Zastosowanie baterii Li-On jest bardzo szerokie. Są one montowane m.in. w elektronice użytkowej (telefony, tablety, kalkulatory), w transporcie (samochody elektryczne, wózki dla niepełnosprawnych, skutery, drony) oraz np. w jednostkach pływających. Czas pracy akumulatora litowo-jonowego uwarunkowany jest pojemnością baterii i zużyciem energii. Pojemność w przypadku baterii Li-On wyrażamy najczęściej w mAh. Ulega ona zmniejszeniu na przestrzeni całego życia baterii, chociaż na szczęście jest wiele sposobów na to, jak bezpiecznie ją wydłużyć.
Żywotność baterii litowo-jonowych określona jest ilością cykli. Dla przykładu, w przypadku baterii polskiego producenta PZL Sędziszów standardowe ogniwa charakteryzują się żywotnością 300-1000 cykli. Od czasu do czasu stosuje się ogniwa o większej ilości cykli, w zależności od przeznaczenia baterii oraz warunków eksploatacji. Po wykorzystaniu określonej przez producenta ilości cykli, ogniwa tracą przeciętnie około 20 – 30% pojemności. Każdy z nas może jednak w bezpieczny i sprawdzony sposób wydłużyć żywotność baterii litowo-jonowych, niezależnie od miejsca ich zastosowania. W tym celu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Chociaż baterie litowo-jonowe charakteryzują się nieznacznym spadkiem pojemności wraz z eksploatacją, ich przydatność zależy przede wszystkim od sposobu użytkowania. W PZL Sędziszów przypominamy, że przestrzegając kilku prostych zasad, jak np. nieładowania baterii do pełna, używania oryginalnych akcesoriów oraz nienarażania ich na działanie w skrajnych temperaturach, jesteśmy w stanie nawet trzykrotnie wydłużyć ich żywotność. Warto o tym pamiętać, by optymalizować koszty eksploatacji określonych urządzeń i nie narażać się na ryzyko przedwczesnej wymiany baterii.
technolog ds. rozwoju baterii w PZL Sędziszów - Patryk Grendysa
Źródło: PZL Sędziszów
Zdjęcie główne: Patryk Ogorzalek