Czy Polacy nie rozstają się z samochodem? Z badania wynika, że 90% Polek i Polaków od czasu do czasu jeździ autem. Nieco rzadziej robią to osoby z najmłodszej grupy wiekowej. Wybór środka transportu zależy między innymi od pokonywanego dystansu. Ponad 60% osób najczęściej decyduje się na jazdę samochodem, gdy ma do pokonania 6 kilometrów lub więcej.
Im mniejsza odległość, tym więcej Polek i Polaków wybierze transport publiczny, rower i hulajnogę lub spacer. Mając do pokonania od 3 do 5 kilometrów, cztery na dziesięć osób wciąż pojedzie autem. Dystans do 2 kilometrów ponad połowa przejdzie pieszo, a co piąta osoba skorzysta z samochodu. Na dłuższej trasie, powyżej 100 kilometrów, co trzeci Polak najczęściej wybierze transport publiczny – pociąg, autobus lub tramwaj. Większość jednak zdecyduje się na podróż samochodem.
Z badania Autopay wynika, że – niezależnie od dystansu – samochód najczęściej wybierają mieszkańcy wsi, najrzadziej osoby z dużych i wielkich miast. Kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z transportu publicznego oraz jeżdżą rowerem i hulajnogą. Z kolei mężczyźni, niezależnie od liczby kilometrów, częściej niż kobiety wsiadają „za kółko” .
Dla większości Polek i Polaków samochód jest najwygodniejszym środkiem transportu po naszym kraju. Nic więc dziwnego, że wybierają jazdę autem nawet na krótszych dystansach. Samochód wydaje się być najważniejszy dla mieszkańców wsi, z kolei osoby z większych miast częściej korzystają z dostępnej alternatywy w postaci transportu publicznego – komentuje wyniki badania Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.
Na decyzję o wyborze środka transportu wpływają przede wszystkim czas i wygoda. Trzecim liczącym się czynnikiem jest koszt przejazdu – wskazuje na niego cztery na dziesięć osób. W jakim celu Polacy najczęściej jeżdżą samochodem? Dzięki badaniu Autopay wiemy, że różne grupy demograficzne wykorzystują go nieco inaczej. Mieszkańcy wsi i osoby starsze najczęściej korzystają z samochodu, żeby załatwić sprawunki (zrobić zakupy lub pojechać na wizytę lekarską i urzędową). Młodsze osoby z kolei częściej jeżdżą autem do pracy. Mieszkańcy największych miast częściej niż pozostali, wybierają się samochodem w podróże weekendowe lub wakacyjne. Na wsiach samochód częściej wykorzystywany jest jako środek transportu do kościoła.
Podróże „do” i „z” pracy, załatwianie sprawunków oraz podróże weekendowe generują najwięcej kilometrów pokonywanych samochodami przez Polki i Polaków.
Ponad połowa kierowców w Polsce pokonuje rocznie więcej niż 10 tysięcy kilometrów. Najczęściej samochodem kierują mężczyźni, osoby młodsze oraz mieszkańcy mniejszych miast i wsi. Za kierownicą przeważnie siada średnio co piąta kobieta. Jedna na cztery osoby rolę kierowcy i pasażera przeplata, a 27% Polaków lepiej czuje się w roli pasażera.
Prawie połowa Polek i Polaków, podróżujących samochodem, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy korzystała z autostrad w Polsce kilka razy. Na swojej samochodowej trasie częściej uwzględniają je mężczyźni, osoby z młodszych grup wiekowych oraz mieszkańcy miast.
Samochód to ulubiony środek transportu większości Polaków, którzy pod uwagę biorą szybkość i wygodę. Czas podróży po Polsce, ale i za granicą można skrócić, korzystając z autostrad i dróg szybkiego ruchu. Teraz przejazd płatnymi odcinkami jest jeszcze prostszy dzięki wygodnym płatnościom online – dodaje Miłosz Kurzawski z Autopay Mobility, operatora aplikacji Autopay, dzięki której można kupić e-winiety do Czech, Słowacji, Słowenii i na Węgry zarówno w aplikacji, jak i poprzez stronę internetową.
Metoda badania:
Badanie „Podróże samochodowe Polek i Polaków” zostało zrealizowane na zlecenie Autopay metodą CAWI przez pracownię badawczą Satisface na reprezentatywnej grupie 1046 dorosłych Polaków w kwietniu 2023.
Źródło: Autopay