Clarios i inwestycje za 200 mln. euro | MOTOFAKTOR

Clarios i inwestycje za 200 mln. euro

Clarios zainwestuje około 200 milionów euro w swoje europejskie zakłady w latach 2022–2026, mając na celu ciągłe zwiększanie swoich mocy produkcyjnych w zakresie akumulatorów samochodowych AGM (Absorbent Glass Mat). Do 2026 r. planuje się wzrost produkcji o 50%.

  • Dzięki relokacji majątku możliwe jest budowanie klastrów produkcyjnych, umożliwiających sprawne dostawy do klientów.
  • Produkcja akumulatorów AGM w regionie EMEA wzrośnie do 2026 roku o około 50%.
  • Nowe inwestycje stworzą 150 nowych miejsc pracy.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz nastronie głównej Motofaktora. Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży – zapisz się na nasz newsletter.

Producent akumulatorów – firma Clarios zainwestuje około 200 milionów euro w swoje europejskie zakłady w latach 2022–2026, mając na celu ciągłe zwiększanie swoich mocy produkcyjnych w zakresie akumulatorów samochodowych w technologii AGM (Absorbent Glass Mat). Od 2026 r. każdego roku będzie produkowanych około 50% więcej egzemplarzy.

W Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) Clarios posiada 13 zakładów produkcyjnych, w tym dwa centra recyklingu. Inwestycje te stanowią część strategii Clarios zakładającej globalne inwestycje w projekty skupiające się w najbliższej przyszłości na produkcji AGM. Nowa inwestycja utworzy około 150 miejsc pracy w zakładach w Niemczech, Hiszpanii, Czechach i Francji, umożliwiając budowę klastrów produkcyjnych realizujących „strategię w regionie dla regionu” także w regionie EMEA.

Zrównoważona mobilność

Branża motoryzacyjna zmienia się pod wpływem trendów elektryfikacji, cyfryzacji i obiegu zamkniętego. W miarę jak platformy stają się coraz bardziej złożone i energochłonne, potrzeba opracowania zaawansowanych systemów niskiego napięcia zdolnych do dostarczenia energii potrzebnej do zapewnienia wydajności i bezpieczeństwa staje się jeszcze bardziej istotna. Producent oczekuje, że światowy popyt na zaawansowane systemy niskiego napięcia będzie rósł o 7% rocznie do 2030 roku.

Baterie AGM zapewniają stałą moc dla kluczowych funkcji bezpieczeństwa i komfortu zarówno w pojazdach elektrycznych, jak i nowoczesnych pojazdach użytkowych. W pojazdach z silnikiem spalinowym umożliwiają one oszczędzanie paliwa przez wsparcie technologii Start-Stop.

W 7 na 10 nowych pojazdów wyposażonych w technologię Start-Stop to akumulatory AGM firmy Clarios  (VARTA) są odpowiedzialne za każdorazowy rozruch silnika. Co więcej, akumulatory xEV do pojazdów elektrycznych, które VARTA Automotive wprowadziła na rynek w zeszłym roku, pokrywają zapotrzebowanie 90% pojazdów zelektryfikowanych na europejskich drogach i nadają się również do przyszłych modeli.

Skupienie na Europie Środkowej

Największy rozwój mocy produkcyjnych w zakresie akumulatorów AGM będzie miał miejsce w fabryce w Hanowerze w Niemczech, w której mieści się także europejska siedziba Clarios. Firma wykorzystuje większość inwestycji na finansowanie nowych aktywów, a także optymalizuje procesy i produkcję.

Dzięki rozległej automatyzacji zwiększamy produktywność w zakładzie, a jednocześnie zabezpieczamy istniejące tam miejsca pracy” – podkreśla dr Werner Benade, prezes Clarios na region EMEA.

Aby stworzyć niezbędną przestrzeń, znaczna część produkcji akumulatorów konwencjonalnych i zaawansowanych akumulatorów EFB dla producentów oryginalnego sprzętu (OEM) została przeniesiona z Hanoweru do Czeskiej Lipy w Czechach. Dodatkowo w Czeskiej Lipie coraz częściej będą produkowane plastikowe obudowy akumulatorów AGM oraz drobne części, takie jak wtyczki i uchwyty. W tym zakładzie stworzono również dodatkowe moce produkcyjne:

  • Clarios rozbudowuje budynek fabryki i inwestuje w nowe maszyny produkcyjne.

W Zwickau w Niemczech, funkcjonuje największy na świecie zakład produkcyjny akumulatorów AGM.  Od rozpoczęcia produkcji AGM w 2002 roku z Zwickau dostarczono ponad 80 milionów akumulatorów.

Działalność recyklingowa w Krautscheid w Niemczech wspiera rozwój AGM przez zwiększony recykling stopów ołowiu do siatek stosowanych w akumulatorach AGM. Zakład w Krautscheid uzupełnia w ten sposób rozwój mocy produkcyjnych w Europie Środkowej, co zabezpiecza dostawy dla producentów pojazdów i na rynek wtórny.

Ponadto fabryka w Guardamar w Hiszpanii będzie również produkować o 50 procent więcej siatek Powerframe® do akumulatorów EFB i zostanie w tym celu wyposażona w dodatkową linię produkcyjną.

Klaster produkcyjny na Półwyspie Iberyjskim będzie również lokalnie przetwarzał ołów ze starych akumulatorów. Od 2022 roku zakład recyklingu w Medina del Campo stanowi kluczową część wewnętrznego łańcucha dostaw.

Wszystkie te inwestycje w naszą wiodącą technologię AGM zapewniają, że nasi klienci z branży OEM i rynku wtórnego otrzymają najlepsze i najbardziej wydajne akumulatory” – wyjaśnił Benade. „Będziemy zatem jeszcze przez długi czas wspierać wszystkie funkcje elektryczne i te związane z bezpieczeństwem we wszystkich typach pojazdów. Inwestujemy w nasze rozwiązania mające na celu transformację branży motoryzacyjnej, wdrażając trendy elektryfikacji, cyfryzacji i gospodarki o obiegu zamkniętym„.

belka Wiadomości Google

Źródło: Clarios

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).