Kolejna fabryka opon Continental z certyfikatem ISCC PLUS | MOTOFAKTOR

Kolejna fabryka opon Continental z certyfikatem ISCC PLUS

Fabryka Continental w słowackim Púchovie stała się pierwszą fabryką produkującą również opony do pojazdów ciężarowych, która otrzymała certyfikat zrównoważonego rozwoju International Sustainability and Carbon Certification (ISCC) PLUS.

  • Certyfikacja potwierdza zgodność ze specjalnymi standardami zrównoważonego rozwoju
  • „Zakład w Púchovie jest pierwszą fabryką opon ciężarowych Continental, która otrzymała certyfikat ISCC PLUS. Jest to znak naszego zaangażowania zarówno w jakość, jak i zrównoważony rozwój” – mówi Anton Vatala, szef fabryki opon ciężarowych Continental w Púchovie na Słowacji
  • Cel Continental: ponad 40% materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu w oponach do 2030 r.
  • Więcej informacji w polskiej (i nie tylko) branży aftermarketowej i motoryzacyjnej znajdziesz na stronie głównej Motofaktora 
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami z branży — zapisz się na nasz newsletter

Certyfikat ISCC PLUS potwierdza, że firma Continental spełnia wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wskazuje również na transparentność w zakresie identyfikowalności surowców stosowanych w procesie produkcji. Dzięki certyfikacji surowców Continental może zapewnić pełne śledzenie materiałów pochodzących z odpowiedzialnych źródeł. Dla firmy jest to istotny krok w kierunku osiągnięcia 100% udziału zrównoważonych materiałów w produkcji opon najpóźniej do roku 2050. Zakład w Púchowie jest trzecim w portfelu firmy, który uzyskał certyfikat ISCC PLUS, po fabrykach w Lousado w Portugalii i Hefei w Chinach.

Fabryka opon Continental z certyfikatem ISCC PLUS

Anton Vatala, szef fabryki opon ciężarowych Continental w Púchovie na Słowacji, Fot. Continental
Anton Vatala, szef fabryki opon ciężarowych Continental w Púchovie na Słowacji, Fot. Continental

„Zakład w Púchovie jest pierwszą fabryką opon ciężarowych Continental, która otrzymała certyfikat ISCC PLUS. Jest to znak naszego zaangażowania zarówno w jakość, jak i zrównoważony rozwój – mówi Anton Vatala, szef fabryki opon ciężarowych Continental w Púchovie na Słowacji.

Certyfikacja ISCC PLUS opiera się na wdrożeniu i udokumentowaniu określonych procedur dotyczących bilansowania masy surowców. W metodologii opartej na bilansie masy, surowce kopalne, odnawialne oraz te pochodzące z recyklingu są mieszane w ramach funkcjonujących systemów i procesów. Ilości wykorzystywanych surowców są monitorowane w całym łańcuchu wartości, co umożliwia ich proporcjonalne przypisywanie w dowolnym momencie. Takie podejście pozwala firmie Continental na stopniowe zwiększanie udziału zrównoważonych materiałów w swoich produktach, co gwarantuje dokładność raportowania bilansu certyfikowanych, zrównoważonych surowców.

Jorge Almeida, Head of Sustainability w Continental Opony, Fot. Continental
Jorge Almeida, Head of Sustainability w Continental Opony, Fot. Continental

„Certyfikacja procesów produkcyjnych stanowi podstawę naszych szeroko zakrojonych wysiłków w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Produkcja przyjazna dla środowiska jest możliwa już dziś, a my ułatwiamy transformację naszego łańcucha wartości. Naszym celem jest stopniowe wdrażanie podejścia opartego na bilansie masy we wszystkich zakładach oponiarskich na całym świecie. Púchov jest naszą pierwszą fabryką opon do pojazdów ciężarowych, która uzyskała certyfikat w tym zakresie” – mówi Jorge Almeida, Head of Sustainability w Continental Opony.

Pełna identyfikowalność materiałów z certyfikatem wagi masowej

ISCC PLUS to globalnie uznawany dobrowolny system certyfikacji, który znajduje zastosowanie w biogospodarce oraz gospodarce o obiegu zamkniętym. Ten system certyfikuje nietypowe surowce używane w takich dziedzinach jak żywność, pasze dla zwierząt, chemikalia, tworzywa sztuczne, opakowania oraz tekstylia. Zestaw różnorodnych kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby uzyskać certyfikat ISCC PLUS, obejmuje m.in. identyfikowalność surowców, zgodność z normami ochrony środowiska, ochronę ekosystemów, poszanowanie praw pracowniczych i praw człowieka, a także promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

UltraContact NXT to najbardziej zrównoważona seryjnie produkowana opona wyprodukowana przez Continental. Wykorzystuje ona materiały posiadające certyfikat bilansu masy, takie jak syntetyczny kauczuk pochodzący z surowców biologicznych i cyklicznych, a także sadzę, która częściowo pochodzi z oleju uzyskiwanego w procesach cyrkulacyjnych. Opona ta jest produkowana w zakładzie w Lousado.

Opona Continental UltraContact NXT wyróżniona

Cel najpóźniej do 2050 r.: opony wykonane w całości ze zrównoważonych materiałów

Continental intensywnie pracuje nad przekształceniem jak największej liczby surowców używanych w produkcji w materiały o charakterze zrównoważonym. Wśród surowców, które mogą być wykorzystywane do produkcji opon w przyszłości, znajdują się odpady rolnicze, takie jak popiół z łusek ryżu, guma pozyskiwana z mniszka lekarskiego, guma z recyklingu oraz butelki PET.

Opony Continental coraz bardziej zrównoważone

Certyfikacja zakładów w Púchovie, Hefei i Lousado stanowi istotny krok w kierunku realizacji celów Continental, które zakładają, że do 2030 roku ponad 40% materiałów używanych w produkcji opon będzie odnawialnych lub pochodzić z recyklingu. Dodatkowo, do 2050 roku firma dąży do osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej. Ostatecznie, najpóźniej do 2050 roku, wszystkie nowe opony Continental mają być w pełni wykonane z zrównoważonych materiałów.

Fabryka opon w Púchovie

Fabryka opon ciężarowych Continental w Púchovie, która niedawno włączona została do Continental Opony Słowacja, ma bogatą historię w branży gumowej. Produkcja opon zainaugurowana została w 1950 roku.

Continental przejął EMT Púchov

W zakładzie w Púchovie zatrudnionych jest ponad 5000 pracowników. Continental wytwarza opony do pojazdów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Na Słowacji funkcjonuje także centrum technologiczne, które zajmuje się globalnymi badaniami oraz rozwojem opon, a ponadto zintegrowany dział ContiTech.

Źródło: Continental

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi informacjami? 

belka Wiadomości Google

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).