Jedną z podstawowych strategii biznesowych firmy Budweg jest szybkie i niezawodne dostarczanie części zamiennych. Obecnie asortyment zacisków hamulcowych oraz przeznaczonych do nich części zamiennych pokrywa 98% samochodów osobowych w Europie, co oznacza ponad 4 200 modeli zacisków hamulcowych oraz 2 400 referencji części zamiennych. Obszerny katalog produktów Budweg oraz szybkie dostawy cieszą się wysokim uznaniem wśród klientów.
Do tego wszystkiego dochodzi kolejna kluczowa wartość dodana w postaci wysokiego poziomu jakości, który klientom firmy pozwala unikać niepotrzebnych zwrotów reklamacyjnych oraz nieprzyjemnych sytuacji w warsztacie, wynikających z niezadowolenia kierowców. Nie jest tajemnicą, że firma Budweg w produkcji stosuje wyłącznie najwyższej klasy materiały oraz najnowocześniejsze procesy.
Firma Budweg stale dąży do najwyższego poziomu jakości w każdym obszarze. Dotyczy to między innymi procesów produkcyjnych, wsparcia naszych klientów oraz stosowanych materiałów. Robi wszystko, by zapewnić niezmiennie najwyższą jakość na rynku, dlatego też logo Budweg można znaleźć na wszystkich elementach gumowych przeznaczonych do zacisków hamulcowych, gdy jest to możliwe.
Firma Budweg jest bardzo dumna ze swoich produktów. W przypadku jakości i bezpieczeństwa nie wybiera żadnych skrótów. Konstruuje i wytwarza swoje własne narzędzia, stanowiska badawcze. Standardy jakościowe znacząco przekraczają te, które oferują inne produkty dostępne na aftermarkecie. Jednakże najważniejsze jest zadowolenie klientów, które wynika z jednego z najniższych na aftermarkecie poziomu reklamacji, stale utrzymującego się na poziomie poniżej 0,3%.
W przypadku części takich jak zaciski hamulcowe bardzo łatwo skupić się wyłącznie na elementach metalowych, ponieważ stanowią zdecydowaną większość w gotowym produkcie. Niemniej jednak bez elementów gumowych części mechaniczne praktycznie nie mogłyby właściwie działać. Okazuje się, że właśnie elementy gumowe odgrywają kluczowe znaczenie i dlatego Budweg przykłada szczególną wagę do odpowiedniego doboru stosowanych w jego produktach elementów opartych na gumie, czyli uszczelek oraz o-ringów. W celu uzyskania pełnej pewności, że stosuje gumę o odpowiednich parametrach, jego gumowe o-ringi poddano badaniom w Duńskim Instytucie Technologii.
Badania zostały przeprowadzone na o-ringach nie poddanych starzeniu oraz poddanych starzeniu w płynie hamulcowym i temperaturze 150 °C na 70 godzin przed rozpoczęciem testów. Zarówno o-ringi nie poddane starzeniu, jak i te poddane postarzeniu wykazały wyjątkowo dobre właściwości w zakresie twardości, wytrzymałości na rozciąganie, wydłużenia oraz kompresji.
Stosowany materiał gumowy ma bardzo duże znaczenie, nie tyko ze względu na ogólną trwałość i niezawodność całego zacisku hamulcowego. Elementy gumowe mają również ścisły wpływ na działanie zacisku, a w szczególności o-ringi stosowane na tłoczkach hamulcowych.
O-ringi stosowane w zacisku hamulcowym mają przekrój kwadratowy i specyficzne właściwości w zakresie deformacji. Właściwości te pozwalają cofnąć się tłoczkowi, to znaczy wrócić do wyjściowej pozycji spoczynkowej po zakończeniu hamowania. Funkcja płynnego cofania się tłoczka hamulcowego w znacznej mierze zależy od właściwego poziomu tarcia pomiędzy o-ringiem a powierzchnią roboczą cylinderka. Dzięki temu tłoczek hamulcowy może bezproblemowo poruszać się przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej szczelności.
O-ring o przekroju kwadratowym należy do najważniejszych elementów zacisku hamulcowego, dlatego kluczowe znaczenie mają odpowiednie parametry i właściwości uszczelniacza – wyjaśnia Bertel Ravn, Dyrektor Techniczny firmy Budweg.
Należy podkreślić fakt, że firma Budweg zainwestowała mnóstwo środków i czasu na optymalizację elementów gumowych. Dlatego na uszczelnieniach gumowych stosowanych w zaciskach oraz w zestawach naprawczych zacisków nadrukowane jest logo Budweg. Dzięki temu klienci firmy mają zawsze pewność, że w zaciskach hamulcowych stosowane są charakteryzujące się odpowiednimi parametrami, najwyższej jakości elementy gumowe.
Oczywiście, Budweg stawia na najwyższe standardy jakościowe nie tylko w przypadku elementów wykonanych z gumy. Również wysokiej jakości obróbka i zabezpieczenie powierzchni, takie jak twardy chrom stosowany w większości tłoczków hamulcowych, jak również odpowiednio dobrane smary oparte na silikonie eliminują tarcie oraz korozję, zmniejszając tym samym koszty obsługi.
Ale wytrzymałość każdego mechanizmu determinuje jego najsłabszy element. Dlatego na krytycznych tulejkach prowadzących Budweg stosuje hermetyczną powłokę z chemicznego niklu. W ten sposób zapobiega przemieszczaniu się korozji z mniejszych elementów na większe.
Bezproblemową i bezpieczną eksploatację mogą zapewnić z pewnością jedynie części zamienne najwyższej jakości, ale należy również pamiętać, że na właściwe działanie zacisków hamulcowych przez wiele lat ma także wpływ poprawnie przeprowadzony montaż. A mechanicy obsługujący zaciski hamulcowe muszą pamiętać o wielu szczegółach. W ramach wsparcia Budweg przygotował kilka filmów video poświęconych najbardziej powszechnym procedurom serwisowania zacisków hamulcowych. Filmy te umieszczone są na kanale YouTube Budweg, a tym samym dostęp do najlepszych praktyk można uzyskać nawet przez smartfona.
Artykuł sponsorowany przez Budweg