Jak zawieszenie wpływa na bezpieczeństwo kamperów? | MOTOFAKTOR

Jak zawieszenie wpływa na bezpieczeństwo kamperów?

BILSTEIN podpowiada, jak w prosty sposób można poprawić zachowanie się kampera w zakrętach i zwiększyć jego stabilność podczas hamowania.

Podstawowym problemem większości kamperów jest to, że buduje się je na podwoziach zwykłych samochodów dostawczych, a następnie doposaża aż do konstrukcyjnej granicy DMC. Gotowy kamper nie dość, że jest ciężki, to jeszcze jego środek ciężkości znajduje się dosyć wysoko. Wynika to nie tylko z zabudowy szafek, ale także z montażu elementów dodatkowych, takich jak panele solarne, klimatyzacja czy nawet miejsca do spania nad kabiną kierowcy.

Podczas relaksujących podróży w zasadzie nie ma żadnych powodów do obaw. Nawet zwyczajne „dostawcze” zawieszenie spełni swoją funkcję. Kierowcy uskarżają się czasem, że całkowicie załadowany samochód ma nieco mniejszy prześwit niż pusty, ale – jak mawiają – trzeba się do tego przyzwyczaić. Albo zamontować dodatkowe zawieszenie regulowane pneumatycznie.

Oczywiście, rodzaje zawieszeń pneumatycznych są różne. Te najtańsze pełnią rolę nivomatu dla tylnej osi. Droższe całkowicie zmieniają charakterystykę prowadzenia, ale wymagają poważnej ingerencji w konstrukcję samochodu. Niestety, w każdym przypadku są to dodatkowe kilogramy, co może być problemem, jeśli auto jest na granicy DMC. Nie można pomijać także faktu, że każde pneumatyczne zawieszenie jest zestawem dość kosztownym.

Bilstein B6 Camper – odczuwalna poprawa

BILSTEIN B6 Camper (u góry) jest alternatywą dla amortyzatorów seryjnych (u dołu). Fot. BILSTEIN

BILSTEIN rozumie posiadaczy kamperów i specjalnie dla nich przygotował ofertę dwóch linii amortyzatorów B6. Pierwsza to po prostu alternatywne amortyzatory o specjalnie dopracowanej charakterystyce w przystępnej cenie. Odczuwalnie poprawiają stabilność wysokiego pojazdu podczas jazdy przy bocznym wietrze i na zakrętach. Sprawiają, że prowadzenie staje się bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Podstawowe amortyzatory Bilstein B6 Camper występują w wersjach do większości najpopularniejszych kamperów w Europie i ich wymiana jest banalnie prosta – w miejsce oryginalnych amortyzatorów montuje się amortyzatory B6.

Bilstein B6 Camper Advanced – zupełnie nowe wrażenia z jazdy kamperem

BILSTEIN B6 Camper Advanced również montuje się w miejscu seryjnego amortyzatora, ale wygląda on już nieco inaczej. Fot. BILSTEIN

Druga, bardziej zaawansowana linia to BILSTEIN B6 Camper Advanced. Idą one o krok dalej, oferując innowacyjną technologię DampMatic. Zapewnia ona zmienną w zależności od skoku amortyzatora siłę tłumienia. Dzięki czysto mechanicznej technologii, specjalnie skonstruowany zawór tłumiący, w zależności od drgań przenoszonych z drogi zmienia siłę tłumienia amortyzatora i dzięki temu może on pracować według jednej z dwóch charakterystycznych krzywych. W „ustawieniu miękkim” olej amortyzatora przepływa zarówno przez tłok główny, jak i specjalne obejście DampMatic. W ustawieniu „sztywniejszym” obejście jest samoczynnie zamykane, co powoduje zmniejszenie przepływu. Dzięki DampMatic właściwości jezdne poprawiają się pod względem komfortu, ponieważ pojazd ma tak jakby dwa różnie dostrojone układy zawieszenia w jednym. Można to odczuć na przykład na dylatacjach mostów, przejazdach kolejowych i na kostce brukowej. Co więcej, dzięki amortyzatorom BILSTEIN B6 Camper Advanced jeszcze bardziej poprawia się kontrola nad pojazdem w zakrętach, przy gwałtownej zmianie pasa, a także podczas awaryjnego hamowania.

Źródło: BILSTEIN

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).