Ege Kimya kupiła 11 hektarów ziemi w PPNT. W zakładzie w Stargardzie mają być wytwarzane sole niklu i kobaltu potrzebne przy produkcji baterii do samochodów osobowych. Ich odbiorcami mają być firmy w wielu krajach Unii Europejskiej.
Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść Stargardu była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu. Nasza fabryka w Polsce dzięki lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie – mówi Erez Navaro, Członek Zarządu Ege Kimya.
W nowej firmie w Stargardzie prowadzone będą też prace badawczo-rozwojowe. Z powstających w PPNT rozwiązań mają korzystać europejskie koncerny samochodowe i producenci baterii, dążąc do istotnego obniżania emisji gazów cieplarnianych. Sama fabryka planuje wykorzystywać bezemisyjne technologie i odnawialne źródła energii.
Ege Kimya ma zainwestować w Stargardzie blisko 140 000 000 zł. W pierwszej fazie ma zająć ⅓ zakupionego terenu. W kolejnych latach zamierza się rozbudowywać. Produkcja w Stargardzie ma ruszyć już w połowie 2024 r. Firma z 65-letnim doświadczeniem to dostawca składników do ponad 10 sektorów przemysłu. Dostarczane materiały są wykorzystywane m.in. przy produkcji ceramiki, farb, detergentów, opon i katalizatorów. Ege Kimya jest partnerem wielu międzynarodowych koncernów: Evonik, Albemarle Catalysts czy Euclid Chemical.
Źródło: stargard.eu
Zdjęcie: egekimyatr/Instagram