Jakość czy ryzyko? Zaufaj oryginalnym częściom ZF Aftermarket | MOTOFAKTOR

Jakość czy ryzyko? Zaufaj oryginalnym częściom ZF Aftermarket

Firma ZF Aftermarket rusza z nową kampanią, podkreślającą wpływ oryginalnych części na sprawność pojazdów i bezpieczeństwo użytkowników aut.

Niska cena, uderzające podobieństwo do oryginału, podrobione oznaczenia towaru – na rynku aftermarket od dawna pojawiają się podrabiane części samochodowe o wątpliwej jakości i nieznanym pochodzeniu, które trafiają do użytkowników aut, nieświadomych niebezpieczeństwa.

„Rozpoczęliśmy kampanię edukacyjną, która ma pokazać, że montowanie oryginalnych części ma wpływ nie tylko na żywotność pojazdu i jego kluczowych układów, ale przede wszystkim na szeroko rozumiane bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jakość i pochodzenie części montowanych w samochodach to klucz do bezpiecznej jazdy, a tym samym do ochrony zdrowia i życia każdego z nas” – mówi Agata Wysogrocka-Korczyńska, Dyrektor ds. Zgodności Produktu ZF Aftermarket.

Jakość to wartość

Rynek samochodowych części zamiennych jest wart dziesiątki milionów euro. Producenci podzespołów na pierwszy montaż, tacy jak koncern ZF, wiedzą, że i na rynku części zamiennych mają znaczącą przewagę. Stoją za nimi dziesięciolecia doświadczeń i wiedzy inżynieryjnej w opracowywaniu nowych części i najwyższej jakości materiałów używanych do ich produkcji.

„Fakt, że w produktach marek LEMFÖRDER, SACHS, TRW, WABCO i ZF trafiających na rynek aftermarketowy skumulowana jest wiedza konstruktorska, ulepszana od ponad 100 lat, ma znaczenie dla ich trwałości i niezawodności. Warto wziąć pod uwagę, że zanim którykolwiek produkt wejdzie na rynek, moment ten poprzedzają miesiące, a nawet lata rygorystycznych testów laboratoryjnych, sprawdziany na torach doświadczalnych, korygowanie najmniejszych niedociągnięć – i to na każdym etapie przygotowań do produkcji” – tłumaczy Agata Wysogrocka-Korczyńska. – „Ale na końcu klient otrzymuje jakość, której nie da się uzyskać nigdzie indziej.”

Jednak mimo to, oszuści szukający łatwego zarobku, licząc na niewiedzę kierowców, omijają wymagane procedury i coraz częściej podrabiają części znanych i cenionych producentów. Niestety dla nabywców, nawet jeśli fałszywki łudząco przypominają oryginały, daleko im do jakości pierwowzoru, a ich montaż może poważnie uszkodzić inne podzespoły w samochodzie.

Nie wolno zapominać, że części muszą wytrzymać obciążenia, przegrzanie, drgania i wpływ innych czynników w różnych warunkach. Nietestowne części mogą niestety prowadzić do uszkodzenia pojazdu. W takich sytuacjach w najlepszym przypadku ucierpi tylko auto, a w najgorszym scenariuszu, awarie te mogą doprowadzić do wypadku, w którym ucierpią również ludzie.

Oszczędzanie na bezpieczeństwie się nie opłaca

Kampania edukacyjna rozpoczęta w tym roku przez ZF Aftermarket jest prowadzona wielotorowo. Uświadamianie konsekwencji – również prawnych – kupowania podróbek, ma trafiać nie tylko do klientów końcowych, ale również do warsztatów i dystrybutorów. Kampania ma na celu uświadomienie, że:

  • Zbyt niska cena zakupu powinna być sygnałem ostrzegawczym – najwyższa jakość i trwałość mają swoją cenę;
  • Firmy produkujące podróbki nie ponoszą odpowiedzialności za trwałość wypuszczanych na rynek części, które zjeżdżają z linii produkcyjnych z pominięciem norm jakościowych i testów;
  • Producenci oryginalnych, markowych części nie uznają roszczeń gwarancyjnych w przypadku podróbek, a tym samym nie ponoszą odpowiedzialności w razie uszkodzeń pojazdu, spowodowanych poprzez montaż podrabianych komponentów;
  • Kupno podróbek eliminuje także dochodzenie zadośćuczynienia po wypadku;
  • Koszty (głównie szkód i związane z ryzykiem) wprowadzania na rynek podrabianych części ponoszą nie tylko firmy produkujące części oryginalne, ale przede wszystkim ich nabywcy, którzy narażają się na niebezpieczeństwo podczas jazdy;
  • Zakup części u profesjonalnych, odpowiedzialnych i autoryzowanych dystrybutorów chroni przed kupnem niskiej jakości, podrabianych produktów.

„Wprowadzanie do obrotu produktów podrabianych to poważne naruszenie prawa. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli kupujemy bardzo tanio z pozoru markową część. To nie tylko niesie za sobą ryzyko dla naszego bezpieczeństwa na drodze, ale niestety również może pociągać za sobą konsekwencje prawne” – mówi Agata Wysogrodzka-Korczyńska.

Również warsztaty powinny postępować ostrożnie – jeśli na życzenie klienta zamontują część nieznanego pochodzenia, spoza Unii Europejskiej, to w przypadku dochodzenia roszczeń zostają uznane za producenta i tym samym przejmują odpowiedzialność cywilną za produkt.

„Nasza kampania będzie głośna i wyrazista, bo walczymy o bezpieczeństwo na drodze. A jakość części ma tu kluczowe znaczenie’’ – mówi Dyrektor ds. Zgodności Produktu ZF Aftermarket.

Czy wiesz, że:

  • Aby sprawdzić oryginalność części marek ZF Aftermarket, możesz zgłosić się bezpośrednio do producenta?
  • Podrabiane klocki hamulcowe często produkowane są z trocin i sprasowanej trawy lub azbestu, dlatego utrudniają hamowanie, dymią i rozpadają się.

Dowiedz się więcej o oryginalnych częściach ZF Aftermarket na stronie internetowej oraz śledź profil firmy na Facebooku.

Artykuł sponsorowany przez ZF Aftermarket

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).