E-Faktury na kolejnym etapie legislacji | MOTOFAKTOR

E-Faktury na kolejnym etapie legislacji

Resort Finansów chce wspólnie z biznesem testować e-Faktury już od października br., tak aby jak najwięcej firm korzystało z nich w pełni w 2022 r.

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy mają z niej korzystać dobrowolnie. Ma ona działać, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stać ma się obligatoryjne.

 

Wdrożenie e-faktury to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. W ramach konsultacji publicznych Resort Finansów miał pozyskać aż 200 opinii rynku. W toku konsultacji przedsiębiorcy mieli zwracać uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniej ścieżki do testowania e-faktury. Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę i potrzebuje czasu na wdrożenie i przetestowanie rozwiązania.

 

Stąd publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw planowana jest na 1 października 2021 r. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku Ministerstwo Finansów deklaruje chęć wspólnego testowania z biznesem przez 3 miesiące tego rozwiązania, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż ma być dostępny dla wszystkich chętnych.

 

Przypominamy, że e-faktura ma być ustandaryzowaną formą dokumentu, przejrzystą i czytelną dla wszystkich użytkowników. Jej wdrożenie ma sprawić, że Polska dołączy do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tą nowoczesną e-usługę. Podobne rozwiązania oferują Hiszpania, Portugalia i Włochy.

 

Potencjalne korzyści wynikające z tego rozwiązania:

 

  • Szybkość: podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymać mają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skrócić ma się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.
  • Bezpieczeństwo: faktura ma pozostać w bazie danych MF i nigdy nie ulec zniszczeniu czy zaginięciu, ma nie być konieczności wydawania jej duplikatów.
  • Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze mamy mieć pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.
  • Wygodę: e-faktury mają być wydawane według jednego wzorca tak, żeby były bardzo łatwe w użyciu.
  • Standaryzację: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stać ma się dużo łatwiejsze.

 

Wdrożenie e-faktury przynieść ma dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwić rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszyć wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększyć bezpieczeństwo uczciwych firm i posłużyć dalszemu zmniejszeniu luki VAT.

SLIM VAT 2 i zmiany w fakturowaniu

W ramach projektu legislacyjnego wdrażającego do polskiego systemu prawnego e-fakturę, procedowane są również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2. Dotyczą one:

 

  • Braku obowiązku zamieszczania oznaczenia „DUPLIKAT”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie;
  • Braku obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo „KOREKTA”, czy wskazywania przyczyny korekty;
  • Korekt zbiorczych – mają być możliwe do poszczególnych pozycji z faktury. Dopuszczalna ma być przez podatnika za dany okres na rzecz jednego odbiorcy, za pomocą faktury korygującej, zarówno korekta faktur poszczególnych dostaw lub usług, jak i korekta wszystkich dostaw lub usług;
  • Możliwości wcześniejszego wystawienia faktury – zmiana ma pozwolić podatnikom na wystawianie faktur nie wcześniej niż 60. dnia (zamiast obecnych 30 dni) przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów/KAS

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).