Międzynarodowy finał konkursu Young Car Mechanic – relacja | MOTOFAKTOR

Międzynarodowy finał konkursu Young Car Mechanic - relacja

9. finalistów krajowych edycji konkursu Young Car Mechanic z Polski, Litwy i Łotwy walczyło o zwycięstwo w międzynarodowym finale, który odbył się w Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Cząstkowie Polskim.

W międzynarodowym finale konkursu Young Car Mechanic bezkonkurencyjni okazali się uczestnicy z krajów bałtyckich. Został on poprzedzony rozgrywkami krajowymi, które odbyły się w Polsce, na Litwie i Łotwie. Ogólnopolski finał rozegrano 20 kwietnia. Wzięło w nim udział 10 uczniów, którzy z najlepszymi wynikami przeszli pierwsze dwa etapy konkursu online. Ich zdaniem w czasie eliminacji było zdiagnozowanie usterki w samochodzie, dobranie odpowiednich części i narzędzi, by prawidłowo naprawić pojazd – wszystko odbywało się w wirtualnym świecie z wykorzystaniem specjalnej wersji gry „Car Mechanic Simulator 2015 – Mercedes-Benz”. Zlecenia, które otrzymywali zawodnicy, nie sugerowały, co trzeba naprawić – każdy sam musiał znaleźć uszkodzoną część i wymienić ją na nową.

Była to specjalna wersja gry przygotowana dla Inter Cars. Wersja dostępna na rynku jest bardziej losowa – gracz nigdy nie wie, jaki samochód przyjedzie do warsztatu. Na potrzeby konkursu przygotowaliśmy moduł, w którym każdy gracz ma do rozwiązania te same zadania po to, by można było porównać wyniki.

prezes firmy PlayWay, wydawcy gry „Car Mechanic Simulator” - Krzysztof Kostowski

 

Jego zdaniem gra może być z powodzeniem wykorzystywana jako wsparcie w edukacji przyszłych mechaników.

Szkoły w Stanach Zjednoczonych wykupują od nas licencję i wykorzystują grę w pierwszych klasach swoich szkół, kształcących przyszłych mechaników. Ale gra może być także wskazówką dla osób, które jeszcze nie wiedzą, czy wybrać ten zawód. Pokazujemy im prawdziwe życie warsztatu. Decydują o tym, jakie części wykorzystać do naprawy samochodu. Widzą, że jeśli wykonają naprawę profesjonalnie, to klient nie jest zawiedziony i do nich wraca. Gra to także wybór wielu modeli samochodów, z którymi np. mechanik w małej miejscowości być może nigdy nie będzie miał do czynienia.

- Krzysztof Kostowski

 

Na Łotwie rywalizacja młodzieży o tytuł Young Car Mechanic odbywała się już po raz dziesiąty, a ostatni etap zmagań miał miejsce podczas targów Auto 2017. W przygotowanie konkurencji zaangażowali się tu przedstawiciele firm BoschDelphiSKFZF/TRW i Valeo. Na Litwie konkurs organizowano po raz czwarty. Podczas finału rywalizowało 8 najlepszych uczestników. Ich umiejętności oceniali przedstawiciele warsztatów samochodowych.

 

Wyłonieni w ten sposób finaliści – po trzech przedstawicieli z każdego kraju – spotkali się 15 maja w Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Cząstkowie Polskim, by tam walczyć o tytuł najlepszego. Organizatorzy przygotowali dla nich 9 konkurencji, ale tylko 8 było punktowanych.

Organizując ten konkurs odpowiadamy na potrzeby rynku, ale robimy to także chcąc pomoc zarówno uczniom, jak i naszym klientom-właścicielom warsztatów. Często kontaktujemy się z mechanikami, którzy skarżą się, że na rynku brakuje młodych, zdolnych kandydatów do pracy. Warsztaty szukają osób, które są dobrze wykształcone i przygotowane. Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, bo chcemy ten rynek także współtworzyć, wspierać rozwój warsztatów.

koordynator projektów szkoleniowych w Inter Cars - Marek Sosnowski

 

Na stanowisku firmy PlayWay zadaniem uczestników było wykonanie naprawy samochodu w wirtualnym świecie gry „Car Mechanic Simulator”.

Kolejne zadanie, przygotowane prze Dział Szkoleń Inter Cars, było już nieco bardziej skomplikowane: „W pojeździe świeci się kontrolka układu ESP. Należy zdiagnozować przyczynę i usunąć usterkę”. To zadanie sprawiło uczestnikom sporą trudność.

W czasie międzynarodowego finału konkursu Young Car Mechanic zawodnicy musieli się także wykazać wiedzą teoretyczną, rozwiązując testy online.

Na stanowisku firmy ElringKlinger młodzi mechanicy dokonywali oceny stanu technicznego silnika przed przystąpieniem do montażu uszczelki głowicy.

Należało wykonać niezbędne pomiary, co sprawiło uczestnikom najwięcej kłopotów, i na ich podstawie podjąć decyzję o właściwym doborze uszczelki. Trzeba było wykonać pięć prostych kroków, ale było także kilka haczyków, które utrudniały zadanie.

