Grupa ZF zdecydowana na mobilność elektryczną i autonomiczną | MOTOFAKTOR

Grupa ZF zdecydowana na mobilność elektryczną i autonomiczną

Rozmowa z Tomaszem Szkudlarkiem, Site Managerem Centrum Inżynieryjnego Elektroniki ZF w Łodzi.

Podczas konferencji „Next Generation Mobility. NOW” dowiedzieliśmy się, że Grupa ZF rozwój nowych technologii będzie opierać o napędy elektryczny i autonomiczny. Czy w swojej wizji uwzględnia też inne napędy alternatywne jak biopaliwa, napęd wodorowy, czy też LNG i/lub CNG?

Z tego, co wiem to na pewno rozważane są takie opcje. Obecnie przemysł motoryzacyjny wymaga od nas abyśmy większy nacisk kładli na napędy elektryczne i tutaj rzeczywiście ZF inwestuje największe fundusze, co nie oznacza, że nie przygląda się bacznie pozostałym napędom.

Celem, jaki ZF postawiło sobie, jest osiągnięcie neutralności klimatycznej o dekadę wcześniej niż wymaga tego Porozumienie Paryskie. Punktem odniesienia jest rok 2018/2019. Czy już można stwierdzić, że jakiś istotny procent planu został zrealizowany?

Tak, podczas konferencji przedstawiliśmy dane, które wskazują, że już w porównaniu z rokiem 2019 doszło do znacznego zmniejszenia emisji CO2. Przykładowo w fabrykach w Niemczech pojawiły się farmy fotowoltaiczne. Również w Polsce przymierzamy się do tego rozwiązania, więc czynimy już starania, żeby ten proces przyspieszyć.

Dużo uwagi na konferencji zostało poświęconej Centrom Inżynieryjnym ZF w Częstochowie i Łodzi. Czy ZF myśli o lokalizowaniu w Polsce kolejnych tego typu ośrodków?

W tej chwili takich planów nie ma. Niemniej trzeba tutaj jasno powiedzieć, że Łódź i Częstochowa to są centra inżynieryjne skierowane głównie na ADAS i elektronikę. Oprócz tego mamy w Bielsku-Białej centrum inżynieryjne, które rozwija systemy sterowania pojazdem, w szczególności elektryczne układy wspomagania kierownicy (EPS). Ponadto jest również Centrum Inżynieryjne we Wrocławiu, należące do dywizji Commercial Vehicle Control Systems w którym ZF pracuje nad rozwojem elementów układów zawieszenia, oraz komponentów układu sprzęgła i skrzyni biegów dla pojazdów użytkowych.

Prezentując systemy wspomagające kierowców podczas jazdy autonomicznej, mówili Państwo, że są one testowane na całym świecie. Czy więc, jeżeli przykładowo mamy taki system rozpoznający znaki drogowe, to czy po minięciu polskiej granicy zaadaptuje się on do innego systemu znaków obowiązującego w danym kraju i wspomoże kierowcę, czy może w tej chwili nie jest to jeszcze możliwe?

Działa to troszkę inaczej, ale tak. Systemy, które są wdrażane przez firmę ZF dostosowują się i do znaków, które widzi system, i do ruchu bez względu na to czy jest prawo- czy lewostronny. Kamera przy przekraczaniu granicy między Europą kontynentalną a Kanałem La Manche się przełączy, bo zorientuje się, że jest w kraju, gdzie poruszamy się po innej stronie jezdni. Zjeździliśmy z nią po całym świecie ok. 5 mln km, więc znaki z różnych państw są zaimplementowane w jej pamięci.

Wiemy już, że w motoryzacji coraz większą rolę będzie odgrywał napęd autonomiczny. ZF zamierza najpierw wprowadzić go na poziomach 4. i 5. w pojazdach użytkowych i w przemyśle, a znacznie później w samochodach osobowych. Czy jest wyznaczony za cel jakiś konkretny rok, kiedy tak zaawansowane napędy autonomiczne ZF umieści w swojej ofercie?

Jeśli chodzi o samochody osobowe, to zgodnie z tym co powiedział dr Andreas Teuner (Wiceprezydent Dywizji ZF Electronics & ADAS – przyp. red.), że do tego trzeba przygotować nie tylko nas jako kierowców, ale też otoczenie legislacyjne i my jako społeczeństwo musimy dojrzeć do użytkowania i akcaptowania pojazdów autonomicznych. W zamkniętych obszarach jest to dużo łatwiejsze. Przewożenie osób np. na lotnisku lub pomiędzy z góry określonymi punktami jest dużo prostsze, ponieważ jest pewien wydzielony obszar, którym zawiadujemy. Kiedy to się może wydarzyć? Tutaj nie podejmujemy się podania określonej daty. , To będzie długi proces, w którym my jako użytkownicy będziemy przyzwyczajać się do autonomiczności. Najpierw będą pojazdy użytkowe, ponieważ one bardzo często mogą jechać w grupach. Przykładowo pierwszy i ostatni pojazd będą miały kierowców, a te pośrodku już nie. Podobnie będzie z pojazdami rolniczymi, gdzie prawdopodobieństwo wypadku będzie minimalne. Co do samochodów osobowych, to tutaj musi jeszcze trochę czasu upłynąć.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).