W gamie filtrów hydraulicznych możemy wyróżnić filtry wysokociśnieniowe, niskociśnieniowe, powrotne, szczelinowe i wlewowe. Mają one zastosowanie w takich sektorach rynkowych jak rolnictwo, przemysł, wojsko, a nawet lotnictwo. Czołowym producentem takich filtrów w Polsce jest PZL Sędziszów. Filtry są produkowane w Polsce pod stałą kontrolą jakości, powstają z najlepszych materiałów polskich i zachodnich, a ich konstrukcja jest wynikiem szeregu badań jakościowych, wytrzymałościowych i wydajnościowych.
Taka jest dokładność filtracji filtrów hydraulicznych. Ze względu na szerokie spektrum zastosowań i tryb pracy (wysokie ciśnienie/niskie ciśnienie), widełki dokładności filtracji są dość szerokie, ale zawsze wpisują się dokładnie w wymagania danej maszyny, układu hydraulicznego czy innego urządzenia, w którym wymagana jest filtracja oleju hydraulicznego. Najlepsze warstwy filtracyjne wykorzystywane w polskich filtrach pochodzą od czołowych, zachodnich dostawców. Sama konstrukcja filtrów to już opracowanie PZL Sędziszów. Filtry hydrauliczne łączą wysoką skuteczność z filtrowaniem z niskimi oporami przepływu. Są także przystosowane do pracy w szerokim zakresie ciśnienia roboczego.
W przypadku filtrów hydraulicznych, niezwykle ważna jest precyzja wykonania obudowy. Powinna idealnie pasować na swoje miejsce i w sposób bezproblemowy i szczelny łączyć się z układem, z którym ma współpracować. Kluczowe parametry w tym przypadku to średnica zewnętrzna puszki, długość puszki oraz wymiary połączeń gwintowych lub rurkowych.
Bardzo ważna jest podstawa uszczelki (jeśli w danym typie filtra taka występuje). Musi być na tyle wytrzymała, aby po zamontowaniu filtra zapewnić odpowiednie dociśnięcie wspomnianej uszczelki.
Kolejny ważny parametr to jakość samego materiału, z którego wykonana jest puszka. Powinien on być odporny na ciśnienie panujące w układzie a także na korozję. Bardzo często zdarza się, że stare, demontowane filtry są pokryte rdzą. Pół biedy, jeśli jest to tylko powierzchniowy nalot. Gorzej, jeśli wytworzył się także od środka i zanieczyścił układ.
Filtry hydrauliczne PZL Sędziszów są wykonywane w różnych technikach zabezpieczeń. Każda z nich zapewnia skuteczną ochronę przed korozją, a niektóre dają dodatkowo atrakcyjny efekt wizualny w postaci ciekawej kolorystyki filtra.
Filtry hydrauliczne PZL Sędziszów zawierają odpowiednią ilość warstw filtracyjnych, są one prawidłowo ukształtowane i mają odpowiednią liczbę plis. Liczba plis, to nic innego jak „gęstość” popularnej „harmonijki” warstwy filtracyjnej. Im więcej plis, tym większa powierzchnia materiału filtracyjnego, co przekłada się na większą swobodę przepływu i większą chłonność filtra.
W filtrach puszkowych stosuje się także odpowiednie wzmocnienie warstwy filtracyjnej, aby zachowała swoją formę przez cały okres eksploatacji filtra. PZL Sędziszów w produkcji filtrów hydraulicznych (tak jak w przypadku filtrów oleju) wykorzystuje np. papier z dodatkiem włókien syntetycznych impregnowany żywicami. Jest on odporny na różnice temperatur oraz kwasy powstałe w wyniku reakcji chemicznych. W wybranych modelach filtry puszkowe mają w środku stelaże.
Wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, filtry puszkowe są wyposażone w zawory bezpieczeństwa, które w sytuacjach awaryjnych zapewniają ciągłość przepływu w układzie. To także zabezpieczenie przed rozerwaniem filtra z powodu nagłego wzrostu ciśnienia.
Niezależnie od tego, czy chodzi o przemysł, rolnictwo czy inne segmenty rynku, filtry hydrauliczne odgrywają niezwykle ważną rolę. Układy hydrauliczne wykonane są zwykle bardzo precyzyjnie i pracują pod wysokimi ciśnieniami, które chwilowo, pod maksymalnym obciążeniem (lub nawet przeciążeniem) uzyskują rekordowe wartości. Choćby z tych dwóch powodów warto postawić na dobry filtr, który nie tylko zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia, ale także wytrzyma wahania ciśnień i z powodu pęknięcia lub nieszczelności nie okaże się najsłabszym ogniwem całego urządzenia – mówi Dominik Zwierzyk z PZL Sędziszów.
Źródło: PZL Sędziszów