Kluczowe tematy tegorocznej edycji Automechanika Frankfurt to alternatywne układy napędowe, szkolenia i rozwój zawodowy, elastyczne łańcuchy dostaw i e-commerce. Na czterech scenach odbędzie się ponad 350 wydarzeń dla profesjonalistów motoryzacyjnych. Swoje najnowsze rozwiązania zaprezentują również producenci i dostawcy motoryzacyjni z branży logistycznej.
Rynek części samochodowych znajduje się w fazie transformacji. Wpływ na warsztaty tylko z digitalizacji był ogromny. Detlef Braun, członek zarządu Messe Frankfurt, podsumował to tak:
Niemcy są krajem motoryzacyjnym i nadal mają około 22 100 niezależnych warsztatów i 14 500 autoryzowanych warsztatów. Wyzwania, przed którymi stoją warsztaty motoryzacyjne, są ogromne, z szeroką gamą nowych technologii oprogramowania i sprzętu, takich jak sztuczna inteligencja, zaawansowane technologicznie narzędzia diagnostyczne, a w szczególności niezgłębione ilości danych o pojazdach. Szeroka gama odpowiedzi i rozwiązań na te wyzwania będzie oferowana na nadchodzących targach Automechanika we Frankfurcie w formie warsztatów i prezentacji, wspieranych przez wybitne firmy oraz około 130 międzynarodowych partnerów i sympatyków naszych targów Automechanika na całym świecie.
Spośród ponad 2800 wystawców, którzy brali udział w wydarzeniu, 83 procent pochodzi spoza Niemiec, reprezentując ok. 70 krajów (w 2018 r.: 86 proc. z 76 krajów). Oznacza to, że tegoroczne targi, które zajmują całe tereny wystawiennicze, mają skład wystawców, których międzynarodowy charakter jest porównywalny do tego, który odbył się w jubileuszowym wydarzeniu w 2018 roku – zauważył Braun – Z przykrością stwierdzamy, że ciągłe ograniczenia związane z pandemią w Chinach (w ramach ich polityki zero-Covid) i wojna oznaczają, że w tym roku prawie nie będzie wystawców z Chin ani Rosji.[1]
Pogłębiający się niedobór wykwalifikowanych pracowników skłonił branżę do podjęcia po raz pierwszy współpracy w celu poprawy rekrutacji.
Dobrze znani dostawcy i producenci części rozpoczęli nową inicjatywę branżową znaną jako „Talents4AA”, której celem jest inspirowanie utalentowanych młodych ludzi do podjęcia jednej z wielu fascynujących karier oferowanych na motoryzacyjnym rynku wtórnym. Żadna inna impreza nie daje możliwości poznania tak szerokiej gamy zawodów motoryzacyjnych z bliska i osobiście, jak Automechanika – mówi Braun.
W Galerii codziennie odbywać się będzie seria praktycznych warsztatów w języku niemieckim i angielskim na temat napraw powypadkowych. Warsztaty, które odbędą się we współpracy z uznanymi partnerami z branży, zaprezentują najważniejsze etapy procesu, w tym systematyczną ocenę uszkodzeń samochodów, kalkulację kosztów uszkodzeń, pracę na pojazdach z wysokim napięciem (osoby przeszkolone zawodowo (FUP)), karoserię , digitalizację, lakierowanie i kalibrację ADAS. Wszystkie szczegóły dotyczące bezpłatnych trzygodzinnych warsztatów i sposobu rejestracji są dostępne na stronie internetowej Automechaniki.
Prezentacja Future Workshop 4.0 przedstawi technologie, procesy i modele biznesowe jutra. Firmy i profesjonaliści z branży motoryzacyjnej znajdą tam cenne, praktyczne pomysły i koncepcje, które pomogą im usprawnić codzienne operacje biznesowe i przygotować ich modele biznesowe na przyszłe wymagania. Future Mobility Workshop 4.0 ma realistycznie naśladować struktury konwencjonalnego warsztatu z praktycznym przedstawieniem podróży klienta, pozwalając odwiedzającym dowiedzieć się więcej o innowacyjnych technologiach i przetestować je na dziesięciu wybranych stacjach.
