Przeznaczeniem systemów do inteligentnego parkowania jest pomoc kierowcy w znalezieniu wolnego miejsca parkingowego. Taki system może np. posiadać funkcję monitorowania zajętych miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym w oparciu o czujniki wykrywania pojazdów. Należą do nich również cyfrowe tablice informacyjne, kioski płatnicze oraz aplikacje mobilne do inteligentnego parkowania.
Inteligentne parkowanie oznacza, że mieszkańcy nie muszą walczyć o miejsca parkingowe. System potrafi znaleźć najszybszą trasę do wolnego miejsca parkingowego i zapłacić za postój w formie cyfrowej.
koordynator projektu QPARK i kierownik działu badań i innowacji Smart Cities w firmie Ubiwhere, w Portugalii - Ricardo Vitorino
Technologia ta stanowi wsparcie dla władz gminnych i zarządców parkingów w zakresie osiągania wydajności operacyjnej oraz redukcji zatorów w ruchu. Zrozumienie schematów ruchu miejskiego może przyczynić się do zoptymalizowania obłożenia miejsc parkingowych oraz zmniejszenia zanieczyszczeń w godzinach szczytu.
Obecne rozwiązania dotyczące inteligentnego parkowania wydają się być skupione jednak wyłącznie na samym problemie znalezienia wolnego miejsca. Jest tutaj niewykorzystana okazja. Zebrane w ten sposób dane mogą, wraz z danymi dotyczącymi planowania urbanistycznego, naprawdę pomóc nam zbliżyć się w stronę inteligentnych miast.
- Ricardo VitorinoProjekt QPARK bazuje na istniejącym rozwiązaniu Smart Parking firmy Ubiwhere. Wykorzystuje ono elektromagnetyczne czujniki wykrywające pojazdy oraz platformę inteligentnego parkowania, która zbiera i przetwarza wszystkie spływające dane. Celem tej finansowanej ze środków UE inicjatywy było wzbogacenie platformy o funkcje planowania urbanistycznego.
W praktyce oznacza to, że z tego narzędzia mogliby korzystać miejscy planiści, aby ocenić których dróg oraz stref parkowania w danym mieście najbardziej dotyczy określony problem. Platforma generowałaby wówczas raport, umożliwiające jego rozwiązanie.
W tym celu Vitorino i jego zespół dostosowali narzędzie Smart Parking tak, aby mogło obsługiwać język programowania CARMA do tworzenia modeli sytuacyjnych, który został opracowany w poprzednim projekcie finansowanym przez UE.
Pozwoli to przeprowadzać na platformie symulacje korzystania z dróg i stref parkowania w danym mieście.
- Ricardo Vitorino
Kolejną istotną innowacją była możliwość importowania map OpenStreetMap przedstawiających rzeczywistą sytuację w ruchu ulicznym. Oznacza to, że za pośrednictwem platformy Ubiwhere można na bieżąco śledzić ruch na ulicach. Użytkownicy mogą również wprowadzać do silnika symulacji platformy pewne parametry, takie jak czas trwania danej sytuacji czy średni czas parkowania.
W trakcie realizacji projektu QPARK Vitorino i jego zespołowi udało się następnie zastosować to narzędzie do analizy sytuacji na drogach oraz w strefach parkowania w portugalskim mieście Aveiro.
Jak mówi Vitorino, efekt końcowy to platforma przeprowadzająca analizy różnych ewentualności i wyposażona w funkcję generowania raportów dotyczących planowania urbanistycznego.
To największe osiągnięcie tego projektu. Tworząc system, który wykorzystuje symulacje parkowania i ruchu ulicznego, jesteśmy w stanie zaoferować inteligentnym miastom dodatkowe możliwości planowania ich rozwoju.
- Ricardo Vitorino
Planiści miejscy mogą np. przeprowadzać symulacje i analizować to, w jaki sposób następuje zapełnianie miejsc parkingowych, gdy drogi są przebudowywane lub zamykane, albo gdy wzrasta natężenie ruchu z powodu popularnych wydarzeń. Powinno to umożliwić szybsze znajdowanie miejsc parkingowych, a tym samym zmniejszyć ruch uliczny i związane z nim emisje.
Zamierzamy wykorzystać wiedzę zdobytą podczas projektu QPARK, aby na bieżąco udoskonalać naszą platformę Smart Parking. Prowadzimy też inne projekty, w ramach których analizujemy schematy przemieszczania się pojazdów, aby zoptymalizować wykorzystanie floty samochodów firmowych.
- Ricardo Vitorino
Funkcja planowania urbanistycznego pomoże firmie Ubiwhere także wyróżnić się na tle innych dostawców rozwiązań do inteligentnego parkowania, otwierając tym samym nowe możliwości prowadzenia biznesu.
Mamy nadzieję, że ten rodzaj usługi przybliży nas do powstania bardziej innowacyjnych centrów badawczych i uniwersytetów.
- Ricardo Vitorino
Źródło: Komisja Europejska
Zdjęcie główne: Ubiwhere