Otwórz drzwi, zajmij miejsce i uwolnij się od miejskiego stresu: w pełni automatyczne Audi AI:ME jest – obok domu i miejsca pracy – uosobieniem „trzeciej przestrzeni życiowej” człowieka, znającej potrzeby i pragnienia swojego użytkownika. Pasażerowie mogą korzystać z systemu „eye tracking”, by intuicyjnie komunikować się z samochodem i na przykład zamówić swoje ulubione jedzenie.
Mogą również w AI:ME doświadczyć pełnego relaksu: Para okularów VR w samochodzie pozwala pasażerom cieszyć się wirtualnym lotem przez piękny górski krajobraz. Technika ta w czasie rzeczywistym dostosowuje wirtualne treści do ruchów pojazdu. Rezultat: pasażerowie mogą się w pełni zrelaksować i oderwać od gorączki życia codziennego. Wracają do rzeczywistości po dotarciu do celu.
Zamówione jedzenie zostanie dostarczone na czas, a wszystko – na podstawie osobistych preferencji użytkowników i danych nawigacyjnych samochodu – koordynowane jest bezpośrednio przez Audi AI:ME. Tę koncepcję intuicyjnego partnera mobilności dziennikarze mogą przetestować osobiście na stoisku Audi na targach CES 2020.
Samochód, który myśli sam za siebie i nawet jest intuicyjny? „Audi Intelligence Experience” pokazuje, jak to się robi. Samochód zna swoich użytkowników i ich przyzwyczajenia oraz wykorzystuje inteligentne funkcje połączone ze sztuczną inteligencją w celu zwiększenia bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia i komfortu pasażerów.
Samouczący się system nawigacji jest już zintegrowany z obecną generacją systemów MMI. Zapisuje on preferowane miejsca docelowe, łączy je z datą, godziną oraz aktualną sytuacją na drodze i na podstawie tych danych wyznacza sugerowane trasy. W przyszłości samochód będzie również przeprowadzał precyzyjną analizę funkcji i ustawień, które preferuje użytkownik, począwszy od pozycji fotela, ustawień mediów i prowadzenia przez nawigację, aż po temperaturę i zapach we wnętrzu.
Po krótkim czasie użytkowania i „czytania przyzwyczajeń”, intuicyjne Audi zapoznaje się z preferencjami użytkownika i autonomicznie wprowadza je w życie. W razie potrzeby opiera swoje ustawienia nawet na samopoczuciu użytkownika, obserwując jego styl jazdy i funkcje życiowe. Prototyp AI:ME pokazywany na targach CES 2020 prezentuje podstawowe funkcje Audi Intelligence Experience.
Strzałka nawigacyjna wskazująca precyzyjnie boczną drogę, na której znajduje się cel podróży: to już teraz, na wystawie CES w roku 2020, stało się rzeczywistością. Wszystko dzięki prezentowanemu tu przez Audi trójwymiarowemu wyświetlaczowi danych na szybie head-up display mieszanej rzeczywistości.
Cztery pierścienie opracowały to rozwiązanie wraz z koncernem Samsung. Podobnie jak w przypadku telewizora 3D, z każdego obrazu generowane są dwa widoki: jeden piksel dla lewego oka i sąsiadujący z nim inny piksel dla prawego oka. Obrazy z trójwymiarowego wyświetlacza mieszanej rzeczywistości wydają się unosić w odległości od 8 do 10 metrów od oka kierowcy. Dzięki sprytnej projekcji, pozorna odległość jest zwiększona nawet do ponad 70 metrów. Zaleta: oczy, przyzwyczajone do patrzenia w dal nie muszą ciągle zmieniać akomodacji.
Kolejną atrakcją pokazywaną przez Audi na CES 2020 jest przejrzysty wyświetlacz dostępny na żądanie. Jego ekran ma 15 cm wysokości, 122 cm szerokości i jest częściowo wbudowany w deskę rozdzielczą. Złożony jest z dwóch warstw: przezroczystego wyświetlacza OLED i czarnej warstwy dającej efekt wyjątkowo głębokiego odcienia czerni. Fragmenty wyświetlacza, które nie są wymagane do prezentowania informacji, pozostają przezroczyste. Sprawiają one wrażenie szklanej szyby i zapewniają niezakłócony widok na drogę.
Najnowsze, obecne już na rynku modele Audi, oferują najwyższy poziom współpracy w sieci. Współpraca ta odbywa się na bazie nowej, modułowej platformy systemów infotainment trzeciej generacji, w skrócie MIB 3. Główny procesor platformy pracuje dziesięć razy szybciej niż MIB 2, co zapewnia znaczną poprawę w zakresie np. planowania tras i prognozowania ruchu.
Na targach CES 2020 Audi prezentuje również najnowsze innowacje w dziedzinie techniki oświetleniowej. Jeśli kierowca się zmęczy, lekarstwem może być specjalne światło. Na przykład niebieskie lub chłodne, białe światło, ma stymulujący i ożywczy wpływ na osobę prowadzącą pojazd. Projekt Audi pt. „Human-Centric Lighting” ilustruje, w jaki sposób można wpłynąć na samopoczucie za pomocą ukierunkowanych kolorów światła, tak by wspomóc np. koncentrację i pamięć pasażerów.
Gama produktów przedstawianych przez Audi na CES 2020 sięga od pojazdu koncepcyjnego Audi AI:ME, przez bliskie już do wdrożenia do produkcji seryjnej Audi Q4 e-tron concept z ekranem dotykowym o przekątnej 12,3 cala, aż po Audi e-tron Sportback (łączne zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: 26,0 – 21,9 (WLTP); 22,7 – 20,6 (NEDC); łączna emisja CO2 w g/km:0) z cyfrowymi reflektorami matrycowymi.
Źródło: Audi