W I Mistrzostwach Młodych Mechaników „iElektromobilni” wzięło udział 19 dwuosobowych zespołów uczniowskich. W tym roku Mistrzostwa odbyły się po raz drugi. Uczniowie szkół średnich o kierunkach mechanicznych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą nowoczesnych technologii zarówno rozwiązując testy teoretyczne, jak i uczestnicząc w konkurencjach praktycznych przygotowanych we współpracy z partnerami Mistrzostw. Inicjatywa jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój elektromobilności oraz potrzebę edukacji młodzieży w tym zakresie. Pytania do testu teoretycznego dla uczestników przygotowała Akademia Praktycznych Umiejętności.
Kolejowe Zakłady Łączności przygotowały konkurencję zarówno dla młodych i zawodowych mechaników,jak i dla uczestników II Mistrzostw Młodych Mechaników „iElektromobilni”. „Zadanie polegało na podłączeniu auta elektrycznego do stacji ładowania prądem przemiennym. Zawodnicy mieli do dyspozycji produkowaną przez nas stację ecoMOTO już dostępną na rynku. Można z niej korzystać na wybranych dworcach PKP, zatem jest duża szansa, że wiedza zdobyta na mistrzostwach zostanie wykorzystana w praktyce” – wyjaśniał Krzysztof Wysocki, Dyrektor ds. Marketingu KZŁ Bydgoszcz.
Tu młodzi mieli do czynienia z 8-biegową skrzynią biegów do auta osobowego, hybrydyzowaną. „Przygotowaliśmy trzy pytania dotyczące tej skrzyni biegów, m.in. jak warsztat samochodowy powinien podejść do obsługi tego typu produktów, z jakich elementów składa się skrzynia biegów, należało również nazwać komponenty hybrydowe oraz ich funkcje” – wyjaśniał Bartosz Rychlik z firmy ZF Aftermarket.
Dla uczestników Mistrzostw „iELEKTROMOBILNI” na stanowisku febi bilstein czekał pojazd specjalnie przystosowany do diagnostyki. „Badaliśmy oscyloskopem przebiegi sygnałów can high oraz can low, uczestnicy konkursu byli także przepytywani z budowy i usterek alternatora przeznaczonego do pojazdów ciężarowych” – mówił Robert Mrozek z febi bilstein.
„Przygotowaliśmy zadanie, które polegało na odpowiedzi na kilka podstawowych pytań o technologie akumulatorów litowo-jonowych. Kilka pytań dotyczyło samej technologii, sprawdzaliśmy także umiejętności praktyczne uczestników dotyczące ogniw elektrycznych. Przygotowaliśmy pakiety ogniw połączonych i równolegle i szeregowo. W tych pakietach część ogniw była celowo uszkodzona. Zadaniem uczestników było wykonanie pomiaru i określenie które ogniwa są uszkodzone” – wyjaśniał Karol Bieńczyk doradca techniczno – handlowy Grupy Topex.
Firma jest już gotowa pod względem na oferty na nadchodzącą erę elektromobilności. „Nasze rozwiązania to zarówno narzędzia ręczne, jak i elektronarzędzia. Nasza propozycja to system Energy+ marki Graphite. Jest to system wielu elektronarzędzi, z których każde można zasilić z tego samego akumulatora. W dowolnym momencie można dokupić wybrane narzędzie, które można zasilać tym samym akumulatorem” – dodał Karol Bieńczyk.
Konkurencje w „Garażu Dudy” przygotował Uniwersytet Technologiczny – Przyrodniczy z Bydgoszczy. Pierwsza dotyczyła dopasowania zdjęcia do nazwy złącza ładowania samochodu elektrycznego oraz określenie, czy to złącze wykorzystuje prąd przemienny czy stały. Drugie zadanie było bardziej analityczne – dotyczyło obliczenia energii i gęstości energii zgromadzonej w akumulatorze.
Zwycięzcami II Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników „iElektromobilni” zostali Sebastian Guz i Marek Chudek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.
Wielkie emocje, wielkie zadowolenie, dużo nowej wiedzy i informacji, jesteśmy wdzięczni wszystkim organizatorom, sponsorom, super sprawa. Konkurencje były trudne, jest to duża nowość, informacji trzeba szukać na forach internetowych, dużo czytać, nowość absolutna. Nie było łatwo, ale udało się.
uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim - Marek Chudek
Nagrodę główną dla uczestników II Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników „iELEKTROMOBILNI” ufundowały Kolejowe Zakłady Łączności. Zwycięska szkoła otrzymała stację ładowania pojazdów elektrycznych – ecoMOTOhome.
Stacja ecoMOTOhome TPE2B to urządzenie do instalacji na ścianie np. w garażu. Stacja jest wyposażona w jedno gniazdo „type 2” zasilające prądem przemiennym o mocy 22 kW. Dzięki zastosowaniu ekranu dotykowego oraz czytnika kart zbliżeniowych stacja jest łatwa i przyjemna w codziennym użytkowaniu. Urządzenie może zostać przyłączone również do sieci zarządzającej za pomocą przyłącza LAN i protokołu OCPP. Stacja przeznaczona jest do stosowania w obiektach powszechnego użytku np. na parkingach zlokalizowanych w budynkach lub w gospodarstwach indywidualnych. Domyślnie, stacja przystosowana jest do montażu na ścianie. Może być także mocowana pojedynczo lub podwójnie na specjalnie przygotowanym słupku. Stacja ładowania ecoMOTOhome spełnia wymogi ustawy o elektromobilności, wyposażona jest w indywidualny licznik zużycia energii klasy MID.
Kolejowe Zakłady Łączności w odpowiedzi na rosnące znaczenie rynku elektromobilności zaprojektowały i wykonały w pełni zarządzalne sieciowo stacje ładowania pojazdów elektrycznych, odpowiadające aktualnym trendom w polityce dystrybucji energii elektrycznej. Stacje ładowania produkcji KZŁ wykonane są w ten sposób, aby poprzez ciągłą wymianę danych z podmiotem zarządzającym siecią, reagować w czasie rzeczywistym na potrzebę załączenia lub odłączenia odbiorcy od sieci zasilającej.
Dyrektor Marketingu Kolejowych Zakładów Łączności - Krzysztof Wysocki
Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej, a także V8 Team. Partnerami Mistrzostw są: producent olejów silnikowych Mobil – inicjator kategorii Młody Mechanik, ZF Aftermarket, Akademia Praktycznych Umiejętności, Polska Izba Motoryzacji, UTP, Akademia Kierowcy, Odeka, febi, FILTRON, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol, Grupa Topex, Best-Pol oraz Yanosik. Z kolei kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych patronują firma Kramp, producent ciągników i maszyn rolniczych John Deere. Patroni medialni wydarzenia to największy w Polsce miesięcznik rolniczy TOP AGRAR oraz nowy magazyn rolniczy Profi.
Ambasadorem konkursu jest Grzegorz Duda – wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo.