E-faktura w konsultacjach publicznych | MOTOFAKTOR

E-faktura w konsultacjach publicznych

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającego e-fakturę.

Opracowana przez resort finansów e-faktura ma być ustandaryzowaną formą dokumentu, przejrzystą i czytelną dla wszystkich użytkowników, która ma też przyspieszyć zwrot VAT.

Przy tworzeniu przepisów, w dużym stopniu bazowaliśmy na ponad trzyletnich doświadczeniach Włoch. Usługa e-faktury została tam udostępniona podatnikom w 2017 r., a po okresie przejściowym od 1 stycznia 2019 r. użycie e-faktury stało się we Włoszech obowiązkiem. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w Polsce – po okresie przejściowym chcemy, aby użycie e-faktury przyjęło charakter obowiązkowy.

wiceminister finansów - Jan Sarnowski

 

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy mają z niej korzystać dobrowolnie. Ma ona działać, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury ma się stać obligatoryjne.

Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT.

- Jan Sarnowski

Przewidywane korzyści

Z perspektywy podatnika, e-faktura ma przynieść wiele udogodnień:

 

  • Bezpieczeństwo: faktura ma pozostać w bazie danych MF i nigdy nie ulec zniszczeniu czy zaginięciu, ma nie być konieczności wydawania jej duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze mamy mieć pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
  • Wygodę: e-faktury mają być wydawane według jednego wzorca tak, żeby były bardzo łatwe w użyciu.
  • Standaryzację: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK ma się stać dużo łatwiejsze.

 

Dwa lata temu faktury elektroniczne przyjmowało i wystawiało 75% firm. Jedynie co czwarty przedsiębiorca deklarował rozliczenia tylko w formie tradycyjnej. Teraz rozliczenie przy pomocy faktur elektronicznych jest już codzienną praktyką. Wynika to z powszechnego obowiązku elektronicznego raportowania plików JPK oraz z korzyści biznesowych, jakie daje względem tradycyjnych faktur papierowych.

 

Ministerstwo Finansów przygotowało ustawę, która ma regulować zasady wystawiania, posługiwania się i przechowywania e-faktury.

 

W tej chwili odbywają się do niej konsultacje, które potrwają do 23 lutego 2021 r. Uwagi i opinie można przesyłać na adres sekretariat.pt@mf.gov.pl.

 

Jednocześnie rozpoczęto konsultacje podatkowe schemy e-Faktury. Uwagi można przesyłać na adres sekretariat.dpa@mf.gov.pl w terminie do 23 lutego 2021 r. Więcej informacji: można znaleźć pod linkiem Konsultacje podatkowe – struktura e-Faktury.

 

Z samym projektem ustawy można zapoznać się TUTAJ.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów/Krajowa Administracja Skarbowa

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).