GZM chce rozwijać Strefy Czystego Transportu | MOTOFAKTOR

GZM chce rozwijać Strefy Czystego Transportu

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołączyła do samorządów, które wspólnie z PSPA podpisały Deklarację na rzecz rozwoju Stref Czystego Transportu.

Strefy Czystego Transportu to obszary w miastach liczących pow. 100 tys. mieszkańców, które mogą wyznaczyć samorządy. Mogą poruszać się po nich pojazdy elektryczne, napędzane wodorem oraz gazem ziemnym. Dopuszcza się też pojazdy z napędem benzynowym i dieslowskim, spełniających wysokie normy emisji spalin EURO. Zgodnie z przepisami samorząd tworzący strefę może wprowadzić listę wyłączeń i dopuścić ruch innych pojazdów, ale tylko na okres do trzech lat od podjęcia uchwały oraz pod warunkiem wniesienia opłaty. To tyle jeśli chodzi o przepisy prawa. W rzeczywistości w kraju takie strefy nie funkcjonują.

Samorządy mają pomysł na Strefy

W celu ułatwienia tworzenia obszarów niskoemisyjnych w miastach potrzebne było wprowadzenie odpowiednich zmian legislacyjnych. Unia Metropolii Polskich, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz samorządy, a teraz także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, podpisały się pod inicjatywą, która tworzy grunt do budowy czystych i przyjaznych dla mieszkańców terenów miasta.

Przyłączenie się Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest potwierdzeniem tego, że inicjatywa związana z Deklaracją na rzecz rozwoju Stref Czystego Transportu (SCT) jest słuszna. Jest to bardzo silne wzmocnienie tego przedsięwzięcia. Pokazanie, że sam projekt związany z tymi 9-cioma, jasno określonymi punktami, które wskazują w jakim kierunku powinny iść SCT, a przede wszystkim przepisy krajowe w tym zakresie, jest potwierdzeniem słuszności całej koncepcji. Liczymy, że kolejne samorządy będą przyłączały się do naszej Deklaracji. Jednocześnie, że będzie ona nabierała na sile, a władze krajowe uwzględnią nasze propozycje w zmianach dotyczących ustawy o elektromobilności.

wiceprezydent Miasta Łódź, reprezentujący Unię Metropolii Polskich w pracach nad deklaracją i postulatami - Adam Wieczorek

W ramach naszej koalicji, PSPA oraz samorządy łączą siły na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń oraz hałasu w polskich miastach. Strefy są skutecznym narzędziem prowadzącym do tego celu, co udowadniają liczne przykłady zagraniczne.

Dyrektor Zarządzający PSPA - Maciej Mazur

 

Maciej Mazur dodaje, że Europie funkcjonuje już ponad 250 takich obszarów. Polska pozostaje w tym zakresie białą plamą na mapie Starego Kontynentu. Utworzenie Koalicji to ważny moment i symboliczne przejście od słów do czynów. Uwzględnienie postulatów wypracowanych w ramach Koalicji zdecydowanie przyspieszy wdrażanie czystych stref w miastach.

 

W deklaracji wystosowanej wraz z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych prezydenci miast postulują taką zmianę obowiązujących przepisów, aby dopuszczały one elastyczne dostosowanie zasad obowiązujących w strefie do potrzeb lokalnego samorządu.

 

Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie wypracowanie odpowiednich zmian legislacyjnych, umożliwiających samorządom tworzenie Stref, które spełniają swoje podstawowe funkcje, są dostosowane do realiów i odpowiadają oczekiwaniom lokalnych społeczności. Celem, do którego dążymy jest możliwie jak najszybsze powołanie do funkcjonowania pierwszych Stref Czystego Transportu w polskich miastach – czytamy w deklaracji.

Metropolia potrzebuje Stref Czystego Transportu. Dla mieszkańców oznaczać będą ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Przyczynią się do zmniejszenia ilości pojazdów na ulicy oraz redukcji hałasu. Powstanie stref to działanie mające na celu wsparcie rozwoju zrównoważonej mobilności miejskiej. To wyjście naprzeciw trendom w rozwoju transportu. Przyszłość należeć będzie do niskoemisyjnego transportu kołowego. Musimy już wychodzić naprzeciw temu trendowi.

przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - Kazimierz Karolczak

Jak powinny funkcjonować strefy?

W praktyce samorządy lokalne chcą rozszerzyć przepisy, tak aby strefy mogły powstawać także w mniejszych gminach poniżej 100 tys. mieszkańców. Postulują dopuszczenie wjazdu pojazdów spełniających określoną przez samorząd normę emisji spalin Euro. Miasta powinny mieć także możliwość tworzenia kilku stref z różnymi kryteriami uwzględniających uwarunkowania lokalne. Mogą także powstawać „strefy w strefie”, w których obowiązywałyby zaostrzone wymagania.

 

O ile ustalenie maksymalnych stawek opłat za wjazd do strefy pojazdu niespełniającego wymogów należy pozostawić ustawodawcy, o tyle całość zasad dopuszczania do strefy takich pojazdów powinny być określane przez samorząd terytorialny. Ustawowa regulacja powinna też zostać uzupełniona przepisami gwarantującymi, że utworzenie SCT będzie się odbywać w oparciu o konsultacje społeczne.

 

Źródło: PSPA

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).