Komornik zajął ruchomości Ursusa | MOTOFAKTOR

Komornik zajął ruchomości Ursusa

Mimo wcześniej prowadzonych negocjacji między Ursusem a PKO BP, bank zlecił komornikowi sądowemu zajęcie ruchomości spółki.

Jak wynika z najnowszego raportu bieżącego Ursus S.A. w restrukturyzacji komornik sądowy z filii lubelskiego sądu w Świdniku dokonał zajęcia ruchomości spółki obciążonych zastawami rejestrowymi nr:

 

  • 2470493 – zbiór rzeczy ruchomych przeznaczonych do przetworzenia – miejsce położenia zbioru Lublin, ul. Frezerów 7,
  • 2487980 – zbiór rzeczy ruchomych środki obrotowe – zapasy magazynowe – miejsce położenia zbioru Lublin, ul. Frezerów 7.

 

Jak wynika z raportu Ursusa interwencja komornika na wniosek PKO BP została wszczęta pomimo otwarcia w dniu 7 listopada 2018 r. przyspieszonego postępowania układowego wobec Ursus S.A. oraz pomimo prowadzonych przez spółkę z bankiem rozmów i negocjacji odnośnie spłaty zobowiązań.  W prowadzonym postępowaniu komornik zmierza do wyegzekwowania należności głównej w kwocie 10 031 697,77 zł, odsetek wynoszących 618 094,29 zł (do dnia 5 marca 2019 r.) oraz kosztów postępowania.

 

W wyniku tych działań restrukturyzacja spółki będzie utrudniona, ponieważ oznaczają one zajęcie przez komornika rzeczy niezbędnych do produkcji, tj. surowców, materiałów i półproduktów, z których spółka na bieżąco korzysta.

 

Ursus informuje jednocześnie, że już podjął stosowne działania prawne zmierzające do zawieszenia postępowania egzekucyjnego oraz do uchylenia zajęć, o efektach których poinformuje odrębnym raportem bieżącym.

 

W związku z zaistniałą sytuacją Centrum Prasowe PKO BP również przedstawiło stanowisko banku, którego treść cytujemy poniżej:

 

PKO Bank Polski, który jest instytucją zaufania publicznego, zawsze stoi na straży środków powierzonych mu przez deponentów oraz chroni interesy swoich akcjonariuszy. W sytuacji braku obsługi zadłużenia przez klientów, regulacje obowiązujące w sektorze zmuszają bank do podjęcia kroków w celu zabezpieczenia interesów banku. W szczególności, bank nie może akceptować sytuacji, w której przez wiele miesięcy zadłużenie jest nieobsługiwane, zapisy umowne są nierespektowane oraz podejmowane są działania ukierunkowane na uwolnienie ustanowionych zabezpieczeń – wbrew zapisom umownym oraz bez wiedzy i akceptacji ze strony banku.

 

Na każdym etapie bank rozmawia z dłużnikami i jest otwarty na propozycje, które muszą być akceptowalne dla wszystkich stron. Jeśli natomiast podejmowane przez wiele miesięcy przez bank działania restrukturyzacyjne okazują się bezskuteczne, klient nie reguluje swoich zobowiązań oraz nie realizuje wypracowanych rozwiązań, to bank nie ma innego wyjścia, jak złożenie wniosku egzekucyjnego i doprowadzenie do zajęcia komorniczego ruchomości oraz nieruchomości należących do dłużnika. Działania takie zawsze prowadzone są w zgodzie z obowiązującym prawem, np. w oparciu o nadaną przez sąd klauzulę wykonalności na notarialnym oświadczeniu dłużnika o poddaniu się egzekucji.

 

Źródło: Ursus/PKO BP

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).