Naturalnej wielkości replika McLarena P1™ została wykonana z 342 817 elementów LEGO Technic i waży około 1220 kg. Samochód posiada w pełni funkcjonalny układ kierowniczy, co czyni go pierwszą dużą konstrukcją LEGO zdolną do kierowania i pokonywania trudnych zakrętów na torze wyścigowym. Pojazd jest wyposażony w silnik elektryczny składający się z baterii LEGO Technic Function i akumulatora samochodu elektrycznego, dzięki czemu może podróżować dalej niż jakikolwiek inny model LEGO wcześniej.
Proces budowy zaangażował 23 specjalistów z zakresu projektowania, inżynierii oraz budownictwa z grupy LEGO i McLaren Automotive. Całość zajęła 8 344 godzin poświęconych na rozwój i konstrukcję oraz wymagała 393 różnych elementów LEGO Technic.
„Doświadczenie specjalistów McLarena pomogło nam to stworzyć model jak najbardziej autentyczny oraz podobny do oryginalnego McLarena P1™, dzięki czemu przekształciliśmy marzenie w rzeczywistość. Niesamowicie również było zobaczyć Lando Norrisa kierowcę McLaren F1™, prowadzącego stworzony przez nas samochód” – mówi Lukáš Horák, starszy kierownik projektu w dziale produkcji modeli Grupy LEGO.
Po stworzeniu modelu samochodu pozostało tylko poddać go próbie. Z racji tego, że jest to replika super samochodu McLarena, został do niej zaproszony prawdziwy kierowca McLaren F1™, Lando Norris. Brytyjski kierowca stanął na wysokości zadania, pokonując zakręty toru o długości 5,891 km (3,66 mil) i wykonując okrążenie wokół toru Silverstone. Biorąc pod uwagę ogrom tego wyzwania, tor Silverstone był idealną scenerią, ze względu na bogatą historię McLarena związaną z symbolem brytyjskich wyścigów.
„Pracując nad oryginalnym programem P1 dla McLarena, niesamowicie jest przyglądać się, jak wiele elementów z oryginalnego McLarena P1™ zostało tak realistycznie odwzorowanych w pełnowymiarowym modelu, przez zespół LEGO Technic. Ten samochód stał się ikoną swoich czasów. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Grupą LEGO będziemy w stanie zainspirować kolejne pokolenie projektantów i inżynierów do odkrywania innowacji motoryzacyjnych” – mówi Ben Gulliver, dyrektor ds. testów i rozwoju w McLaren Automotive.
Źródło: LEGO