe jest uruchomienie samochodu nawet w sytuacji, gdy akumulator główny jest całkowicie rozładowany.
NPR podczas targów przedstawiło swoje produkty, wśród których znajdują się między innymi części do silników takie jak pierścienie tłokowe firmowane logo „NE”. Ponadto firma skorzystała z okazji, by zaprezentować swoje nowe projekty opakowań części zamiennych.
Producent elementów układu chłodzenia w tym roku na tragach prezentował swoje produkty na dwóch stanowiskach. Jednym z gości był Bartosz Ostałowski – drifter prowadzący samochód stopami, a także firma TECH-TIR, która współpracuje z NRF przygotowując wyścigowe ciężarówki do rajdów Dakar oraz innych maratonów off-roadowych.
W tym roku na targach Automechanika we Frankfurcie NTN postawiło na cztery główne filary:
Firma rozszerzyła swoją ofertę, wprowadzając nowe zamienniki klasycznych żarówek. Nowy model NIGHT BREAKER LED SMART ma zapewniać jasność nawet o 330% większą niż minimalne wymagania normy ECE R112, co czyni go wyjątkowym w swojej klasie. Dodatkowo, dzięki kompaktowej konstrukcji, jego montaż ma być łatwy w większości pojazdów.
Największą nowością jest LEDowy zamiennik lampy ksenonowej, należący do serii LEDriving HL EASY, który dzięki prostemu montażowi Plug & Play jest łatwy do zamontowania w większości reflektorów. Ulepszone wersje retrofitów, oznaczone jako GEN 2, mają jeszcze lepsze parametry, co czyni je wszechstronnym wyborem dla różnych typów pojazdów.
W asortymencie OSRAM znajdują się także nowoczesne lampy warsztatowe, w tym model LEDinspect FLEXIBLE INSPECTION LIGHT – elastyczne taśma oświetleniowa montowana zaczepami do maski silników.
Ciekawostką była także seria żarówek przeznaczonych do oldtimerów. Dzięki nowoczesnym technologiom niedoskonałe światła starych samochodów zyskują nowe, jaśniejsze życie.
W ramach kontynuacji zaangażowania marki we wspieranie ewoluujących preferencji klientów, PLI wprowadza na rynek linię PETRONAS Iona. W odpowiedzi na znaczący wzrost sprzedaży w segmencie pojazdów elektrycznych oraz rosnące zainteresowanie bardziej ekologicznymi rozwiązaniami, nowa generacja płynów została opracowana z myślą o zrównoważonym rozwoju. Dodatkowo uczestnicy targów mieli okazję zaznajomić się z gamą płynów funkcjonalnych PETRONAS Tutela, stworzonych nie tylko w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb współczesnych pojazdów, ale także w celu zapewnienia kompleksowej ochrony mechanicznej automatycznych skrzyń biegów, a także płynów chłodzących i hamulcowych.
Delphi chce zrewolucjonizować pracę warsztatów poprzez wprowadzenie DS Hub, centralnego ośrodka stworzonego w celu uproszczenia diagnostyki oraz zwiększenia efektywności mechaników. Wraz z wprowadzeniem DS Hub, firma Delphi na targach Automechanika Frankfurt prezentowała również dwa inne innowacyjne rozwiązania. Po pierwsze, firma wprowadza nowy system eBooking służący do rezerwacji szkoleń. Testowany już w Wielkiej Brytanii, a wkrótce dostępny w regionie EMEA oraz w USA, system ten automatyzuje tradycyjny, ręczny proces rejestracji na sesje szkoleniowe. Dodatkowo, wkrótce ma otworzyć swoje nowe Centrum Szkoleniowe w Warwick w Wielkiej Brytanii. Ta nowoczesna placówka, której otwarcie zaplanowano na IV kwartał 2024 r., ma zwiększyć możliwości szkoleniowe Delphi, umożliwiając przeprowadzanie aż 6 000 kursów rocznie.
Ponadto Marka Delphi wprowadziła na stoisko szereg nowości, w tym elementy z zakresu układu kierowniczego i zawieszenia, hamulców – w tym klocki hamulcowe przeznaczone dla lekkich pojazdów użytkowych – czujnik NOx oraz rozruszniki i alternatory marki Delco Remy.
Znana w świecie lakierniczym marka PPG prezentowała systemy lakiernicze Envirobase High Performance, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najwyższą dokładność kolorów i wydajność aplikacji. Ponadto prezentowała cyfrową platformę PPG LINQ™ i zautomatyzowany system mieszania PPG MOONWALK®, które zwiększają produktywność poprzez automatyzację i uproszczenie złożonych zadań, zapewniając precyzję i spójność w każdej aplikacji.
Ponadto PPG promowało PPG SUSTAINABILITY CO2NCEPT, który oferuje całkowitą zmianę w optymalizacji warsztatu lakierniczego dzięki rozwiązaniom produktowym i procesom oszczędzania energii, narzędziom cyfrowym, a także usługom i szkoleniom.
Stoisko marki Purflux to oczywiście szeroka gama filtrów. Jedną z prezentowanych nowości były zestawy filtrów do automatycznych skrzyń biegów. W zestawie znajdują się wszystkie elementy służące do serwisu – pokrywy, filtry, śruby i uszczelki. Jeśli coś ma być wymienione, to właśnie znajduje się w zestawie.
Drugą z prezentowanych nowości były filtry kabinowe wykonane z HEPA, które wyłapują bakterie i wirusy znajdujące się w powietrzu.
Założona w Miami marka Reach Cooling ma w swojej ofercie ponad 10 000 referencji, na które składają się chłodnice do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Ponadto w ofercie firmy są intercoolery, sprężarki klimatyzacji i pozostałe elementy służące wymianie ciepła.
SATA to szeroka gama produktów dla lakiernictwa. Na firmowym stoisku obecne były oczywiście pistolety i całe systemy narzędziowe ułatwiające pracę lakierników.
Schaeffler Mover to skalowalna platforma dla autonomicznych autobusów umożliwiająca elastyczne dopasowanie do określonego zastosowania – to tylko jedno z przykładowych rozwiązań prezentowanych w obszarze technologii gotowych na przyszłość. Na stoisku można było zobaczyć przednią część pojazdu wraz z układem kierowniczym, układem sterowania podwoziem, zestawem akumulatorów i osią elektryczną.
Kolejnym eksponatem była drukarka 3D OmniFusion – to kolejny eksponat na targach. Drukarka wykorzystująca metodę druku 3D pozwala na szybką reakcję na nowe wymagania rynkowe czy projektowe. Dzięki specjalnym kombinacjom materiałów ta metoda otwiera niemal nieograniczone możliwości w zakresie projektowania produktów i narzędzi oraz wspiera przyspieszony rozwój prototypów dla potencjalnych zastosowań.
Na ekspozycji dedykowanej elektrycznym układom napędowym Schaeffler Vehicle Lifetime Solutions prezentował RepSystem-G oraz RepSystem-M, czyli przyjazne dla warsztatów rozwiązania, które umożliwiają naprawę przekładni oraz silnika elektrycznego stosowanych w Volkswagenie Golfie czy Hyundaiu Ioniq bez konieczności wymiany całej jednostki napędowej.
Ponadto zobaczyć można było moduł zarządzania temperaturą INA drugiej generacji, łożysko Schaeffler TriFinity™ nominowane do nagrody Innovation Award, zestaw naprawczy sprzęgła rozłącznego LuK K0 do pojazdów hybrydowych, rozwiązania naprawcze dla napędu pomocniczego oraz nową generację łożysk kół FAG WheelSet.