Bezpieczna i przyjemna świąteczna podróż – porady Goodyear | MOTOFAKTOR

Bezpieczna i przyjemna świąteczna podróż - porady Goodyear

Goodyear radzi co zrobić, by upragniony wyjazd na święta do bliskich nie przerodził się w wyprawę z niechcianymi przygodami?

1. Zwróć uwagę na głębokość bieżnika w twoich oponach

Najważniejszym i najbardziej widocznym elementem zdradzającym stan opon jest głębokość bieżnika. Im większa jest jego grubość, tym sprawniej opona radzi sobie na drodze. Bieżnik opon zimowych, jak na przykład w Goodyear UltraGrip Performance+, ma liczne nacięcia i rowki, zaprojektowane z myślą o trudniejszych warunkach drogowych, wgryzaniu się w śnieg i efektywnym odprowadzaniu wody oraz błota pośniegowego spod kół.

 

Wraz ze stopniowym zużyciem bieżnika spada przyczepność opon na drodze. Minimalna wysokość bieżnika, którą dopuszczają polskie przepisy drogowe, wynosi 1,6 mm. Jest to jednak wartość graniczna, do której nigdy nie powinniśmy docierać. Producenci opon zalecają wymianę opon zimowych na nowe, kiedy bieżnik osiągnie 4 mm. Jest to podyktowane troską o bezpieczeństwo. Zbyt niski bieżnik to gorsze osiągi opon i większa podatność na przykład na aquaplaning – zjawisko, które występuje, kiedy bieżnik nie jest w stanie skutecznie odprowadzać wody, a w miejscu styku z podłożem powstaje tzw. klin wodny. To właśnie on powoduje, że opona traci swoją przyczepność, a o wypadek w takich okolicznościach nietrudno.

2. Sprawdź ciśnienie w oponach, pamiętaj też o kole zapasowym

Poziom ciśnienia w oponach powinien być optymalny przez cały okres eksploatacji samochodu. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ma swoje konsekwencje – bieżnik nie przylega do jezdni odpowiednią częścią swojej powierzchni. Zimą można łatwo to sprawdzić przyglądając się śladom pozostawionym przez opony na śniegu.

 

Przy zbyt niskim poziomie ciśnienia wydłuża się droga hamowania, pogarsza przyczepność oraz sterowalność auta na zakrętach. Zwiększa się hałas, a także zużycie paliwa, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji auta. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie przyspiesza zużycie zawieszenia i również zmniejsza przyczepność.

 

Warto pamiętać, że ciśnienie w oponie spada wraz ze spadkiem temperatury otoczenia – należy je skontrolować, zwłaszcza przed wyjazdem na świąteczną wyprawę.

3. Zadbaj o widoczność i bądź widoczny na drodze

Przed wyjazdem w świąteczną podróż sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych (np. chłodniczego, hamulcowego, oleju silnikowego i płynu do spryskiwaczy). Skontroluj także stan oświetlenia w aucie: światła mijania, długie, tylne + stop, kierunkowskazy, czy świecą właściwie i czy żadna żarówka nie jest przepalona. Nie zapomnij o wycieraczkach – niesprawna wycieraczka to gorsze pole widzenia drogi, a to ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

4. Planujesz świąteczne podróże po Europie? Sprawdź przepisy dotyczące opon w krajach, które chcesz odwiedzić

Zanim wyruszysz na świąteczny urlop upewnij się, czy kraj, do którego zmierzasz, nie wymaga posiadania zimowego ogumienia lub dodatkowego wyposażenia, takiego jak łańcuchy. Zignorowanie przepisów może narazić Cię na koszty i stres. W niektórych państwach można nie tylko dostać wysoki mandat, ale również stracić prawo do ubezpieczenia, jeśli doszłoby do wypadku. Najważniejsze jest jednak to, że niedostosowanie samochodu do warunków zimowych i bagatelizowanie związanych z tym zagrożeń obniża bezpieczeństwo nas samych i innych uczestników ruchu drogowego.

 

W badaniu przeprowadzonym niedawno na zlecenie Goodyear, nieco ponad połowa (54%) ankietowanych europejskich kierowców zadeklarowała, że sprawdza przepisy dotyczące opon zimowych obowiązujące w krajach docelowej podróży. Największą świadomość w tym względzie wykazują polscy i rumuńscy kierowcy. Więcej wniosków z badania dla Goodyear można znaleźć TUTAJ.

 

Odpowiednie przygotowanie jest tym istotniejsze, że podróżując przez Europę, czy nawet przez jeden kraj, można trafić na naprawdę zróżnicowane warunki. Stąd też różnice w przepisach. W niektórych państwach, takich jak Niderlandy, Polska czy Wielka Brytania, opony zimowe nie są obowiązkowe, co wynika ze zmiennych warunków pogodowych.

 

Są kraje, w których istnieje konieczność wymiany opon na zimowe tylko w określonym czasie, jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne. Do takich zaliczają się Norwegia, Szwecja, Finlandia, Niemcy, Czechy i Francja.

 

Inna grupa to kraje, w których wymiana opon jest obowiązkowa w określonym czasie. Są to m.in. Włochy, Litwa, Estonia, Łotwa, czy Słowenia.

 

Warto pamiętać, że kraje, które wymagają stosowania opon zimowych, dopuszczają również możliwość jazdy na oponach całorocznych, ale pod warunkiem, że posiadają one homologację zimową, czyli symbol płatka śniegu i trzech szczytów górskich (3PMSF). Takie kryterium spełnia na przykład całoroczna opona Vector 4Seasons Gen-3 Goodyeara.

5. Wypocznij przed podróżą

Wybierając się na świąteczny wypoczynek kierowcy powinni zadbać również o siebie i przed trasą przede wszystkim dobrze wypocząć. Jeśli to możliwe należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej zanim zaczną się godziny szczytu. Trzeba też pamiętać o dostosowaniu swojego stylu jazdy do obciążenia pojazdu, bowiem zapakowany samochód ma gorszą sterowność i dłuższą drogę hamowania.

 

Podróżując z rodziną, nie należy odwracać oczu od drogi, nawet gdy na tylnym siedzeniu jadą domagające się uwagi dzieci. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje około 30 metrów na sekundę, odwrócenie się do dzieci na trzy sekundy może mieć bardzo poważne konsekwencje. Podczas jazdy zawsze należy zwracać uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej też wybierać trasy częściej uczęszczane, mamy wtedy większą gwarancję, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto oczywiście sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

 

Przy dobrym przygotowaniu, zachowaniu ostrożności oraz rozwagi podróż samochodem może być przyjemnym doświadczeniem i wstępem do świątecznego wypoczynku. Włącz wirtualną mapę, uruchom playlistę ulubionych świątecznych piosenek i już dziś zacznij planować trasy upragnionych zimowych wypraw.

Źródło: Goodyear

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).