Ośrodek nowej generacji jest pierwszą tego typu inwestycją w strukturach spółki i stanowi istotny przełom w przemyśle oponiarskim. Innowacyjny zakład powstaje w ramach joint venture ze szwedzką firmą Enviro*, a w jego budowę zainwestowanych zostanie ponad 30 milionów dolarów. Prace budowlane rozpoczną się w 2021 roku, natomiast uruchomienie procesu recyklingu planowane jest na rok 2023.
Ośrodek Michelin będzie w stanie przetwarzać 30 000 ton opon budowlanych rocznie, czyli prawie 60% ogumienia tego typu wycofywanego każdego roku z eksploatacji w Chile. Stare opony będą odbierane bezpośrednio od klientów, a następnie transportowane do zakładu, gdzie zostanie pocięte i poddane obróbce. Dzięki innowacyjnym procesom recyklingu zakład Michelin będzie wspierał gospodarkę cyrkularną i umożliwi odzyskiwanie wszystkich składników znajdujących się w zużytych oponach.
Technologia firmy Enviro pozwoli na wytworzenie wysokiej jakości materiałów, takich jak sadza, olej do pirolizy, gaz i stal nadających się do dalszego wykorzystania. Obecne plany zakładają ponowne użycie 90% odzyskanych składników, które trafią do różnych produktów na bazie gumy, np. opon, taśm przenośnikowych i produktów antywibracyjnych. Pozostałe 10% zostanie wykorzystane bezpośrednio przez zakład do wytworzenia ciepła i energii elektrycznej na własny użytek.
Przyszły ośrodek recyklingu ma być w pełni zgodny ze zobowiązaniem Grupy Michelin i jej koncepcją VISION, które mają na celu używanie do produkcji opon coraz większej ilości zrównoważonych materiałów. Partnerstwo z firmą Enviro to kolejna współpraca spośród wielu wcześniejszych inicjatyw podejmowanych przez Michelin, których nadrzędnym założeniem jest tworzenie i rozwijanie systemów recyklingu zużytych opon, a także odpadów z tworzyw sztucznych.
Dzięki joint venture z firmą Enviro możemy z dumą ogłosić budowę pierwszego zakładu recyklingu w Grupie Michelin. Jest to ważny krok, który pozwoli nam oferować rozwiązania nowej generacji, jednocześnie rozwijając nową działalność w ramach naszej spółki. Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma chilijskimi klientami wydobywczymi zmierzające do podpisania długoterminowych kontraktów. Rozwijając technologię Enviro, oferujemy narzędzia wspierające ich cele środowiskowe i umożliwiające rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.
wiceprezes ds. marketingu i rozwoju biznesowego oraz strategii w linii biznesowej High-Tech Materials - Sander Vermeulen
*Stosowne umowy muszą zostać zatwierdzone przez właścicieli Enviro na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu (NWZ).
Źródło: Michelin