ElringKlinger - Korneliusz Kąkol

Zadanie ATE także wymagało od zawodników skupienia i dokładności. Polegało na wymianie klocków hamulcowych z zachowaniem procedury montażowej w samochodzie wyposażonym w elektryczny hamulec postojowy.

Uczestnicy musieli przeprowadzić procedurę awaryjnego odblokowania zacisku elektrycznego hamulca postojowego. Ocenie podlega prawidłowy demontaż oraz montaż nowego zestawu klocków oraz umiejętność posługiwania się odpowiednimi narzędziami i urządzeniami.

doradca techniczno-handlowy ATE - Tomasz Bińkowski

Kolejna konkurencja, przygotowana przez ZF/Sachs, wymagała od uczestników przeprowadzenia diagnostyki tarczy sprzęgła za pomocą dostarczonego zestawu diagnostycznego Sachs.

Należało ocenić i podać zakres odkształcenia tarczy oraz wykonać prostowanie tarczy do uzyskania wymiaru nominalnego bicia bocznego tarczy. Trzeba tutaj podkreślić, że tarcze sprzęgłowe mają fabryczne bicie, które jednak nie może być za duże. Przy skrzywionej tarczy mogą wystąpić np. problemy ze zmianą biegów. Dopuszczalna norma to 0,5 mm.

doradca techniczny w firmie ZF Friedrichshafen AG - Grzegorz Fedorowicz

I konkurencja uznana przez młodych mechaników za jedną z trudniejszych – diagnostyka, ocena i realizacja naprawy elementów układu klimatyzacji w samochodzie Citroen Xara Picasso 2.0 HDI. W samochodzie nie działa klimatyzacja. Należało zdiagnozować układ klimatyzacji, wskazać przyczynę/przyczyny niesprawności oraz w miarę możliwości usunąć usterki i uruchomić klimatyzację. Zawodnicy mieli trudności z tym zadaniem, bo Dział Szkoleń Inter Cars, ukrył w samochodzie trzy usterki. Większość uczestników nie sprawdziła czy w układzie klimatyzacji jest czynnik chłodniczy, od czego jak wyjaśniają eksperci IC, powinni zacząć diagnozę.

Ostatnią konkurencję przygotowała firma Moto Remo.

Na modelu turbosprężarki uczestnicy muszą zdiagnozować usterkę, podać przyczynę awarii. I, co dla nas najważniejsze, podać czynności kontrolne, jakie należy wykonać przed montażem nowego bądź regenerowanego podzespołu, bo to najbardziej wśród mechaników kuleje. Zwykle jest to bezrefleksyjna wymiana części jedna za drugą, bez ustalenia przyczyn awarii.

Moto Remo - Jacek Woźniak

Najlepszym z dziewięciu finalistów okazał się Kęstutis Mockus z Litwy, który wygrał wcześniej litewski finał konkursu.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, część konkurencji była tak skomplikowana, że w pierwszej chwili trudno było zdecydować od czego zacząć. Największą trudność sprawiło mi zadanie dotyczące diagnozy usterki układu ESP. Na pewno warto brać udział w takich konkursach, by zdobywać doświadczenie.

- Kęstutis Mockus

Kolejne miejsca zajęli: Audars Karlis Klints oraz Gunars Filonenko z Łotwy.

 

Wszyscy uczestnicy międzynarodowego finału konkursu Young Car Mechanic w ramach nagrody wyjadą na wycieczkę do fabryki Elringa w Stuttgarcie.

Pokażemy jak powstają nasze uszczelki - od projektowania aż po końcowy etap na linii produkcyjnej. Chcemy pokazać, że nie jest to tylko kawałek metalu, ale dość zawansowana technologia. Będą mieli także okazję, by zobaczyć nasze firmowe warsztaty oraz przekonać się, jak w Niemczech kształceni są uczniowie szkół technicznych.

- Korneliusz Kąkol

 

Finaliści otrzymali także nagrody ufundowane przez organizatorów oraz partnerów zawodów. Trzech najlepszych Inter Cars nagrodził tabletami z dostępem do swojej platformy szkoleniowej online.

Od lat prowadzimy program Młode Kadry, współpracujemy ze szkołami . Wyławiamy młode talenty i pomagamy im się rozwijać i odnaleźć na rynku. Naturalną konsekwencją jest konkurs Young Car Mechanic, który dodaje do tego nutkę rywalizacji. W ramach konkursu współpracujemy z Litwą, Łotwą, po to , aby dodatkowo dać młodym mechanikom oraz nauczycielom szansę na poznanie kolegów z innych krajów i wymianę doświadczeń. Poziom uczestników jest bardzo wysoki, sądzę, że w przyszłości świetnie odnajdą się oni na rynku pracy. Widać, że łączą pasję z zawodem, więc jestem spokojny, że odniosą sukces.

Manager Projektu Młode Kadry - Marta Ciesielska

 

Głównym partnerem konkursu Young Car Mechanic jest PlayWay. Partnerami strategicznymi są BoschCastrol Schaeffler. W gronie partnerów wspierających znaleźli się natomiast DensoOsramSKFMahleContiTechNTN-SNR.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).