Zawierająca miliardy rekordów na temat samochodów zarejestrowanych w Polsce i za granicą baza autoDNA została wzbogacona o informację dotyczącą zastawów skarbowych. To potencjalnie bardzo ważna informacja, gdyż zastawy skarbowe służą urzędom do wyegzekwowania należnych podatków, składek ZUS czy też grzywien albo mandatów. Jeśli zastaw został ustanowiony na rzecz samochodu, to np. Urząd Skarbowy, ZUS czy też inna jednostka administracji państwowej, ma prawo go sprzedać, aby zapłacić w ten sposób zaległe podatki. Dla kupującego samochód używany to, czy jest ustanowiony na dane auto zastaw czy też nie, ma w związku z tym bardzo duże znaczenie.
Zastaw skarbowy obciąża samochód również w sytuacji, gdy jego własność przejdzie na osobę, która nie ma zaległości podatkowych. Dla nowego właściciela takiego auta oznacza to duży problem – na nic zdadzą się tłumaczenia, że nie wiedział o zastawie, gdyż urząd nadal może zlicytować taki pojazd po zmianie właściciela. Może się okazać, że już przy rejestracji w wydziale komunikacji dostaniemy decyzję odmowną i nie zarejestrujemy na siebie takiego pojazdu. Wierzyciel, np. Urząd Skarbowy lub ZUS, zawiadamia urząd komunikacji o zastawie skarbowym, ale informacja ta nie jest wpisana do dowodu rejestracyjnego. Warto pamiętać, że zastawów skarbowych może być kilka na danym pojeździe, jeśli ktoś zwleka np. z zapłatą podatków oraz składek ZUS.
Wpis w rejestrze zastawów skarbowych to poważna wada prawna pojazdu i zakup takiego auta to potencjalnie duży problem dla nowego właściciela. Stąd też sprawdzenie samochodu przed zakupem pod kątem ewentualnego zastawu skarbowego ma duże znaczenie dla potencjalnego nabywcy. Z pomocą przychodzi tutaj raport historii pojazdu autoDNA, który oferuje nową funkcjonalność – sprawdzenie rejestrów zastawów po numerze VIN wraz z innymi informacjami na temat danego pojazdu. Informacja o tym czy auto figuruje w rejestrze jest podawana klientom autoDNA w zakresie danych wraz z innymi informacjami przed zakupem raportu historii pojazdu. Szczegółowe dane dotyczące kiedy zastaw został ustanowiony i na czyją rzecz są dostępne po zakupie raportu.
Brak sprawdzenia samochodu przed zakupem pod kątem zastawu skarbowego może mieć poważne skutki finansowe dla nowego, niczego nieświadomego właściciela. Przede wszystkim zastaw skarbowy idzie za rzeczą, a nie za właścicielem. To z kolei oznacza, że dłużnik może sprzedać auto obciążone zastawem skarbowym, a nabywca będzie musiał oddać to auto na poczet długów poprzedniego właściciela. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy nowy właściciel wiedział o zastawie skarbowym – mówi Mariusz Sawuła, Prezes autoDNA.
Źródło: autoDNA