Tegoroczne nagrody Automechanika Innovation Awards, które zostaną jutro wręczone jutro 13 września, zrobią więcej niż tylko imponującą demonstrację bogactwa innowacji na rynku posprzedażowym – będą również odzwierciedlać trendy, które obecnie kształtują branżę. 133 zgłoszenia od 99 wystawców obejmują imponujący zakres zastosowań, od produktów do pielęgnacji lakieru wyprodukowanych z zasobów odnawialnych i systemów ratowniczych dla pojazdów z pożarem akumulatorów po wysoce złożone skanery laserowe, które są w stanie zmierzyć całe pojazdy w ciągu kilku minut.
Trend digitalizacji jest nieprzerwany, sprzęt, narzędzia i komponenty są digitalizowane i podłączane do systemów informatycznych warsztatów. W otrzymanych zgłoszeniach ważne są również tematy wybiegające w przyszłość, takie jak nowa mobilność i alternatywne układy napędowe.
Zrównoważony rozwój to kolejny temat wywołujący falę w branży: międzynarodowy panel nagród wybrał pięć innowacji jako finalistów Green Award. Uroczystość wręczenia nagród Innovation Awards odbędzie się jutro o godz. 17:00 w Centrum Kongresowym.
Nowa wystawa – „Innovation4Mobility” – zaprezentuje pionierskie rozwiązania dla połączonych pojazdów i neutralnej dla klimatu mobilności w hali 3. Tematy połączonych samochodów, autonomicznej jazdy i paliw alternatywnych zostaną poruszone przez szereg prelegentów, w tym z Audi, ADOBE, Bosch, BPW Bergische Achsen, Boston Consulting Group, eBay, Google Cloud, KEYOU, Fraunhofer ISE, INTIS, Schaeffler, Solaris i Toyota Mobility Foundation.
Park Mobilności Przyszłości na Agorze poświęcony będzie e-mobilności. Škoda zaoferuje jazdy testowe swoim 295-konnym (299 KM) ENYAQ COUPÉ RS IV w ruchu drogowym i weźmie udział w imprezie obejmującej roadshow. Start-up me energy zaprezentuje „Rapid Charger 150”, stację szybkiego ładowania zasilaną bioetanolem, a także będzie tor testowy, na którym będzie można pojeździć różnymi e-skuterami i e-rowerami.
Temat E-Commerce znalazł się również w programie Automechaniki. eBay nie tylko będzie miał swoje stoisko po raz pierwszy, ale również będzie gospodarzem E-Commerce Networking Lounge w hali 4 i planuje program prezentacji. We współpracy z partnerami Bosch Cognitive Services, Unaice, canis lupus, Asellerate, Speed4Trade, TecAlliance i eBay Logistics Solutions, eBay pokaże, jak skutecznie wejść na rynek sprzedaży detalicznej online i jak zoptymalizować istniejące operacje online. 16 września amz Talk poruszy pytanie: „Cyfryzacja i ekosystemy na rynku wtórnym części samochodowych – czy e-commerce i rynki internetowe mogą usprawnić proces zakupów?”.
Producenci OEM nie są jedynymi w branży motoryzacyjnej, którzy muszą zapewnić najwyższą możliwą efektywność kosztową i jakość usług, przy jednoczesnym przestrzeganiu celów klimatycznych i środowiskowych – motoryzacyjny rynek wtórny stoi przed tymi samymi wyzwaniami. Obejmują one nie tylko wewnętrzne wydatki na transport i logistykę, ale także zewnętrzne zakupy i transporty dostawcze. Ten naglący temat zostanie szczegółowo omówiony podczas pierwszego Dnia Zarządzania Łańcuchem Dostaw Automechaniki (Automechanika Supply Chain Management Day), interaktywnego wydarzenia, które odbędzie się 15 września (w hali „Europa” w hali 4 od 10:00 do 17:00) skierowanego do decydentów, użytkowników i dostawców innowacyjnych rozwiązań dla logistyki i łańcuchów dostaw branży motoryzacyjnej. Szereg ciekawych prezentacji i warsztatów połączony jest z obszarem networkingowym, da uczestnikom szerokie możliwości pozyskiwania informacji, nawiązywania kontaktów i znajdowania nowych partnerów biznesowych. Wśród najważniejszych wydarzeń: dwie debaty „Rynek globalny a rynki lokalne” oraz „Make or buy”.
Pełny program targów Automechanika Frankfurt 2022 jest dostępny TUTAJ.
Zapraszamy do śledzenia informacji o targach na naszej stronie internetowej i profilach społecznościowych. Niedługo po targach opublikujemy relację, której partnerem jest firma HELLA.
[1] Wpływa to na 1700 firm z Rosji i Chin, które wystawiały się na targach Automechanika Frankfurt w 2018 roku.