Na początek warto zastanowić się, co ostatnio podczas jazdy budziło niepokój i jakie naprawy lub przeglądy były wykonywane w minionym roku. W znacznym stopniu ułatwi to pracę mechanikowi, a kierowcy da gwarancję, że niepokojące symptomy zostaną sprawdzone.
Podczas przedwakacyjnego przeglądu auta należy także zwrócić uwagę na układ hamulcowy. Wpływa on na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a w nowoczesnych pojazdach bezpieczeństwo i komfort podróżujących. Dlatego tak istotna jest dbałość o najdrobniejsze szczegóły podczas prac związanych z tym układem.
Sprawdźmy więc, czy klocki nie są zbyt zużyte, tarcze nie są pordzewiałe i czy mają równą powierzchnię cierną, oraz czy płyn hamulcowy nie wycieka. Wszystkie podzespoły układu hamulcowego należy systematycznie kontrolować a w razie stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń niezwłocznie wymienić. Ważne, aby wymiany poszczególnych elementów, zwłaszcza takich jak klocki czy tarcze hamulcowe przebiegały według ustalonych zasad.
Dobrze też skontrolować w jakim stanie jest nasz zestaw rozrządu, a dokładniej jak wygląda pasek rozrządu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ uszkodzenie paska skutkuje natychmiastowym uszkodzeniem silnika i jego bardzo kosztowną naprawą.
Sprawdzeniu w jakim stanie są twoje:
Oprócz dokonania przeglądu auta warto sprawdzić aktualność niezbędnych dokumentów: badania technicznego, ubezpieczenia OC czy AC lub dodatkowych, wymaganych w kraju, do którego jedziemy. Wyjeżdżając za granicę, upewnijmy się, czy mamy obowiązkowe w danym kraju wyposażenie, jak gaśnica (sprawdźmy datę ważności), trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa czy flara sygnalizacyjna. Zapoznajmy się też z lokalnymi przepisami – czy wymagane są np. winiety na autostrady, jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy, czy mamy obowiązek jeździć z włączonymi światłami
Dowiedz się więcej o naszych układach hamulcowych na www.hamulcebosch.pl lub odwiedź nasza główną stronę www.motobosch.pl.
Artykuł sponsorowany przez Bosch