Z badania preferencji kierowców pojazdów elektrycznych, zrealizowanego przez EV Klub Polska wynika, że 32% użytkowników regularnie korzysta z publicznie dostępnych stacji ładowania, a 12% uzupełnia energię elektryczną w akumulatorach prawie wyłącznie lub wyłącznie na publicznie dostępnych stacjach.
Odnosząc te wartości do ogólnej liczby samochodów elektrycznych w Polsce, która na koniec grudnia 2021 wynosiła 18 795 szt. (dane z licznika elektromobilności tworzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego), oznacza to w praktyce ponad 8 tys. kierowców, którzy w ten sposób uzupełniają energię w swoich autach.
Jazda autem elektrycznym niesie ze sobą wiele korzyści. Jest cicha, ekonomiczna i przede wszystkim pozytywnie wpływa na środowisko. Cieszy nas zatem fakt, że z każdym rokiem przybywa pojazdów zeroemisyjnych na naszych drogach i rośnie grono entuzjastów i użytkowników e-samochodów, również w ramach wynajmu długoterminowego, oferowanego przez naszą firmę. By wspomóc ten ekologiczny trend wspólnie z EV Klub Polska wystartowaliśmy z kampanią #CzekanieNaŁadowanie. W ramach projektu udostępniamy specjalny zegarek, dzięki któremu użytkownik stacji ładującej będzie mógł poinformować innych użytkowników, o której godzinie zakończy ładowanie swojego auta i zwolni stację – mówi Rogier Klop, dyrektor zarządzający LeasePlan.
Dynamika rozwoju elektromobilności wymaga działań wspomagających. Jako czołowy popularyzator e-mobility w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej podejmujemy i wspieramy szereg inicjatyw legislacyjnych i edukacyjnych. Jedną z nich jest projekt #CzekanieNaŁadowanie, realizowany przez LeasePlan oraz EV Klub Polska, który może zapewnić elektromobilną symbiozę pomiędzy użytkownikami EV. Wspieramy tego typu inicjatywy – dodaje Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.
Zegarek to prosta i wygodna w użyciu tarcza zegara z laminowanego, sztywnego kartonu na której znajduje się podziałka czasowa wraz z komunikatem Mój samochód będzie się ładował do godziny X, potem zwolnię to miejsce dla Ciebie. Nazwa przedmiotu pochodzi od słów EV (ang. Electric Vehicle – pojazd elektryczny). Dodatkowy jaskrawy kolor obudowy sprawia, że nie da się jej nie zauważyć, podobnie jak czytelnych wartości na cyferblacie. Awers czasomierza opisany jest w wersji polskiej a rewers – angielskiej. Dzięki temu zegarek może nam służyć także podczas wyjazdów za granicę.
Zegarek można pozostawiać za przednią szybą samochodu, podobnie jak bilet parkingowy, zaznaczając na nim, do której godziny zamierzamy się ładować. To niezwykle prosty, a jednocześnie pomocny element dodatkowy wyposażenia auta dla kierowców EV, dlatego wierzymy, że popularyzacja tego czasomierza przyczyni się do zbudowania dobrej praktyki – podjeżdżając pod zajętą ładowarkę, wiadomo będzie, kiedy zostanie ona zwolniona. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu na poszukanie innego, wolnego punktu ładowania – tłumaczy Łukasz Lewandowski, szef EV Klub Polska.
Jeździsz autem elektrycznym, a nie masz jeszcze takiego gadżetu? To nie problem – możesz otrzymać darmowy egzemplarz. Wystarczy napisać e-mail na adres: czekanienaladowanie@leaseplan.com, zawierającą imię, nazwisko oraz adres, a LeasePlan i EV Klub Polska wyślą go do Ciebie.
Zegarki będą także dystrybuowane w różnych miastach Polski przez EV Klub Polska podczas comiesięcznych spotkaniach #MonthlyMeetUp, które mają na celu integrowanie społeczności użytkowników EV, należących do klubu oraz wymianę doświadczeń. Te cykliczne zloty odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca w określonych wcześniej miejscach. Informacji o spotkaniach szukaj na facebookowym profilu klubu.
Źródło: EV Klub Polska