Rośniemy już 39. miesiąc z rzędu, a sprzedaż nowych osobówek w czerwcu okazała się najlepszym wynikiem tego miesiąca od lat. Eksperci Exact Systems zwracają jednak uwagę na niski udział klientów indywidualnych w zakupach oraz wysokie wolumeny sprzedaży aut używanych. Na jedną nową osobówkę zarejestrowaną przez konsumenta przypada prawie sześć używanych.
Kolejny miesiąc i kolejny rekord. W czerwcu odnotowaliśmy najlepszy wynik tego miesiąca w historii. To wskazuje na stabilną sytuację na rynku sprzedaży nowych samochodów osobowych, która w naszej opinii powinna utrzymać się w drugiej części roku. Jednak warto przyjrzeć się bliżej strukturze nabywców nowych aut, która od wielu lat jest zdominowana przez firmy i niewiele w tym obszarze się zmienia. W pierwszym półroczu tego roku tylko co trzecia nowa osobówka była kupiona przez konsumenta, w czerwcu co czwarta. Większość klientów indywidualnych wciąż wybiera samochody używane. Od stycznia do czerwca indywidualnie kupiliśmy 83,6 tys. nowych i aż 460 tys. używanych samochodów osobowych, czyli na jedno nowe auto przypada niemal sześć z rynku wtórnego. I choć ogólny klimat, na który składa się m.in. rekordowo niskie bezrobocie, podwyżki wynagrodzeń czy program 500+, powinien przełożyć się na zwiększone zakupy nowych czterech kółek, to jednak bez ingerencji rządu będzie to trudne. Dobrym krokiem może okazać się wsparcie finansowe dla konsumentów przy zakupie aut elektrycznych. Dzięki temu, powinien wzrosnąć popyt na nowe cztery kółka, w dodatku te bardziej ekologiczne.
prezes zarządu Exact Systems - Paweł GosW czerwcu br. w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 46 090 sztuk nowych samochodów osobowych, czyli o 10% więcej niż w tym samym miesiącu 2017 roku. Jest to najwyższy czerwcowy wynik od lat. Kołem zamachowym rynku wciąż pozostają firmy, które stanowią aż 74,2% kupujących. Tylko 25,8% nabywców to klienci indywidualni.
Od początku 2018 roku w Polsce zarejestrowano 273 045 nowych samochodów osobowych, czyli o 10,5% więcej rok do roku. Udział klientów indywidualnych i firmowych wyniósł odpowiednio 31% i 69%. Ci pierwsi najchętniej kupowali Toyotę, Skodę i Opla. TOP3 marek rejestrowanych przez firmy stanowią Skoda, Volkswagen i Toyota.
Z danych PZPM wynika, że od stycznia do czerwca br. z salonów w Polsce wyjechało 10,8 tys. hybryd (+26,9% r/r) oraz 672 auta z napędem elektrycznym (+79,7% r/r). W porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wciąż zmniejsza się udział diesli (z 27,8% do 24,2%), a zwiększa silników benzynowych (z 66,5% do 70%).
Po bardzo dobrych wynikach półrocznych i rekordowym czerwcu Exact Systems podtrzymuje swoją prognozę, z której wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15% r/r powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut.
Stabilna sytuacja utrzymuje się w Unii Europejskiej. Z danych ACEA wynika, że tegoroczny czerwiec, podobnie jak w Polsce, był rekordowy biorąc pod uwagę liczbę rejestracji nowych aut osobowych w tym miesiącu (prawie 1,6 mln, +5,2% r/r).
W całym I półroczu br. Europejczycy kupili ponad 8,4 mln nowych osobówek (+2,9% r/r). Na zielono możemy zaznaczyć takie rynki europejskie jak Francja (+4,7% r/r), Hiszpania (+10,1 r/r) oraz Niemcy (+2,9% r/r). Spadek odnotowały Włochy (+-1,4%) oraz Wielka Brytania (-6,3 r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie ponad 9% r/r może pochwalić się marka Volkswagen.
Źródło: Exact Systems