Ponad 43% Polaków wskazuje gaz płynny LPG jako paliwo ekologiczne, które przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu.
Wg badania Ekobarometr 2024 realizowanego we współpracy z POGP [1] ponad 43% Polaków uznaje LPG za paliwo ekologiczne (48% nie ma zdania), a ponad 50% ocenia, że do poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu przyczynia się wymiana pieców węglowych na kotły gazowe. Aż 61% użytkowników gazu płynnego zgadza się, że gaz płynny LPG to dobre rozwiązanie dla obszarów, gdzie nie ma dostępu do gazociągów ani ogrzewania z sieci miejskiej. Ponad 52% Polaków uważa, że Unia Europejska powinna zapewnić, aby gaz płynny LPG był szeroko dostępny dla obywateli jak najdłużej.
Percepcja LPG różni się istotnie w zależności wieku respondentów. Wśród najmłodszych ankietowanych, w wieku do 24 lat – 34% kiedykolwiek miało kontakt z LPG. Dorośli między 25 a 44 rokiem życia są bardziej pragmatyczni. Najchętniej wśród całej populacji jeżdżą na autogazie (24% respondentów) i gaz płynny LPG utożsamiają przede wszystkim z paliwem napędowym. W swoich wyborach zakupowych kierują się przede wszystkim ceną i to na ten aspekt LPG wskazują najczęściej. Nawet 41-47% użytkowników paliwa wskazuje, że to ze względu na koszt paliwa wybrali gaz płynny. Aż 2/3 z ankietowanych z tej grupy potwierdza powszechną dostępność autogazu – to najwięcej spośród wszystkich Polaków.
Udział gazu LPG jako paliwa samochodowego na poszczególnych rynkach Europy.
[1] Ryskamp, R., Emissions and Performance of Liquefied Petroleum Gas as a Transportation Fuel: A Review (2017), West Virginia University, Center for Alternative Fuels, Engines and Emissions
Chcesz być na bieżąco z informacjami? Obserwuj nas w wiadomościach Google:
Źródło: POGP