Aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego, wszyscy musimy poprawić wydajność wykorzystania energii przez użytkowników końcowych. Szacuje się, że takie udoskonalenia mogłyby obniżyć emisję gazów cieplarnianych niemal o 40%, co pozwoliłoby osiągnąć zamierzone cele[1]. Obecnie około jedna czwarta energii na świecie jest tracona w wyniku tarcia, korozji i zużycia[2].
Od samego początku istnienia Castrol dąży do tego, by dostarczać produkty, które mają pomagać oszczędzać energię poprzez zmniejszenie tarcia, redukcję korozji i ograniczenie zużycia oraz które mają zapewniać wysokie osiągi i większą wydajność.
Nowa strategia Castrol PATH360:
Trzy główne obszary i cele do roku 2030, na jakich koncentruje się strategia PATH360 Castrol, przedstawiają się w następujący sposób:
Aby opracować strategię PATH360, w 2020 roku marka Castrol przeprowadziła pierwszą ocenę swojego wykazu gazów cieplarnianych zgodnie z protokołem w sprawie emisji gazów cieplarnianych[6], uwzględniając poziomy 1, 2 i 3. Marka Castrol zidentyfikowała kluczowe czynniki umożliwiające poprawę i ograniczenie emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia produktów.
Castrol dąży do zapewnienia wysokich osiągów przy niższej emisji CO2 w całym cyklu eksploatacji produktów, poprawiając wydajność operacyjną i badając możliwości przejścia na energię odnawialną. Castrol współpracuje również z dostawcami, pozyskując surowce o niższej emisji dwutlenku węgla i zmniejszając ilość opakowań oraz wspólnie z partnerami pracuje nad wpływaniem na życie produktu po jego użyciu.
Na przykład:
W 2014 roku Castrol jako pierwsza marka na świecie zaoferowała klientom środki smarne z certyfikatem neutralnego bilansu emisji CO2, zgodne z normą PAS2060 – Castrol PROFESSIONAL[7]. Od tamtej pory Castrol stale poszerza swoją ofertę produktów z tym certyfikatem przeznaczonych do samochodów osobowych, pojazdów użytkowych i turbin wiatrowych.
Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Castrol PATH360 firma Castrol zamierza w 2021 roku[8] zwiększyć swoją ofertę produktów z neutralnym bilansem emisji CO2, która obejmie wiodącą markę dla branży motoryzacyjnej, przemysłowej, morskiej i energetycznej[9] oraz wszystkie produkty sprzedawane przez Castrol w Australii, Nowej Zelandii i Wietnamie[10].
Aby zrealizować program neutralnego bilansu emisji CO2, Castrol nabywa kredyty węglowe od organizacji bp Target Neutral, która na całym świecie wspiera projekty redukcji i eliminacji emisji dwutlenku węgla oraz sama uczestniczy w takich inicjatywach. Z projektami tymi wiążą się dodatkowe korzyści, które pomagają osiągać Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz poprawiają jakość życia milionów ludzi[11] dzięki lepszej ochronie zdrowia, godnym warunkom pracy, edukacji i równouprawnieniu płci.
Nasze podejście opiera się na holistycznym i uwzględniającym wszystkie aspekty sposobie myślenia. Strategia PATH360 nie jest pracą od podstaw, ponieważ bazuje na dotychczasowych działaniach prowadzonych przez nas od wielu lat. Teraz łączymy je w jeden zintegrowany program zrównoważonego rozwoju. Wiemy, że wielu z naszych klientów szuka bardziej ekologicznej oferty i wsparcia w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Właśnie dlatego powstał ten program.
Starszy wiceprezes Castrol - Mandhir Singh
W nieco szerszym zakresie niż Castrol firma bp wyznaczyła sobie szereg celów redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., tak aby do 2050 r lub wcześniej zrealizować ambitny plan uzyskania statusu firmy o zerowej emisji netto, pomagając jednocześnie całemu światu w osiągnięciu tego celu. bp nie zamierza polegać wyłącznie na kredytach węglowych, aby zrealizować te założenia do 2030 roku.
