Między innymi, o tym, jak uniknąć częstych błędów, które wciąż przydarzają się w serwisach, opowiada jeden z ekspertów w dziedzinie wymiany opon – Ryszard Marcinkowski.
Ta teoretycznie prosta czynność, w praktyce, w wielu warsztatach, wciąż przeprowadzana jest niedbale. Okres wakacyjny, gdy ilość pracy znacząco spada, w porównaniu z jesiennymi i wiosennymi szczytami, to idealny czas na szkolenie serwisantów. PZPO, szerząc wiedzę na temat obsługi opon, chce wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. W czasie jazdy autostradą, opona obraca się ponad 1000 razy na minutę, a w wakacje na takich drogach ruch jest największy. Tu nie ma miejsca na pomyłkę serwisu, czy uszkodzenie opon w warsztacie. Za każdy taki błąd tragiczne konsekwencje mogą spaść na kierowców i ich pasażerów.
Jesteśmy pewni, że poprawa jakości usług serwisowych, przede wszystkim poprzez przestrzeganie przez warsztaty procedur, opracowanych przez ekspertów PZPO, wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo na drogach, ale również opłaci się samym warsztatom. Jeździmy coraz lepszymi samochodami i tylko warsztaty oferujące obsługę na najwyższym poziomie, mogą liczyć na lojalność zadowolonych klientów, zarówno tych indywidualnych, jak i flotowych.
Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego - Piotr Sarnecki
W dużej część warsztatów, mimo że posiadają one nowoczesne urządzenia, wciąż zdarzają się błędy, a czasem dochodzi nawet do uszkodzenia opony. Najczęstsze problemy, pojawiające się po nieprawidłowej wymianie ogumienia, to pogorszenie przyczepności, ryzyko pęknięcia opony w czasie jazdy, złe prowadzenie, znoszenie auta na boki, wibracje i hałasy podczas jazdy oraz nierównomierne zużycie bieżnika lub wręcz znaczne przyśpieszone zużycie opony.
Jeśli po wymianie opon samochód jeździ odczuwalnie gorzej niż wcześniej, w żadnym wypadku nie ignorujmy pierwszych objawów. Im szybciej zareagujemy, tym straty będą mniejsze.
- Piotr SarneckiInicjatywa PZPO jest ściśle związana z projektem certyfikowania serwisów oponiarskich. Materiał wideo może służyć wszystkim warsztatom, nie tylko do celów szkoleniowych, ale również stanowi dobry wstęp dla przygotowań do uzyskania Certyfikatu Oponiarskiego PZPO i TUV SUD. Pełne instrukcje wzorcowej wymiany opon, dla wszystkich typów pojazdów, znajdują się na stronie www.certyfikatoponiarski.pl.
Źródło: PZPO