Współpraca przyczynić ma się do zrealizowania koncepcji czystej mobilności, dzięki wykorzystaniu uzupełniających się kompetencji obu firm — w szczególności unikatowej wiedzy fachowej Air Liquide obejmującej cały łańcuch wartości wodoru, od produkcji poprzez składowanie do dystrybucji, oraz IVECO jako dostawcy zaawansowanych, czystych i zrównoważonych rozwiązań transportowych.
Obaj partnerzy mają przekazać środki i zasoby na badania nad wdrożeniem na skalę masową przewozów towarowych na trasach międzynarodowych za pomocą pojazdów ciężarowych zasilanych ogniwami paliwowymi, a także nad możliwościami budowy sieci stacji tankowania wodoru pozyskiwanego z wykorzystaniem odnawialnych lub niskowęglowych źródeł energii wzdłuż głównych korytarzy transportowych w Europie. Jednocześnie obie firmy mają wspólnie promować inicjatywy zachęcające do wodorowej mobilności, angażując wszystkich interesariuszy z całego łańcucha wartości.
Zawiązane partnerstwo wpisuje się w bieżącą współpracę firm w ramach projektu HyAMMED (Hydrogene a Aix-Marseille pour une Mobilite Ecologie et Durable) na południu Francji, zakładającego skompletowanie pierwszej europejskiej floty zasilanych ogniwami paliwowymi 44‑tonowych pojazdów ciężarowych, w powiązaniu z pierwszą wysokociśnieniową stacją tankowania wodoru o wydajności 1 tony dziennie. Celem projektu jest dekarbonizacja długodystansowego transportu towarów w Europie.
Chcemy zaangażować się w rozwój gospodarki wodorowej i bardzo liczymy na efekty współpracy z Air Liquide przy poszukiwaniu najbardziej efektywnych sposobów dostarczania operatorom tego zrównoważonego alternatywnego paliwa dla sektora transportu — powiedział Luca Sra, desygnowany na prezesa Truck Business Unit w Grupie IVECO – Musimy koniecznie wszyscy skoncentrować się na osiąganiu globalnych celów zerowej emisji netto, pracując wspólnie nad przyspieszeniem realizacji tych celów przez branżę.
Matthieu Giard, wiceprezes i członek Komitetu Wykonawczego odpowiedzialny za segment wodoru w Air Liquide, powiedział: Wodór może znacząco przyczynić się do redukcji emisji w sektorze transportu, ponieważ szczególnie nadaje się do wykorzystania jako paliwo w pojazdach ciężarowych eksploatowanych na dalekich trasach. Air Liquide z przyjemnością łączy siły z takim liderem jak IVECO w staraniach o nadanie biegu tej rewolucji. Zgodnie ze swoimi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju Air Liquide działa na rzecz budowy ekosystemów wodorowych i powstania niskowęglowego społeczeństwa.
Źródło: IVECO