Początek historii fabryki sięga 1937 roku, kiedy podjęto decyzję o jej budowie jako istotnego elementu Centralnego Okręgu Przemysłowego. Prace budowlane rozpoczęto krótko po tej decyzji, a oficjalne otwarcie zakładu, pod nazwą Fabryka Gum Jezdnych Stomil, miało miejsce 4 kwietnia 1939 roku z udziałem Eugeniusza Kwiatkowskiego, ówczesnego Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Skarbu. Pierwotnie fabryka produkowała głównie opony dla potrzeb polskiej armii. Po przerwie spowodowanej wojną, zakład szybko powrócił do działalności po zakończeniu konfliktu, odgrywając istotną rolę w rozwoju motoryzacji. W sierpniu 1972 roku z fabryki w Dębicy zjechały pierwsze polskie opony radialne o symbolu D-90, przeznaczone do samochodów osobowych, które dzięki swojej specjalnej rzeźbie bieżnika mogły być używane przez cały rok.
Innym istotnym symbolem rozwoju Dębicy było wprowadzenie na rynek opony Stomil D124 przeznaczonej do Fiata 126p i 125p – wymarzonych aut wielu Polaków. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto produkcję opon zimowych, które na początku nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem kierowców. Prawdziwy boom na tego typu ogumienie nadszedł dopiero w latach 90., co skłoniło spółkę do uruchomienia w 1994 roku produkcji nowej opony zimowej pod nazwą Dębica Frigo. Kolejne generacje tego produktu są wciąż tworzone.
Dębickie opony zapisują się również w historii sportów motorowych. W 1971 roku zadebiutowały na prestiżowym Rajdzie Monte Carlo, a dwa lata później polskie załogi startowały w oficjalnym teamie „Stomilu” Dębica. Opony z Dębicy były również używane w rajdzie Monachium – Wiedeń – Budapeszt oraz w Rajdzie Polski,. Każde z tych wydarzeń pozwalało firmie testować nowe technologie, które później były wykorzystywane w produkcji opon drogowych.
Przełomowym momentem dla fabryki w Dębicy było przejęcie strategicznego pakietu akcji przez amerykańskiego inwestora, firmę The Goodyear Tire & Rubber Company, w grudniu 1995 roku. W ciągu lat Goodyear zainwestował ponad 500 milionów dolarów w rozwój Firmy Oponiarskiej Dębica SA, zapewniając dostęp do nowoczesnych technologii i autorskich innowacji. Dzięki temu udało się poszerzyć gamę opon o marki takie jak Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava, a także o nowe rozmiary i opony z różnych segmentów, w tym opony ciężarowe. To wszystko przyczyniło się do umocnienia pozycji zakładu nie tylko na polskim, ale także na europejskim rynku. Obecnie produkowane w Dębicy opony trafiają do 59 krajów.
Fabryka zajmuje obszar 56 hektarów, gdzie produkcja odbywa się w kilku sekcjach. Wytwarzane są tam opony do samochodów osobowych i pojazdów ciężarowych, gumowe mieszanki, części zamienne oraz membrany wulkanizacyjne. Zgodnie z trendami rynkowymi, firma FO Dębica rozszerza produkcję opon osobowych o większe rozmiary, takie jak 18 i 19 cali, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na SUVy.
Dębicka fabryka Goodyeara jest obecnie największym zakładem produkcyjnym tej firmy w Europie i jednym z trzech największych na całym świecie. Przedsiębiorstwo funkcjonuje na podstawie planu optymalizacji produkcji, który zakłada dokładne dostosowanie mocy produkcyjnych do bieżących zamówień. Dzięki powtarzalności procesów produkcyjnych fabryka utrzymuje określone standardy jakości i bezpieczeństwa produktów. Optymalizacja zakładu ma nie tylko zwiększać efektywność produkcji, ale także minimalizować ryzyko błędów, przyczyniając się do lepszego zarządzania zasobami.
Fabryka w Dębicy od lat pełni kluczową rolę dla miasta i okolic, będąc miejscem pracy dla wielu pokoleń mieszkańców Podkarpacia. Zatrudniająca ponad 3000 osób firma aktywnie angażuje się w życie społeczności lokalnej, współpracując z miejscowymi partnerami i wspierając pracowników zaangażowanych w wolontariat na rzecz swojego otoczenia. W ramach światowej strategii Better Future pracownicy fabryki angażują się m.in. w działania na rzecz lokalnych szkół i przedszkoli. Ponadto, w fabryce działa klub honorowych krwiodawców, którzy regularnie oddają krew na potrzeby lokalnego szpitala.
Firma Oponiarska Dębica akcentuje także znaczenie zrównoważonego rozwoju poprzez przygotowanie raportu ESG (Environmental, Social Responsibility and Corporate Governance) zgodnie z unijną dyrektywą CSRD. Jako notowana na warszawskiej giełdzie spółka, FO Dębica SA jest jedną z pierwszych polskich firm, które opierają swoje działania na standardach określonych w raporcie, mającym na celu zwiększenie przejrzystości i porównywalności działań w obszarze ochrony środowiska, społeczności i ładu korporacyjnego.
Źródło: Goodyear
Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami?