Przemysł motoryzacyjny jest znany z dużej przepustowości i niskich marż. Mając to na uwadze, przestoje w produkcji stanowią bardzo negatywne zjawisko, które generuje wysokie koszty, jak i ogranicza możliwości zaspokojenia potrzeb klientów. Nie jest więc zaskoczeniem, że duży producent silników, zmagając się z uszkodzeniami łożysk w swoich pionowych centrach obróbczych, pilnie poszukiwał skutecznego rozwiązania problemu.
Fabryka silników zastosowała środki zaradcze, korzystając ze specjalistycznej wiedzy NSK i Programu Wartości Dodanej AIP. Mapowanie procesów AIP koncentruje się na kluczowych działaniach, takich jak dokumentowanie przeglądów, ocena stanu łożysk, identyfikacja krytycznych problemów z łożyskami i generowanie raportów z dokumentacją fotograficzną.
W ramach tego procesu NSK przeprowadziła analizę uszkodzonych łożysk, która wykazała, że wnikanie przez uszczelki stosowanego w procesie obróbki chłodziwa doprowadzało do degradacji środka smarnego. W związku z tym japońska firma zaleciła zastosowanie uszczelnionych łożysk kulkowych skośnych. Te łożyska superprecyzyjne stanowią optymalne rozwiązanie do wrzecion wielu rodzajów obrabiarek, w tym pionowych centrów obróbczych.
Warto podkreślić, że rekomendowane łożyska są wyposażone w uszczelnienie bezstykowe, które zapewnia niezbędną ochronę bez ograniczania wydajności wrzeciona (nie zmniejsza prędkości pracy). Dzięki temu zredukowano możliwość wydostawania się środka smarnego, jednocześnie zmniejszając zużycie bieżni i powierzchni kulek, a także obniżając poziom szumu i wibracji. Uszczelnione łożyska zapewniają również stabilność temperaturową i ułatwiają obróbkę z większą dokładnością.
W przypadku fabryki silników zastosowanie łożysk o zwiększonej żywotności smaru pozwoliło na znaczne zmniejszenie liczby uszkodzeń (o 78%), co przyniosło roczne oszczędności rzędu 190 992 EUR.
Firma NSK przeprowadziła również szkolenia w zakresie optymalnych procedur montażu łożysk i zapewniła konsultacje w zakresie konstrukcji maszyny, które dotyczyły powiązanych elementów obudowy.
Źródło: NSK