Fabryka ma powstać na terenach przemysłowych Impexmetal po byłym budynku elektrolizy. Rozpoczęcie budowy zakładu o zdolnościach produkcyjnych w wysokości 10 000 ton rocznie planowane jest jeszcze w tym roku. JM zawarł umowę na zakup działki o powierzchni 43 ha, co daje potencjał do zwiększenia produkcji eLNO (tlenku litowo-niklowego) do 100 000 ton rocznie. Z informacji przekazanych przez przedstawicieli JM wynika, że produkcja komercyjna powinna zacząć się w roku 2021/2022 i osiągnąć status platformy dostawczej w 2022/2023.
JM wskazuje, że lokalizacja fabryki w Koninie lokuje działalność firmy w sercu Europy, blisko głównych klientów z łańcucha dostaw wytwarzania pojazdów elektrycznych.
Pierwsze spotkanie przedstawicieli firmy z mieszkańcami miało charakter nieformalny. Kolejne, oficjalne poświęcone przedstawieniu informacji o aktualnym statusie inwestycji, podzieleniu się wizją firmy co do jej rozwoju oraz planów na działalność Johnson Matthey w Polsce zostało zaplanowane w późniejszym okresie, wraz z postępami w uzyskiwaniu niezbędnych zezwoleń administracyjnych.
Johnson Matthey działa na rynku od ponad 200 lat. Rozwiązania proponowane przez firmę znajdują zastosowanie w niskoemisyjnym transporcie, farmacji czy branży przetwórstwa chemicznego. Firma podkreśla, że w swej działalności stawia na rozwiązania bezpieczne dla ludzi i przyjazne środowisku. Zatrudnia ponad 14 000 osób.
Źródło: konin.pl