Awarie w trasie – jak być przygotowanym? | MOTOFAKTOR

Awarie w trasie - jak być przygotowanym?

Awarie w trasie nie są rzadkością w Polsce. Według badania Instytutu ARC Rynek i Opinia* na zlecenie OSRAM problemy z akumulatorem i oponami są najczęstsze.

Niestety aż 74% respondentów badania musiało zmierzyć się z wyładowanym akumulatorem w samochodzie lub koniecznością awaryjnego uruchomienia. Co najmniej 2/3 polskich kierowców miało do czynienia z przebitą oponą (68%) lub nieszczelnością koła powodującą uchodzenie powietrza (63%). Takie sytuacje są zdecydowanie stresujące i nieprzewidywalne, szczególnie podczas urlopowych podróży. Chociaż nie da się przewidzieć trudności na drodze, warto być przygotowanym na niespodziewane zdarzenia, aby szybko poradzić sobie w przypadku awarii.

Bezproblemowy rozruch pojazdu

W sytuacji problemów z akumulatorem, przydatnym urządzeniem do szybkiego uruchomienia samochodu może być booster samochodowy. Jest to gadżet, który znajduje się jedynie w wyposażeniu 13% kierowców, jednak aż 31% uważa go za bardzo przydatne i ważne dla bezpieczeństwa akcesorium. Booster, zwany również jump starterem, jest przenośnym urządzeniem, które nie tylko pomaga w rozruchu pojazdu, ale także może służyć do ładowania telefonu czy tabletu. Produkty z serii OSRAM BATTERYstart są w stanie uruchomić silniki o pojemności nawet do 8 l (w przypadku benzynowych) oraz 4 l (w przypadku diesli). Niektóre modele posiadają również wbudowaną latarkę, co ułatwia podłączanie urządzenia w ciemnych miejscach lub po zmroku. Wszystkie boostery są bezpieczne w użyciu, dzięki zabezpieczeniom przed odwrotnym podłączeniem biegunów, zwarciem oraz skokami napięcia.

Opony pojazdu pod kontrolą

Mobilna sprężarka to przydatne urządzenie o wielu zastosowaniach, które warto mieć zawsze pod ręką w bagażniku samochodu. Według badań, obecnie korzysta z niej 37% kierowców, a aż 41% respondentów uważa, że powinno być ono obowiązkowym wyposażeniem dla własnego bezpieczeństwa.

Firma OSRAM stworzyła kilka modeli kompresorów TYREinflate, dopasowanych do różnych potrzeb kierowców. Wśród nich znajduje się OSRAM OTIR 2000, przenośne urządzenie bezprzewodowe, które umożliwia szybkie pompowanie opon w samochodzie, motocyklu czy rowerze.

Kompresor OSRAM TYREinflate 2000, Fot. OSRAM

OSRAM OTIR 4000 z kolei potrafi napompować oponę 13-calową w mniej niż cztery minuty i 15-calową w sześć minut. Posiada on wbudowany akumulator litowo-jonowy, co pozwala na korzystanie z niego w dowolnym miejscu. Oprócz tego, kompresor jest wyposażony w lampkę LED, czytelny wyświetlacz oraz zawór upustowy.

Kompresor OSRAM TYREinflate OTIR 4000, Fot. OSRAM

Model OTIR 6000 także posiada akumulator litowo-jonowy i potrafi w całości napompować oponę w zaledwie dwie minuty. Jego dużym atutem jest cyfrowy wyświetlacz umożliwiający łatwe ustawienie ciśnienia powietrza oraz funkcja „auto-stop”, która automatycznie zatrzymuje pompowanie po osiągnięciu odpowiedniego poziomu. Dzięki zestawowi adapterów, kompresory OSRAM mogą być używane do pompowania opon motocyklowych, rowerowych, przyczep, a nawet wózków dziecięcych. Dodatkowo, w sezonie wakacyjnym, można korzystać z nich do napełniania powietrzem sprzętu sportowego, takiego jak pontony, piłki, baseny, materace czy wodne zabawki.

Kompresor OSRAM OTIR 6000, Fot. OSRAM

Ważna sygnalizacja

Co zrobić, gdy awaria zdarzy się po zmroku? Oprócz obowiązkowych elementów takich jak trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa, warto rozważyć dodatkowe akcesoria, które zwiększą nasze bezpieczeństwo w trudnych sytuacjach drogowych.

Można poinformować inne osoby o zdarzeniu za pomocą produktów z serii OSRAM LEDguardian, które alarmują innych użytkowników drogi o możliwym zagrożeniu oraz ułatwiają interwencję służbom drogowym.

LEDguardian ROAD FLARE Signal V16 to praktyczna lampa LED sygnalizacyjna, którą można użyć jako dodatkowe światło ostrzegawcze. Dzięki magnesom można ją łatwo zamocować na samochodzie. Posiada dwanaście trwałych diod LED o jasności do 140 lm i bursztynowym świetle o temperaturze do 2000 K, co pozwala kierowcy skutecznie zasygnalizować niebezpieczną sytuację na drodze, zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki pomarańczowemu światłu 360° jest widoczna z daleka. Urządzenie odporna na wodę, kurz i uderzenia, co potwierdza klasa ochrony IP 54.

Poza wspomnianą lampą, firma OSRAM oferuje także modele LEDguardian ROAD FLARE oraz LEDguardian ROAD FLARE Signal TA20. Ostatni z wymienionych ma średnicę 83 mm i głównie służy do emitowania migającego, pomarańczowego światła. Dzięki magnesom wbudowanym w podstawę lampy, można łatwo przymocować ją do samochodu. Składa się z 12 diod LED świecących światłem o temperaturze barwowej 2000 K, łączącym strumieniu świetlnym wynoszącym 140 lm. Urządzenie zasilane jest baterią 9 V.

Lampa OSRAM LEDguardian ROAD FLARE Signal TA20, Fot. OSRAM

* Badanie na zlecenie firmy OSRAM przeprowadził w maju 2024 roku Instytut ARC Rynek i Opinia na ogólnopolskiej grupie kierowców samochodów osobowych. 

Źródło: OSRAM

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).