Hella, jako prawdziwy innowator w świecie oryginalnego wyposażenia motoryzacyjnego, od dłuższego czasu odgrywa szczególną rolę w trendzie wzrostu znaczenia komponentów elektrycznych i elektronicznych w budowie pojazdów. Dzięki 20 lokalizacjom produkcyjnym i rozwojowym w 10 różnych krajach, 12 000 pracowników, 60-letniemu doświadczeniu w elektryce i elektronice samochodowej i szerokiemu portfolio produktów, Hella jest niewątpliwie wiodącą firmą w tym segmencie, której produkty wysokiej jakości cieszą się uznaniem wielu producentów samochodów na całym świecie. Potwierdzeniem tego jest sprzedaż milionów elementów elektryki i elektroniki samochodowej każdego roku na rynek oryginalnego wyposażenia właśnie.
Zakres produktów Hella w Grupie Biznesowej Elektryka i Elektronika obejmuje pięć strategicznych segmentów produktowych: elektronikę nadwozia, zautomatyzowana (autonomiczna) jazda, zarządzanie energią, czujniki i siłowniki oraz komponenty do elektrycznych układów wspomagania kierownicy. Jej rozwiązania elektroniczne, które pozwoliły osiągnąć wiodącą pozycję na rynku globalnym w wielu różnych obszarach, mają przede wszystkim na celu uczynienie pojazdów bezpieczniejszymi, bardziej wydajnymi i wygodniejszymi.
Aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów w zakresie bezpieczeństwa i komfortu w przemyśle motoryzacyjnym, w ostatnich latach coraz więcej pojazdów jest wyposażonych w coraz większą liczbę zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS). Co więcej, wymagania Euro NCAP są główną siłą napędową rynku. Wizja wysoce zautomatyzowanej, czy też autonomicznej jazdy zbliża się wraz z każdym rozbudową systemu i związanym z tym rozszerzeniem spektrum funkcjonalnego pojazdu. Oprócz ultradźwięków, kamery i nadchodzące systemy lidarowe, zwłaszcza czujniki radarowe, będą odgrywać kluczową rolę we wdrażaniu różnych systemów bezpieczeństwa i komfortu ze względu na ich wiarygodne wyniki niezależne od pogody i wpływu światła. Hella od wielu lat dostarcza m.in. radary 24 GHz oraz 77 GHz znajdujące zastosowanie w wielu układach detekcji obiektów nowoczesnego pojazdu.
Złożoność systemów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Dziś dobrze wyposażony samochód klasy średniej może mieć do 60 połączonych ze sobą jednostek sterujących.
Hella posiada wszechstronne doświadczenie w zakresie rozwoju i produkcji złożonych jednostek sterujących. Mega trendy w autonomicznej jeździe, elektro-mobilności i łączności wpłyną na następną generację tych produktów i będą brane pod uwagę przy ich przyszłym rozwoju.
Oprócz modułów sterujących nadwoziem (BCM) i modułów foteli pamięci (MSM) istnieją specjalne moduły sterowania komfortem (CCM), na przykład do pasywnego dostępu do samochodu. Systemy dostępu do samochodów obejmują ponadto piloty do zdalnego sterowania, elektronikę klamek i anteny, z których wszystkie zostały opracowane przez Hella dla naszych grup produktów Components Car Access (CCA).
Hella opracowuje i produkuje siłowniki oraz czujniki znajdujące zastosowanie w wielu obszarach budowy pojazdu, jak zarządzanie pracą silnika, turboładowarki czy choćby centralnego zamka. Siłowniki odgrywają coraz ważniejszą rolę jako „asystenci elektryczni” w nowoczesnych pojazdach, dzięki czemu jazda jest bezpieczniejsza, wygodniejsza i bardziej wydajna. Bazując na ponad 40-letnim doświadczeniu, Hella oferuje szeroką gamę innowacyjnych siłowników, w tym siłowniki do przedziału silnikowego, pompy próżniowe, siłowniki nadwozia, systemy czyszczenia reflektorów i przekaźniki. W celu poprawy bezpieczeństwa, komfortu i efektywności energetycznej kluczowe jest również zwiększenie inteligencji pojazdów poprzez integrację czujników. Dlatego Hella oferuje szeroką gamę innowacyjnych czujników, w tym czujniki pedałów, czujniki położenia, czujniki układu kierowniczego, czujniki płynów, czujniki klimatyzacji i czujniki deszczu/światła.
Centrum produktowe zarządzania energią opracowuje i produkuje portfolio złożonych komponentów do układów zarządzania energią w celu zaspokojenia wymagań ważnych trendów w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska, a zwłaszcza elektryfikacji. Produkty Hella do zarządzania energią pomagają zagwarantować najlepszą możliwą koordynację między dostępnymi i potrzebnymi mocami produkcyjnymi. Portfolio produktów obejmuje wysokonapięciowe czujniki prądu, inteligentne czujniki akumulatorów, moduły sterujące przepływam paliwa w pojeździe i wysokowydajne przetwornice prądu DC-DC, a także systemy zarządzania akumulatorami (BMS) litowo-jonowymi.
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na produkty o niskim zużyciu paliwa, Hella opracowuje i produkuje moduły kierownicze, które w porównaniu z hydraulicznym wspomaganiem kierownicy reagują na zapotrzebowanie i oszczędzają znaczną ilość energii (do 0,8 l/100 km i 20 gramów CO2). Dzięki szerokiej gamie opcji montażu moduły mogą być stosowane we wszystkich segmentach pojazdów, od klasy kompaktowej do segmentu premium. Obecnie w użyciu jest ponad 7 milionów elektrycznych układów kierowniczych wyposażonych w moduł sterujący Hella. Dzięki temu Hella jest jednym z 3 największych dostawców w Europie w tej dziedzinie.
Jednak portfolio produktów Hella nie obejmuje jedynie złożonej elektroniki jak te opisane powyżej, lecz także centralne jednostki sterujące, np. układem ABS. Oprócz tego różne komponenty elektroniczne z wszystkich innych układów pojazdu, w tym wszelkiego rodzaju czujniki, przełączniki, pompy próżniowe, czy cewki zapłonowe.
Strategią firmy od kilku lat jest sukcesywny transfer wszelkich rozwiązań z rynku OEM do IAM, czyli rynku wtórnego. Obecnie oferta Hella z zakresu elektryki i elektroniki zawiera ponad 10 tysięcy referencji i stale rośnie, łącząc przy tym wysoką jakość z atrakcyjną ceną.
Artykuł sponsorowany przez firmę Hella