Kolejne auta z cofniętym licznikiem złapane przez drogówkę | MOTOFAKTOR

Kolejne auta z cofniętym licznikiem złapane przez drogówkę

Nowe uprawnienia dla policji drogowej pozwoliły na wyłapanie kolejnych samochodów z przekręconymi licznikami.

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

W związku z powyższymi uprawnieniami polska drogówka szybciej znajduje pojazdy z cofniętym licznikiem. W ciągu ostatnich kilku dni odkryto kilka takich przypadkó w różnych regionach Polski.

 

Pierwszy z nich miał miejsce w sobotę 4 stycznia w Krapkowicach na Opolszczyźnie. Lokalny patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli pojazd ciężarowy z Bydgoszczy. Policjanci, realizując czynności w ramach nowych uprawnień, sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Po weryfikacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców okazało się, że jest on zaniżony o około 10 000 kilometrów. Podobna kontrola została przeprowadzona dzień później. W osobowym citroenie stan licznika był zaniżony o ponad 5 000 kilometrów.

 

Prawdziwym niechlubnym rekordem był wynik kontroli osobowej skody przeprowadzony 6 stycznia br. przez policjantów z Krapkowic. Okazało się, że w samochodzie 31-letniego mieszkańca z gminy Gogolin wskazania drogomierza zostały zaniżone aż o 185 500 km. Wcześniejszy wpis ze stacji diagnostycznej wykazał stan 342 000 kilometrów, w chwili policyjnej kontroli było to 156 500 kilometrów.

 

Kierowcy wszystkich kontrolowanych przez policjantów ruchu drogowego pojazdów nie potrafili wyjaśnić, dlaczego stany liczników są niższe niż te odnotowane i zarejestrowane w bazie CEPiK w 2019 roku.

 

Policjanci z Krapkowic, po przeprowadzeniu oględzin pojazdów oraz sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, wyjaśniają teraz, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Teraz właściciele pojazdów muszą się liczyć z konsekwencjami karnymi.

 

Kolejne takie przypadki zanotowała drogówka na Suwalszczyźnie. W nocy z 5/6 stycznia br. tuż przed godziną 2:00, na DK nr 8 w miejscowości Szypliszki uwagę policjantów zwrócił samochód marki volkswagen, którego kierujący naruszał dopuszczalność używania świateł przeciwmgielnych. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli. Sprawcą wykroczenia okazał się 52-letni mieszkaniec powiatu płockiego.

 

Dodatkowo policjanci, realizując czynności w ramach nowych uprawnień, sprawdzili także aktualny stan drogomierza. Po weryfikacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców okazało się, że jest on zaniżony o ponad 300 000 kilometrów. Wcześniejszy wpis ze stacji diagnostycznej wykazał stan 548 915 kilometrów, w chwili policyjnej kontroli było to 230 037 kilometrów. Siedzący za kierownicą właściciel volkswagena nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż ten odnotowany i zarejestrowany w bazie CEPiK w 2019 roku.

 

Policjanci wyjaśniają teraz, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

 

Jeszcze jeden tego typu przypadek miał miejsce wczoraj (6 stycznia 2020 r.)w Makowcu. Miejscowy patrol Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu na drodze krajowej nr 9 zatrzymał do kontroli drogowej volkswagena, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość. Kierowca został ukarany mandatem karym za to wykroczenie. Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił 210 tys. km. Następnie funkcjonariusze zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił 12 listopada 2019 roku: 360 000 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w 2019 roku, tłumaczył, że pojazd zakupił 19 listopada.

 

Zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawa została przekazana do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, która będzie w toku dochodzenia wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

 

Źródło: policja.pl

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).