Gospodarowanie odpadami w warsztacie | MOTOFAKTOR

Gospodarowanie odpadami w warsztacie

Właściwe gospodarowanie odpadami w warsztacie jest bardzo istotne, ponieważ ma wpływ na środowisko pracy, środowisko naturalne oraz otoczenie poza warsztatem.

Choć świadomość ekologiczna w polskim społeczeństwie stopniowo rośnie, to nadal zdarzają się przypadki skrajnych zaniedbań i kombinatorstwa w gospodarowaniu odpadami, co ma wpływ na środowisko, jak i nasze zdrowie. Nie inaczej jest w światku warsztatowym. Zdarzają się wciąż przypadki złego składowania odpadów niebezpiecznych, tworzenia dzikich wysypisk, czy palenia zużytego oleju. Warto więc uświadomić sobie, czy też przypomnieć, jak wyglądają przepisy dotyczące składowania i utylizacji odpadów warsztatowych, jakie są za to kary i z jakich usług można skorzystać, aby problem nie dręczył warsztatu ani jego otoczenia.

 

Zgodnie z ustawą z 14 grudnia 2012 r., która weszła w życie 23 stycznia 2013 r. nie ma obowiązku składania informacji o wytwarzanych odpadach ani uzyskiwania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Jednak, gdy warsztat ma instalację, która wytwarza rocznie powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych jest konieczne posiadanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Pozwolenie wydaje starosta powiatu, na którego terenie znajduje się warsztat. Taką instalacją mogą być, według interpretacji urzędów: lakiernie, odciekacze i odsysacze oleju, obrabiarki, a nawet podnośniki do samochodów. Definicja instalacji może być różnie odczytywana przez poszczególne starostwa i najlepiej skonsultować się z swoim.

 

Należy też mieć świadomość, że poszczególne odpady powinny być zbierane w oddzielnych pojemnikach gwarantujących bezpieczne przechowywanie, czyli szczelnych, uniemożliwiających wyciekanie zawartości oraz zamykanych, aby nie uwalniały się substancje lotne. Odpady obojętne, jak plastiki, złomy, czy opony mogą być gromadzone po prostu w wydzielonym miejscu.

 

Wytworzone odpady powinny być przekazywane uprawnionej firmie posiadającej decyzję na zbieranie czy przetwarzanie danego rodzaju odpadu. Obrót nimi powinien być potwierdzony kartami przekazania odpadów, a kartę taką należy przechowywać przez pięć kolejnych lat. Warsztat zobowiązany jest również do prowadzenia ewidencji ilości i rodzajów przekazanych odpadów.

 

Po zakończeniu roku, do 15 marca danego roku, należy przesłać do Urzędu Marszałkowskiego sprawozdanie na temat ilości odpadów wytworzonych. Niewywiązanie się z tego zagrożone jest karą w wysokości od 500 zł wzwyż.

 

Dla środowiska naturalnego szczególnie niebezpieczne są:

 

  • akumulatory – ze względu na znajdujące się w nich tlenki metali (zwłaszcza ołowiu) oraz kwasy,
  • opony – wykonane są z mieszanek gum, których ponowne przetworzenie jest niemożliwe,
  • filtry powietrza i olejowe – zwłaszcza te ostatnie są zanieczyszczone płynami eksploatacyjnymi,
  • spuszczone płyny eksploatacyjne – płyn do klimatyzacji, olej silnikowy i do skrzyni biegów, płyn hamulcowy, a także puste butelki,
  • czyściwo oraz złom.

 

Na rynku nie brakuje firm, które poza sprzedażą wyżej wymienionych produktów, oferują również ich odbiór i utylizację z ich odpadów, jak np. Exide Technologies (akumulatory), BIO SERVICE (akumulatory, opony i przepracowane oleje) czy MEWA (czyściwa).

 

Oprócz tego należy zwrócić również uwagę na zachodzącą w trakcie pracy niektórych warsztatów emisję zanieczyszczeń do powietrza (np. podczas lakierowania, stosowania farb, rozpuszczalników, napraw i serwisowania klimatyzacji). Wówczas należy złożyć do Urzędu Marszałkowskiego sprawozdanie (do 31 lipca i 31 stycznia) o zakresie korzystania ze środowiska i wyliczyć opłatę. Ale w przypadku, gdy wyliczona opłata nie przekracza 400 zł nie ma obowiązku jej wnoszenia.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).