KAMS ma siedzibę w Los Arcos, niedaleko Pampeluny. Koszt inwestycji przekraczającej 20 mln euro, został zatwierdzony w czerwcu 2008 r., a pierwsze testy linii produkcyjnej rozpoczęły się w sierpniu 2009 r. Pełna produkcja wystartowała cztery miesiące później wraz z pierwszym projektem OE pomiędzy KYB i BMW – dostawą przednich i tylnych amortyzatorów dla nowej serii 5. Kilka miesięcy później z innej hiszpańskiej fabryki KYB, KYBSE zostały przeniesione dostawy dla PSA i Audi.
Fabryka posiada 6 linii, a jej zdolność produkcyjna wynosi obecnie 1,45 mln amortyzatorów rocznie. KAMS zatrudnia 184 pracowników, w tym 145 pracujących na liniach produkcyjnych.
Zaglądając do strefy produkcji w KAMS pierwszą rzeczą jaką można zauważyć jest nwysoka czystość w porównaniu ze zwykłym obszarem produkcyjnym. Zespół ciężko pracuje, aby utrzymać optymalne warunki dla tego poziomu specjalistycznej produkcji, w tym ciągłe audyty procesów i produktów lub audyty czyszczenia wysokiego poziomu (5S) co 2 tygodnie.
Proces produkcyjny jest wysoce zautomatyzowany – operatorzy rozpoczynają pracę od dodania komponentów, które już nie są ponownie dotykane, dopóki nie zostaną ręcznie usunięte na końcu linii produkcyjnej. Wtedy kontrola jakości produktu końcowego jest procesem w pełni ręcznym.
W KAMS produkowane są dwa główne typy amortyzatorów: REAS oraz IDC.
REAS to system tłumienia drgań kontrolujący pionowe wibracje i siłę tłumienia podczas pokonywania zakrętów bez korzystania z urządzeń elektronicznych. Łączy amortyzatory specjalnym zaworem centralnym, który ma pływający tłok i rozkłada siłę tłumienia na lewy lub prawy amortyzator.
Występują dwa rodzaje tego systemu: połączenie równoległe, w którym lewy i prawy amortyzator jednej osi (przedniej lub tylnej) są połączone za pomocą zaworu centralnego; oraz połączenie krzyżowe (ang. Diagonal Connection), gdzie amortyzatory połączone są w następujący sposób: prawy przedni połączony jest przez centralny zawór z lewym tylnym, a lewy przedni z prawym tylnym przez drugi zawór centralny.
System kontroluje zachowanie samochodu podczas hamowania, pokonywania zakrętów oraz przyspieszania, zarządzając przenoszeniem masy w celu minimalizowania przechyłów nadwozia. Poprawia kontakt koła z nawierzchnią drogi poprzez zrównoważenie siły docisku opon. Dzięki temu zmniejsza zużycie bieżnika opon, pozytywnie wpływa na prowadzenie pojazdu i zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy w ekstremalnych sytuacjach na drodze.
Jest on stosowany w Audi RS 6 Avant, Audi RS 5 Coupé i Sportback oraz Audi RS 4 Avant pod nazwą DRC – Dynamic Ride Control. Każdy zestaw amortyzatorów REAS jest połączony z centralnym zaworem sterującym, zapewniając optymalne działanie i precyzję prowadzenia podczas jazdy z wyższą prędkością.
Inteligentny System Kontroli Tłumienia (IDC – ang. Intelligent Damping Control) w układzie zawieszenia to najnowsza innowacyjna technologia opracowana przez inżynierów KYB stosowana w wybranych pojazdach klasy premium. W Europie jest używany przez Grupę PSA w Peugeot 508 i DS7 pod nazwą DS Active Scan Suspension. Będzie on również obecny w nowym DS9, który zostanie wprowadzony na rynek w 2021 roku. W Japonii jest dostępny w Lexusie LS i LC oraz w Toyocie Crown i Avalon.
Ta inteligentna technologia skanuje i analizuje profil drogi, a następnie przesyła informacje do elektronicznej centralnej jednostki sterującej IDC. Współpracuje z czterema czujnikami wysokości i trzema akcelerometrami do pomiaru reakcji pojazdu, w tym między innymi prędkości, hamowania i kąta skrętu.
Jednostka sterująca stale oblicza optymalne ustawienia amortyzatora, w celu wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, poprawiając komfort i stwarzając wyjątkowo płynne wrażenia z jazdy. Odbywa się to poprzez zawór elektromagnetyczny o specjalnej konstrukcji znajdujący sią na każdym amortyzatorze, który reguluje ciśnienie wewnętrzne między górną i dolną komorą, zapewniając indywidualną kontrolę zarówno kompresji, jak i odbicia na wszystkich czterech kołach.
Testy pokazują, że korzyści są szczególnie zauważalne dla pasażerów jadących z tyłu, kiedy system skanujący zmniejsza drgania występujące podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Jest to zauważalna poprawa komfortu jazdy oraz bezpośredni pozytywny wpływ na bezpieczeństwo. Płynniejsza jazda oznacza również, że wszystkie cztery koła utrzymają lepszy kontakt z nawierzchnią drogi, umożliwiając bezpieczniejsze prowadzenie i hamowanie. Większy komfort wpłynie na pewno na poprawę percepcji, lepszą reakcję na niespodziewane sytuacje na drodze i zmniejszy zmęczenie kierowcy podczas jazdy.
KYB posiada trzy fabryki amortyzatorów w Europie: dwie w Hiszpanii i jedną w Czechach oraz fabrykę sprężyn zawieszenia zlokalizowaną w Czechach.
Źródło: KYB