Przedstawiamy trzecią część relacji z targów Automechanika 2024 we Frankfurcie.
Pierwsza część relacji znajduje się pod poniższym linkiem:
Druga część relacji znajduje się poniżej:
Stoisko znanego producenta olejów to ekspozycja prezentująca współpracę z teamem Ferrari, ale także podkreślenie dbałości o klimat. W kwestii środowiska Shell angażuje się w projekt Starship, który ma za zadanie minimalizację emisji w transporcie. Shell zainicjował projekt wspólnie z FAW Jiefang, chińskim producentem samochodów ciężarowych, który stworzył ciągnik z napędem hybrydowym zasilanym paliwem typu Bio-diesel, które pozwala na redukcję emisji CO2 w całym procesie produkcji i spalania paliwa.
SKF Vehicle Aftermarket podkreślał w trakcie targów swoje zaangażowanie w innowacyjność i jakość w sektorze motoryzacyjnym. Marka prezentowała gamę produktów i rozwiązań o wysokiej wydajności, w tym klocki hamulcowe, produkty do układów napędowych, super zestawy, łożyska kół, uszczelnienia, systemy smarowania i narzędzia diagnostyczne, zapewniając zwiększoną niezawodność i wydajność dla wszystkich typów pojazdów.
Snap-on Equipment na swoim stoisku prezentował sprzęt do obrazowania geometrii kół, wyważarki do kół, montażownice opon, podnośniki do ustawiania geometrii kół, podnośniki ogólnego przeznaczenia, tokarki hamulcowe, systemy pomiaru ram i stojaki do prostowania ram.
Wśród produktów oferowanych przez tę firmę znajdują się takie marki, jak: Sun, John Bean, Blackhawk, Hofmann, Boxer, Cartec, Pro-Cut, Ecotechnics, Car-O-Liner, Josam i TruckCam.
Nowością prezentowaną przez firmę Norbert Schaub produkującą odstraszacze STOP&GO były modele 7 PLUS-MINUS i 7 PLUS-MINUS CLIP z ultradźwiękowym odstraszaczem, które zostały wyposażone w przełącznik serwisowy pozwalający na łatwe wyłączenie urządzenia w przypadku prac serwisowych.
TecAlliance zaprezentował nowy ekosystem TecDoc z szeregiem rozwiązań wspierających wymianę danych w czasie rzeczywistym oraz globalne zarządzanie danymi. Należy do nich TecDoc ONE, rozwiązanie do zarządzania informacjami o produkcie (PIM) ze zintegrowanymi informacjami o stanie pojazdu (dane VIO) mające na celu optymalizację codziennych operacji.
Zaprezentowane zostało również kompleksowe rozwiązanie eCommerce TecDoc Trade Portal, które Integruje rozwiązania TecDoc, TecCom i TecRMI w aplikacji internetowej i łączy wszystkich uczestników B2B w łańcuchu wartości na niezależnym rynku motoryzacyjnym.
Kalibracja systemów ADAS, Sztuczna inteligencja zaprzęgnięta do pomocy diagnostycznej, czy systemy do kalibracji radarów motocyklowych, to produkty prezentowane na stoisku włoskiego producenta urządzeń diagnostycznych. Oprócz nowości zwiedzający mogli zobaczyć stacje do obsługi układów klimatyzacji, licznik cząstek stałych, Sprzęt diagnostyczny oraz Pomarańczowe Lamborghini, które stanowiło wizytówkę oraz pokaz możliwości diagnostycznych.
UFI Filters prezentuje po raz pierwszy w Europie swoje innowacje technologiczne dla sektora wodorowego. Portfolio produktów UFI obejmuje filtry powietrza, oleju, paliwa, kabinowe, hydrauliczne i płynu chłodzącego, a także wymienniki ciepła do samochodów spalinowych, pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
Wraz z utworzeniem nowej spółki UFI Hydrogen, grupa włącza się w zieloną rewolucję, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zaprojektowanym w celu dekarbonizacji gospodarki.
