Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest raz do roku. To prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych. Nagroda może być przyznawana również zespołom badawczym oraz jednostkom naukowym, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną.
Prezydent RP Andrzej Duda zdecyduje o wyborze laureatów w pięciu kategoriach głównych oraz w dwóch kategoriach specjalnych, którzy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali Nagrody Gospodarczej w Rzeszowie, 17 listopada.
Wśród nominowanych znalazło się kilka firm z branży motoryzacyjnej.
Cadway-Automotive sp. z o.o. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Cadway-Automotive z Jasionki koło Rzeszowa realizuje usługi inżynierskie polegające na projektowaniu elementów nadwozi do samochodów spalinowych i elektrycznych. Opracowuje także struktury nadwozi wraz z wykończeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Firma zajmuje się również doradztwem specjalistycznym, badaniami, analizami technicznymi i naukowymi, projektami inżynierskimi związanymi z oprogramowaniem i doradztwem informatycznym oraz produkcją prototypów. Spółka współpracuje z europejskimi i światowymi producentami pojazdów.
Pronar sp. z.o.o. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Pronar z siedzibą w Narwi w powiecie hajnowskim jest największym polskim producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych, którego profile burtowe, elementy pneumatyki i hydrauliki, osie i układy jezdne oraz koła tarczowe, można znaleźć w produktach największych światowych koncernów. W ośmiu fabrykach należących do spółki, pracuje ponad 3000 pracowników. Firma posiada centrum badawczo–rozwojowe, własne lotnisko i flotę powietrzną a także rozległe, kilkunastohektarowe centrum wystawowe w Siemiatyczach.
RST Roztocze sp. z o.o. zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Polską Grupę Motoryzacyjną. RST Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego to spółka powstała w 1991 roku. Główną działalnością firmy jest produkcja zamków i zawiasów przemysłowych, zacisków energetycznych typu V-klema, oraz innych specjalizowanych elementów dla branży energetycznej, telekomunikacyjnej, klimatyzacyjnej, kolejnictwa, przemysłu motoryzacyjnego oraz przemysłu maszynowego. Spółka posiada liczne certyfikaty, patenty oraz wzory przemysłowe. Jest członkiem Polskiej Izby Zaawansowanych Technologii działającej w ramach Klastra „Zielona Kuźnia”. Prowadząc „Fundację Parasol Roztocza” pomaga m.in. chorym dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym.
STER sp. z o.o. zgłoszony przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. STER produkuje siedzenia i fotele do pojazdów komunikacji masowej – autobusów, tramwajów i pociągów. Realizuje dostosowane do indywidualnych potrzeb, kontrakty na całym świecie m.in. dla takich odbiorców jak: Bombardier, EVOBUS, IVECO, MAN, PESA Bydgoszcz, RATP, Scania, Solaris i Volvo. Spółka systematycznie udoskonala technologie produkcji, inwestuje w działalność badawczo–rozwojową oraz stosuje oryginalne, opatentowane, często pionierskie rozwiązania konstrukcyjne.