Sprzedaż netto Grupy Mekonomen wzrosła o 3,2% do 2 954 mln koron szwedzkich w IV kwartale w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Niezwykle łagodny początek sezonu zimowego i wydłużony okres świąteczny są głównym wyjaśnieniem słabego popytu na części samochodowe i usługi warsztatowe na większości rynków Grupy. Szacuje ona, że te efekty łącznie wpływają negatywnie na wzrost o około 2% w Szwecji i Norwegii w tym kwartale.
EBIT Grupy w czwartym kwartale wyniósł 104 mln koron, a marża EBIT poprawiła się do 3,5%. Skorygowany EBIT wyniósł 149 mln koron, a skorygowana marża EBIT 5%. Na skorygowany EBIT negatywnie wpłynął niski wzrost organiczny, ale stałe koncentrowanie się na kontroli kosztów w ramach Grupy rekompensuje jej to.
Jak mówi Pehr Oscarson, prezes i CEO Grupy Mekonomen, jej praca nad osiągnięciem synergii zakupowych w wysokości 100 mln koron z pełnym skutkiem od 2021 r. postępuje zgodnie z planem, a na koniec czwartego kwartału zrealizowano około 60 mln koron, w tym efekty dotyczące wolumenu.
Program oszczędnościowy Grupy, zainicjowany w pierwszym kwartale 2019 r., przebiega pomyślnie.
Projekt połączenia centralnych magazynów Grupy w Szwecji przebiega zgodnie z planem i oczekuje się, że przyniesie oszczędności w wysokości 50 mln koron rocznie, z pełnym skutkiem pod koniec 2020 roku. W minionym kwartale Grupa kontynuowała pilotaż, w którym pięć oddziałów MECA i regionalny magazyn MECA w Norwegii otrzymał zapasy ze Strängnäs.
Kolejnym etapem będzie stopniowe przenoszenie zasobów oddziałów MECA z magazynu w Eskilstunie do Strängnäs, z naciskiem na proces minimalizacji ryzyka i zapewnienia wysokiego poziomu obsługi klientów.
Podsumowując, jestem dość zadowolony z naszych wyników finansowych w 2019 r., biorąc pod uwagę słaby klimat rynkowy w drugiej części roku budżetowego. Operacyjnie włożyliśmy dużo pracy w integrację Inter-Team i FTZ, a także w nasz projekt połączenia naszych centralnych magazynów w Szwecji. Mamy solidną platformę wchodzącą w 2020 r., dostosowaną do dążenia do rentownego wzrostu we wszystkich obszarach naszej działalności, głównie poprzez nasze bieżące strategiczne projekty i inicjatywy. Zgodnie z naszymi bieżącymi pracami nad strategią, jeszcze bardziej skoncentrujemy się na konceptualizacji naszego biznesu i zgodnie z tą decyzją rozszerzamy Zarząd Grupy o Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu i Strategii.
prezes i CEO Grupy Mekonomen - Pehr OscarsonW 2020 r. Grupa Mekonomen będzie nadal koncentrować się na synergii zakupowej, wydajności i rentowności w swojej podstawowej działalności. Jednocześnie firma wyjaśnia swoją strategię na rzecz długoterminowego konkurencyjnego biznesu. W ramach intensyfikacji pracy strategicznej w zakresie rozwoju koncepcji, cyfryzacji i oferty dla klientów Zarząd Grupy został wzmocniony przez Petrę Bendelin, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Strategii.
Dzięki znajomości branży i doświadczeniu Petry w strategicznym rozwoju biznesu, wniesie ona pozytywny wkład w naszą przyszłą działalność. Zwiększymy tempo rozwoju naszych koncepcji i ofert, zwłaszcza poprzez cyfrowe rozwiązania i przepływy. Naszym celem jest pełne wykorzystanie innowacji opracowanych już w ramach Grupy poprzez najlepsze praktyki, ale także identyfikacja nowych obszarów, w których zajmiemy znaczącą pozycję i będziemy nadal rozwijać motoryzacyjny rynek wtórny.
- Pehr Oscarson
Petra Bendelin pracuje w Mekonomen Group od 2010 r. będąc wcześniej na kilku wiodących stanowiskach, ostatnio jako dyrektor zarządzający spółki zależnej Grupy ProMeister Solutions, która rozwija i oferuje usługi warsztatowe, takie jak szkolenia, usługi cyfrowe i obsługa klienta. Do składu Zarządu Grupy dołączyła 7 lutego br.
Źródło: Mekonomen