BASF zapowiada powstanie nowego zakładu produkcji materiałów akumulatorowych w Schwarzheide (Niemcy) w ramach wieloetapowego planu inwestycyjnego mającego na celu wsparcie europejskiego łańcucha wartości pojazdów elektrycznych. Ten nowoczesny zakład ma produkować aktywne materiały katodowe, których ilość początkowo ma zaspokoić zapotrzebowanie gigantycznej fabryki.
Rocznie zakład BASF ma dostarczać materiały do produkcji akumulatorów do około 400 000 pojazdów elektrycznych. Modułowa konstrukcja oraz infrastruktura zakładu w Schwarzheide ma umożliwiać szybkie zwiększanie mocy produkcyjnych, a tym samym zaspokajanie przez BASF rosnącego zapotrzebowania klientów europejskiego rynku pojazdów elektrycznych.
Zakład w Schwarzheide będzie wykorzystywać prekursory aktywnych materiałów katodowych z zakładu w Harjavalcie (Finlandia), którego budowę BASF zapowiedział wcześniej. Uruchomienie obu zakładów zaplanowano na 2022 r.
Zakłady w Finlandii i Niemczech będą oferować naszym klientom niezawodny i bardziej zrównoważony dostęp do wysokoniklowych aktywnych materiałów katodowych. Materiały te będą nie tylko dostosowane do potrzeb klientów, ale i osiągalne w pobliżu ich europejskich zakładów produkcyjnych.
prezes działu katalizatorów BASF - dr Peter Schuhmacher
Za sprawą inwestycji w Finlandii i Niemczech BASF ma stać się pierwszym dostawcą aktywnych materiałów katodowych z możliwością produkcji lokalnej na trzech głównych rynkach, tj. w Azji, Stanach Zjednoczonych i Europie.
BASF ma stać się też wiodącym dostawcą zapewniającym niezawodny, zrównoważony i całkowicie europejski łańcuch dostaw. Łańcuch ten ma obejmować dostawy metali nieszlachetnych (w szczególności niklu i kobaltu), produkcję prekursorów oraz produkcję materiałów katodowych na terenie jednego regionu.
Zakład w Schwarzheide ma być zasilany z efektywnej energetycznie ekologicznej elektrociepłowni, a planowane jest również zasilanie z odnawialnych źródeł energii. Nowa fabryka w Harjavalcie będzie wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych, w tym energię wodną, wiatrową i pochodzącą z biomasy. Korzystna struktura energetyczna ma umożliwić produkcję aktywnych materiałów katodowych o bardzo niskim poziomie emisji CO2.
Inwestycje BASF w Harjavalcie (Finlandia) oraz Schwarzheide (Niemcy) wpisują się w plan Komisji Europejskiej zakładający utworzenie łańcucha wartości w zakresie produkcji akumulatorów w Europie oraz są częścią „Ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania” (ang. IPCEI) zatwierdzonego przez Komisję Europejską 9 grudnia 2019 r. zgodnie z zasadami Unii Europejskiej dotyczącymi pomocy publicznej.
Źródło: BASF