W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy mają z niej korzystać dobrowolnie. Ma ona działać, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stać ma się obligatoryjne.
Wdrożenie e-faktury to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. W ramach konsultacji publicznych Resort Finansów miał pozyskać aż 200 opinii rynku. W toku konsultacji przedsiębiorcy mieli zwracać uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniej ścieżki do testowania e-faktury. Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę i potrzebuje czasu na wdrożenie i przetestowanie rozwiązania.
Stąd publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw planowana jest na 1 października 2021 r. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku Ministerstwo Finansów deklaruje chęć wspólnego testowania z biznesem przez 3 miesiące tego rozwiązania, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż ma być dostępny dla wszystkich chętnych.
Przypominamy, że e-faktura ma być ustandaryzowaną formą dokumentu, przejrzystą i czytelną dla wszystkich użytkowników. Jej wdrożenie ma sprawić, że Polska dołączy do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tą nowoczesną e-usługę. Podobne rozwiązania oferują Hiszpania, Portugalia i Włochy.
Potencjalne korzyści wynikające z tego rozwiązania:
Wdrożenie e-faktury przynieść ma dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwić rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszyć wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększyć bezpieczeństwo uczciwych firm i posłużyć dalszemu zmniejszeniu luki VAT.
W ramach projektu legislacyjnego wdrażającego do polskiego systemu prawnego e-fakturę, procedowane są również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2. Dotyczą one:
Źródło: Ministerstwo Finansów/KAS