[1] Energy Technologies Perspectives 2020 IEA, strona 73 (Perspektywy rozwoju technologii energetycznych 2020 r., Międzynarodowa Agencja Energetyczna)
[2] https://link.springer.com/article/10.1007/s40544-017-0183-5
[3] Aby promować odpowiedzialne projektowanie opakowań plastikowych i zarządzanie nimi w trakcie cyklu życia produktów, Castrol definiuje swój ślad węglowy jako ilość pierwotnego tworzywa sztucznego w opakowaniu na litr, która nie jest poddawana recyklingowi. Naszym celem jest zmniejszenie tej wartości o połowę w porównaniu z rokiem 2019.
[4] W porównaniu do intensywności emisji netto produktów Castrol sprzedanych w 2019 r. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.castrol.com/info/castrolpath360.
[5] Aby dowiedzieć się więcej na temat programu neutralnej emisji CO2 firmy Castrol, odwiedź stronę www.castrol.com/info/castrolpath360
[6] Protokół w sprawie emisji gazów cieplarnianych | (ghgprotocol.org)
[7] Aby produkt został uznany za neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, należy obliczyć emisję gazów cieplarnianych w jego całym cyklu życia (od produkcji do utylizacji), a następnie zrównoważyć emisję poprzez działania mające na celu jej redukcję oraz skupowanie kredytów węglowych.
Produkty Castrol neutralne pod względem emisji CO2 są poddawane wiarygodnemu procesowi, w którym niezależne strony trzecie mierzą emisję od produkcji do utylizacji zgodnie z protokołem w zakresie emisji gazów cieplarnianych i zapewniają neutralność węglową według normy PAS 2060.
W 2014 roku marka Castrol wprowadziła na rynek pierwszy na świecie neutralny pod względem emisji CO2 olej silnikowy – Castrol PROFESSIONAL. Od tamtej pory zneutralizowaliśmy 3,3 mln ton CO2e (ekwiwalent emisji dwutlenku węgla) dzięki tym zmianom oraz innym produktom i usługom.
W 2021 r. Castrol zamierza zneutralizować 1,7 mln ton CO2e dzięki wysokiej jakości programom bp Target Neutral.
[8] Zgodnie z PAS 2060 w roku kalendarzowym 2021 Castrol będzie w pełni angażować się w dążenie do neutralnego bilansu emisji dwutlenku węgla. Na razie Castrol deklaruje zaangażowanie, a o sukcesie będzie można mówić, gdy ten roczny proces zostanie powtórzony w 2022 r. i po przeprowadzeniu weryfikacji dostępne będą dowody potwierdzające redukcję dwutlenku węgla. Oznacza to, że wymogi PAS 2060 dotyczące wszystkich produktów sprzedanych od 1 stycznia 2021 r. zostaną spełnione po zakończeniu weryfikacji i uzyskaniu potwierdzenia.
[9] Firma Castrol dokłada starań, aby wszystkie jej produkty w ramach wiodących marek uzyskały certyfikat CO2 neutral w 2021 roku. Emisje CO2 są obliczane zgodnie ze standardem cyklu życia produktu w ramach protokołu w zakresie emisji gazów cieplarnianych, który obejmuje emisję w całym cyklu życia produktu. Neutralność węglowa zostanie potwierdzona przez niezależną stronę trzecią oraz poświadczona certyfikatem neutralności węglowej zgodnie z normą BSI PAS 2060. Listę wiodących marek i dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.castrol.com/cneutral
[10] Castrol zobowiązuje się, że w 2021 roku wszystkie produkty sprzedawane przez Castrol w Wietnamie, Australii i Nowej Zelandii uzyskają certyfikat neutralnego bilansu emisji CO2. Emisje CO2 są obliczane zgodnie ze standardem cyklu życia produktu w ramach protokołu w zakresie emisji gazów cieplarnianych, który obejmuje emisję w całym cyklu życia produktu. Neutralność węglowa zostanie potwierdzona przez niezależną stronę trzecią oraz poświadczona certyfikatem neutralności węglowej zgodnie z normą BSI PAS 2060. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.castrol.com/cneutral.
[11] Aby dowiedzieć się więcej na temat programu neutralnej emisji CO2 firmy Castrol, odwiedź stronę www.castrol.com/info/castrolpath360.
Źródło: Castrol