Zaprojektowany przez Joby Aviation samolot zabiera na pokład pilota i czterech pasażerów, lata z prędkością przekraczającą 320 km/h, a zasięg na jednym ładowaniu wynosi blisko 280 km. Zastosowanie elektrycznego napędu gwarantuje cichą pracę oraz niskie koszty utrzymania. Samolot powstał z myślą o krótkodystansowych lotach typu taxi.
Maszyna jest w trakcie testów oraz certyfikacji. Dwa prototypowe egzemplarze wykonały już 1500 lotów próbnych, w tym pokazowy przelot taxi w Nowym Jorku i pokonały 33 tys. mil. Na początku listopada samolot Joby wykonał swój pierwszy testowy lot poza USA. Próba odbyła się w należącym do Toyoty Higashi-Fuji Technical Center w Shizuoce, a podczas wydarzenia obecni byli Akio Toyoda, prezes zarządu Toyota Motor Corporation, JoeBen Bevirt, założyciel i prezes Joby oraz przedstawiciele japońskiego urzędu lotnictwa cywilnego.
„To przełomowy moment na naszej drodze do realizacji regularnych bezemisyjnych lotów. Podzielamy wizję mobilności Toyoty i jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy zaprezentować w Japonii, jak może wyglądać lotnictwo w przyszłości” – powiedział JoeBen Bevirt, założyciel i prezes Joby.
„Toyota chce zapewnić ludziom swobodę poruszania się. Transport powietrzny ma szansę zmienić to, w jaki sposób się przemieszczamy. Toyota zamierza pogłębiać współpracę z Joby, by zrealizować nasze wspólne marzenia” – stwierdził Hiroki Nakajima, wiceprezes Toyota Motor Corporation.
Toyota zainwestuje w amerykański start-up łącznie 894 milionów dolarów. Partnerstwo z Joby Aviation nie ogranicza się jedynie do finansowych nakładów.
„Inżynierowie Toyoty pomogli nam zaprojektować odpowiednie narzędzia, doradzali w zaplanowaniu układu naszych fabryk, a nawet zapewniają podzespoły do naszego samolotu. Jesteśmy wdzięczni, że możemy czerpać z ich doświadczenia i wiedzy. Toyota jest ogromną częścią naszego sukcesu” – dodał Bevirt.
Joby planuje uruchomić regularne kursy swoich samolotów w ramach współpracy z linią lotniczą Delta Air Line już w 2025 roku. Podobne porozumienie podpisano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Joby Aviation zostało pierwszym certyfikowanym operatorem elektrycznych taksówek powietrznych w Dubaju, gdzie rozpoczęła się już budowa infrastruktury do obsługi tych samolotów. Usługa ma ruszyć w 2026 roku. Wśród globalnych partnerów Joby jest także Uber oraz japońskie linie lotnicze ANA.
Toyota planuje wprowadzić usługę powietrznej taksówki na rynek japoński, a już w 2025 roku amerykański start-up będzie pełnił taką rolę podczas Wystawy Światowej EXPO 2025, której gospodarzem jest Osaka. Joby rozpoczął już proces pozyskiwania pozwoleń na loty w Japonii.
Źródło: Toyota