Założona w 2023 r. firma UFI Hydrogen koncentruje się na rozwoju zespołów elektrod membranowych (MEA) z membranami pokrytymi katalizatorem (CCM), potrzebnych do elektrolizerów z membraną do wymiany protonów (PEM). MEA umożliwiają wydajną produkcję zielonego wodoru i jego konwersję na energię elektryczną, która może być wykorzystywana do różnych celów poza ogniwami paliwowymi, w tym do wytwarzania energii, procesów przemysłowych, a nawet w dostawie energii do domów.
Od 2017 r. UFI Filters prowadzi badania i opracowuje produkty na potrzeby wykorzystania wodoru w ogniwach paliwowych i do procesu filtracji. W tym roku UFI Hydrogen była jedyną włoską firmą, która została włączona do programu IPCEI (Important Project of Common European Interest) Hy2Move. W jego ramach Komisja Europejska wspiera projekty promujące mobilność wodorową kwotą do 1,4 mld euro ze środków publicznych.
Marco Lazzaroni, CEO UFI Hydrogen, komentuje: „UFI Hydrogen debiutuje w Europie na targach Automechanika z dwoma innowacyjnymi technologiami MEA. MEA UFI.Iridium™ umożliwia produkcję zielonego wodoru dzięki elektrolizie wody. Natomiast MEA UFI.Platinum™ służy do przekształcania zielonego wodoru w energię elektryczną poprzez rekombinację zielonego wodoru z tlenem w ogniwach paliwowych PEM”.
Waeco zaprezentowało nową generację stacji klimatyzacji ASC serii 7, która została stworzona z myślą o poprawie efektywności i precyzji serwisowania układów klimatyzacji. Firma także oferuje zestawy modernizacyjne pozwalające na pracę z dwutlenkiem węgla (CO2) do istniejących stacji, oraz dedykowane jednostki do obsługi samochodów z tym czynnikiem. W związku z rosnącym popytem na części zamienne do nowoczesnych pojazdów, firma Waeco postanowiła poszerzyć swoją ofertę skierowaną do rynku wtórnego, wprowadzając m.in. części zamienne do pojazdów marki Tesla. To posunięcie umożliwia serwisom dostęp do szerokiej gamy komponentów, które są niezbędne do utrzymania i naprawy tych aut.
ZF przedstawił kompleksową ofertę do obsługi systemów ADAS dla niezależnych warsztatów, a także systemowe podejście do elektrycznych układów napędowych, wykorzystując jednocześnie cyfryzację jako kluczowy czynnik zwiększający wydajność i odpowiedzialność za środowisko.
Na początku 2025 roku ZF Smart Camera będzie dostępna w powszechnym zastosowaniu, w modelach takich jak Nissan Leaf, Nissan Qashqai, Peugeot 3008 i Citroen C3. Ta wysokowydajna pojedyncza kamera przednia wykrywa otoczenie przed pojazdem i rozpoznaje obiekty, aby umożliwić kierowcy korzystanie z takich funkcji jak automatyczne hamowanie awaryjne (AEB), asystent utrzymania pasa ruchu (LKA) i tempomat aktywny (ACC).
Aby uzupełnić ofertę ADAS firmy ZF dla rynku części zamiennych, firma prezentowała również urządzenia do kalibracji ADAS w ramach nowego portfolio ZF [pro]Diagnostics. ZF [pro]Diagnostics oferuje możliwości zdalnej diagnostyki, dostęp do zaawansowanych informacji technicznych, a także kompleksowe rozwiązania zarówno do statycznej, jak i dynamicznej kalibracji ADAS, odpowiednie dla pojazdów osobowych i użytkowych wielu marek.
Na targach Automechanika firma ZF zwracała również uwagę na swoje podejście do rozwiązań w zakresie obsługi elektrycznego układu napędowego oraz strategię ,,Konserwacja – Naprawa – Wymiana”. Dzięki rozszerzonej ofercie olejów przekładniowych ZF Lifeguard eFluid i ZF Lifeguard Hybrid, firma ZF Aftermarket podwoiła swoją ofertę dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych, dzięki czemu obecnie ponad 50% zelektryfikowanych pojazdów w Europie może być odpowiednio serwisowanych.