Najprawdopodobniej tegoroczne wakacje okażą się rekordowe jeżeli chodzi o cenę paliwa. Magiczna bariera ośmiu złotych za litr została już przekroczona, a to nie koniec podwyżek. Do tej sytuacji idealnie pasuje powiedzenie „taniej już było”. Mimo wysokich cen paliwa spora część osób wybierających się na wakacje jako środek transportu wybierze samochód. Na co warto zwrócić uwagę w naszych samochodach przed wyjazdem? Dobrze przygotowany samochód do wakacyjnej podróży pozwoli zaoszczędzić nam czas oraz niepotrzebny stres wynikający z ewentualnej awarii.
Każdy z płynów jest ważny i ma określone zadanie w naszym pojeździe. Jedynie brak płynu do spryskiwaczy nie skutkuje poważnymi konsekwencjami, chociaż może utrudniać jazdę, szczególnie gdy nasza przednia szyba jest mocno zabrudzona.
Przed wyjazdem należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego oraz jego temperaturę wrzenia. Ostatni parametr należy sprawdzić w wyspecjalizowanym warsztacie, który posiada niezbędne urządzenie. Płyn hamulcowy jest mocno higroskopijny, czyli absorbuje wilgoć z otoczenia. Gdy temperatura wrzenia okaże się za niska, należy niezwłocznie płyn wymienić. Nie zapominajmy, że jest on bardzo ważnym elementem całego układu i należy go cyklicznie wymieniać. Okresy wymiany zapisane są w instrukcji obsługi pojazdu.
Przed wyjazdem zajrzymy również do zbiorniczka wyrównawczego w celu określenia, ile płynu znajduje się w układzie chłodzenia. Na zbiorniczku znajduje się skala min./max. i w tym zakresie powinien znajdować się poziom płynu. Dobranie odpowiedniego płynu to nie lada sztuka i nie należy tego robić jedynie według koloru. W tym przypadku również należy zaczerpnąć wiedzy z instrukcji, którą dostarcza producent pojazdu. W dzisiejszym świecie motoryzacji jest wiele płynów o tych samych kolorach, ale innych właściwościach. Można bardzo łatwo pomylić płyny, co negatywnie wpływać będzie na jednostkę napędową.
Teraz dochodzimy do oleju silnikowego, który nie tylko smaruje elementy współpracujące ze sobą, ale także w przypadku silników wyposażonych w turbosprężarkę chłodzi ją. Przed wyjazdem uzupełnijmy stan oleju, a w razie konieczności wymieńmy go. Nie zapomnijmy również o filtrach powietrza, paliwa oraz przedziału pasażerskiego. Ten ostatni ma duży wpływ na wydajność układu klimatyzacji.
Dobra widoczność podczas opadów deszczu to podstawa bezpieczeństwa. Moc silnika w takich warunkach schodzi na dalszy plan. Pióra nie zużywają się z dnia na dzień i dają znać o swojej złej kondycji, zamazując lub drapiąc przednią szybę. W takich wypadkach należy je niezwłocznie wymienić.
Przed podróżą zwróćmy uwagę również na działanie wszystkich żarówek. Przy oświetleniu przednim złotą zasadą jest wymiana żarówek parami. Szczególnie ma to znaczenie przy oświetleniu ksenonowym. W tego typu rozwiązaniu najbardziej widać różnicę w świeceniu żarówki nowej oraz używanej. Wraz z pojazdami ewolucję przechodzi również oświetlenie, dzisiaj coraz częściej stosuje się oświetlenie ledowe. Mimo tego dalej żarówki halogenowe są używane. W nowoczesnych pojazdach spotkamy obok dobrze znanych żarówek H4 i H7 także H11, H15 oraz HIR. Pamiętajmy o tym, że zakup na stacji żarówki nietypowej może być nie lada wyzwaniem. Dlatego sprawdźmy oświetlenie przed wyjazdem, aby w razie awarii kupić żarówkę w wyspecjalizowanym sklepie.
Powierzchnia opony to jedyne miejsce, w którym nasz pojazd dotyka nawierzchni. Opony ciężko pracują podczas wakacyjnych podróży, szczególnie że samochód zazwyczaj jest mocno doładowany bagażami oraz pasażerami. Gdy słupek rtęci wędruje w okolice 30⁰C, nawierzchnia ma zazwyczaj kilkanaście stopni więcej. W upalne dni podczas podróży bardzo ważne jest odpowiednie ciśnienie w oponach. Należy pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury powietrze w oponach się rozszerza. Jak ustawić odpowiednie ciśnienie w oponach? Większość pojazdów posiada tabliczki, na których znajdziemy informację, jakie powinno być ciśnienie przy konkretnej liczbie pasażerów oraz bagażu. Przed wyjazdem należy ustawić odpowiednią wartość. Stan opon ma również znaczenie, zużyta opona nie będzie się dobrze sprawdzała podczas jazdy w deszczu. Istnieje również ryzyko pęknięcia pod wpływem temperatury i obciążenia.
Do każdego z mechanizmów samochodu nie da się zajrzeć i skontrolować jego stanu. Jeżeli przed wyjazdem zauważymy coś niepokojącego, niezwłocznie udajmy się do warsztatu. Nie zostawiajmy sprawdzania stanu samochodu na ostatni moment. Aktualnie warsztaty są bardzo oblegane i wciśnięcie się do kolejki może okazać się niemożliwe. Wyżej wymienione czynności może przeprowadzić każdy na własną rękę w ramach kontroli. Zadbany samochód zawsze dojedzie do miejsca wypoczynku i z niego wróci.
Artykuł sponsorowany przez Auto Partner SA